B Co. Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Raisio, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 277 t€ ja liikevoitto 35 t€; omavaraisuusaste 60,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 14 t€ ja tuloverot 2 850 €.
Raisio: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- Pihlaja Talous OyLaskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta
- IJ Studio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
- NJV Solutions OyLiikkeenjohdon konsultointi
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 277 t€ | 115 t€ | 79 t€ | 20 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 141,2 % | 45,6 % | 299,1 % | – |
| Käyttökate | 30 t€ | 23 t€ | 33 t€ | 421 € |
| Käyttökate-% | 10,8 % | 20,0 % | 42,0 % | 2,1 % |
| Liikevoitto | 35 t€ | 16 t€ | 24 t€ | 421 € |
| Liikevoitto-% | 12,6 % | 14,2 % | 30,8 % | 2,1 % |
| Tilikauden tulos | 27 t€ | 11 t€ | 19 t€ | 308 € |
| Henkilöstökulut | -42 t€ | 41 t€ | 15 t€ | 21 t€ |
| Omavaraisuusaste | 60,2 % | 46,2 % | 32,4 % | 3,0 % |
| Quick ratio | 2,09 | 1,27 | 0,81 | 1,03 |
| Current ratio | 2,09 | 1,27 | 0,81 | 1,03 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,6 % | 29,1 % | 50,3 % | 49,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 50,3 % | 39,2 % | 98,4 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 87 t€ | 62 t€ | 59 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 53 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 308 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 50 t€ | 31 t€ | 27 t€ | 9 599 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 277 t€ | 115 t€ | 79 t€ | 20 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 3 990 € |
| Materiaalit ja palvelut | 166 t€ | -31 t€ | -8 649 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 42 t€ | -41 t€ | -15 t€ | -21 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 950 € | -6 600 € | -8 800 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -2 411 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 35 t€ | 16 t€ | 24 t€ | 421 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 627 € | -2 242 € | -974 € | -29 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 33 t€ | 14 t€ | 23 t€ | 392 € |
| Tuloverot | 6 736 € | -2 850 € | -4 663 € | -84 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 27 t€ | 11 t€ | 19 t€ | 308 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 15 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 0 € |
| Saamiset | 2 024 € | 6 808 € | 4 988 € | 517 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 50 t€ | 31 t€ | 27 t€ | 9 599 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 73 t€ | 42 t€ | 32 t€ | 10 t€ |
| Vastaavaa | 87 t€ | 62 t€ | 59 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 53 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 308 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 35 t€ | 33 t€ | 40 t€ | 9 808 € |
| Vieras pääoma | 35 t€ | 33 t€ | 40 t€ | 9 808 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 277 t€ | 115 t€ | 79 t€ | 20 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 3 990 € |
| Materiaalit ja palvelut | 166 t€ | -31 t€ | -8 649 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 42 t€ | -41 t€ | -15 t€ | -21 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 950 € | -6 600 € | -8 800 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -2 411 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 35 t€ | 16 t€ | 24 t€ | 421 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 627 € | -2 242 € | -974 € | -29 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 33 t€ | 14 t€ | 23 t€ | 392 € |
| Tuloverot | 6 736 € | -2 850 € | -4 663 € | -84 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 27 t€ | 11 t€ | 19 t€ | 308 € |
| Pysyvät vastaavat | 15 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 0 € |
| Saamiset | 2 024 € | 6 808 € | 4 988 € | 517 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 50 t€ | 31 t€ | 27 t€ | 9 599 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 73 t€ | 42 t€ | 32 t€ | 10 t€ |
| Vastaavaa | 87 t€ | 62 t€ | 59 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 53 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 308 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 35 t€ | 33 t€ | 40 t€ | 9 808 € |
| Vieras pääoma | 35 t€ | 33 t€ | 40 t€ | 9 808 € |
| Muut arvopaperit | 20 t€ | 4 033 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 27 t€ | 11 t€ | 19 t€ | 308 € |
| Rahoitusarvopaperit | 20 t€ | 4 033 € | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 15 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 2 034 € | -1 681 € | -1 604 € | -903 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 8 013 € | 0 € | 51 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 341 € | 0 € | 0 € | 517 € |
| Vastattavaa | 87 t€ | 62 t€ | 59 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 2 072 € | 2 850 € | 4 663 € | 9 585 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 5 869 € | 4 988 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 628 € | -2 242 € | -976 € | -29 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 20 t€ | 27 t€ | 34 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 693 € | 3 514 € | 734 € | 224 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 024 € | 6 808 € | 4 988 € | 517 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 683 € | 939 € | 0 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 26 t€ | 17 t€ | 308 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 950 € | -6 600 € | -8 800 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 15 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 0 € |
| Palvelujen ostot | 165 t€ | -30 t€ | -7 469 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 993 € | -619 € | -1 180 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 1 € | 1 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 778 € | -457 € | -337 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 39 t€ | -39 t€ | -13 t€ | -20 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna B Co. Oy kuuluu toimialaluokassa laitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut pienempään puoliskoon (1355 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 29 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.