Band of Five Consulting Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2026, liikevaihto oli 154 t€ ja liikevoitto 34 t€; omavaraisuusaste 93,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 60 t€ ja tuloverot 12 t€.
Turku: 48 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2026 | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 154 t€ | 153 t€ | 179 t€ | 141 t€ | 158 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,5 % | -14,3 % | 26,9 % | -10,8 % | – |
| Käyttökate | 33 t€ | 31 t€ | 60 t€ | 31 t€ | 57 t€ |
| Käyttökate-% | 21,7 % | 20,4 % | 33,6 % | 22,2 % | 36,0 % |
| Liikevoitto | 34 t€ | 31 t€ | 60 t€ | 31 t€ | 57 t€ |
| Liikevoitto-% | 21,9 % | 20,1 % | 33,3 % | 22,2 % | 36,0 % |
| Tilikauden tulos | 30 t€ | 25 t€ | 47 t€ | 24 t€ | 46 t€ |
| Henkilöstökulut | -85 t€ | 78 t€ | 77 t€ | 75 t€ | 66 t€ |
| Omavaraisuusaste | 93,9 % | 96,6 % | 92,2 % | 89,9 % | 96,5 % |
| Quick ratio | 11,77 | 21,60 | 9,95 | 8,32 | 28,86 |
| Current ratio | 11,77 | 21,60 | 9,95 | 8,32 | 28,86 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,1 % | 2,9 % | 5,1 % | 5,3 % | 1,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 20,7 % | 20,4 % | 43,4 % | 36,8 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 154 t€ | 129 t€ | 117 t€ | 74 t€ | 47 t€ |
| Oma pääoma | 145 t€ | 125 t€ | 108 t€ | 66 t€ | 46 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 86 t€ | 74 t€ | 66 t€ | 18 t€ | 31 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2026 | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 154 t€ | 153 t€ | 179 t€ | 141 t€ | 158 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 109 € | -2 € | 0 € | 0 € | -30 € |
| Henkilöstökulut | 85 t€ | -78 t€ | -77 t€ | -75 t€ | -66 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 295 € | -394 € | -525 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 36 t€ | -44 t€ | -42 t€ | -35 t€ | -35 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 34 t€ | 31 t€ | 60 t€ | 31 t€ | 57 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 000 € | 1 027 € | -889 € | -238 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 38 t€ | 32 t€ | 59 t€ | 31 t€ | 57 t€ |
| Tuloverot | 7 769 € | -6 550 € | -12 t€ | -6 655 € | -11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 30 t€ | 25 t€ | 47 t€ | 24 t€ | 46 t€ |
Tase
| 30.9.2026 | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 43 t€ | 34 t€ | 27 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Saamiset | 24 t€ | 21 t€ | 25 t€ | 44 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 86 t€ | 74 t€ | 66 t€ | 18 t€ | 31 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 111 t€ | 95 t€ | 90 t€ | 62 t€ | 47 t€ |
| Vastaavaa | 154 t€ | 129 t€ | 117 t€ | 74 t€ | 47 t€ |
| Oma pääoma | 145 t€ | 125 t€ | 108 t€ | 66 t€ | 46 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 9 398 € | 4 406 € | 9 079 € | 7 486 € | 1 635 € |
| Vieras pääoma | 9 398 € | 4 406 € | 9 079 € | 7 486 € | 1 635 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 30.9.2026 | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 154 t€ | 153 t€ | 179 t€ | 141 t€ | 158 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 109 € | -2 € | 0 € | 0 € | -30 € |
| Henkilöstökulut | 85 t€ | -78 t€ | -77 t€ | -75 t€ | -66 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 295 € | -394 € | -525 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 36 t€ | -44 t€ | -42 t€ | -35 t€ | -35 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 34 t€ | 31 t€ | 60 t€ | 31 t€ | 57 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 000 € | 1 027 € | -889 € | -238 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 38 t€ | 32 t€ | 59 t€ | 31 t€ | 57 t€ |
| Tuloverot | 7 769 € | -6 550 € | -12 t€ | -6 655 € | -11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 30 t€ | 25 t€ | 47 t€ | 24 t€ | 46 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 43 t€ | 34 t€ | 27 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Saamiset | 24 t€ | 21 t€ | 25 t€ | 44 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 86 t€ | 74 t€ | 66 t€ | 18 t€ | 31 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 111 t€ | 95 t€ | 90 t€ | 62 t€ | 47 t€ |
| Vastaavaa | 154 t€ | 129 t€ | 117 t€ | 74 t€ | 47 t€ |
| Oma pääoma | 145 t€ | 125 t€ | 108 t€ | 66 t€ | 46 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 9 398 € | 4 406 € | 9 079 € | 7 486 € | 1 635 € |
| Vieras pääoma | 9 398 € | 4 406 € | 9 079 € | 7 486 € | 1 635 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 30 t€ | 25 t€ | 47 t€ | 24 t€ | 46 t€ |
| Koneet ja kalusto | 886 € | 1 181 € | 1 574 € | 0 € | – |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | 0 € | -1 030 € | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 42 t€ | 33 t€ | 25 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 16 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -12 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 679 € | 5 795 € | 349 € | 5 672 € | 788 € |
| Vastattavaa | 154 t€ | 129 t€ | 117 t€ | 74 t€ | 47 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 548 € | 864 € | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 96 € | 2 € | 279 € | 1 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 56 € | -89 € | -138 € | -239 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 19 t€ | 15 t€ | 23 t€ | 37 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 1 549 € | 98 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 850 € | 1 992 € | 8 981 € | 7 486 € | 1 635 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 24 t€ | 21 t€ | 25 t€ | 44 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 016 € | 875 € | 1 609 € | 1 584 € | 1 282 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 115 t€ | 99 t€ | 61 t€ | 42 t€ | 0 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 3 960 € | 1 113 € | 0 € | – | – |
| Sijoitukset | 42 t€ | 33 t€ | 25 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 295 € | -394 € | -525 € | 0 € | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 886 € | 1 181 € | 1 574 € | 0 € | – |
| Palvelujen ostot | – | – | – | 0 € | -30 € |
| Ostot tilikauden aikana | 109 € | -2 € | 0 € | – | – |
| Muut henkilösivukulut | 1 562 € | -2 716 € | -716 € | -841 € | -494 € |
| Palkat ja palkkiot | 67 t€ | -61 t€ | -62 t€ | -61 t€ | -54 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Band of Five Consulting Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus suurempaan puoliskoon (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€, 2,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.