PiiAi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 165 t€ ja liikevoitto 70 t€; omavaraisuusaste 93,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 47 t€ ja tuloverot 9 455 €.
Turku: 48 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 165 t€ | 137 t€ | 169 t€ | 205 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 20,3 % | -19,1 % | -17,2 % | – |
| Käyttökate | 70 t€ | 40 t€ | 74 t€ | 117 t€ |
| Käyttökate-% | 42,2 % | 29,4 % | 43,6 % | 57,4 % |
| Liikevoitto | 70 t€ | 40 t€ | 74 t€ | 117 t€ |
| Liikevoitto-% | 42,2 % | 29,4 % | 43,6 % | 57,4 % |
| Tilikauden tulos | 64 t€ | 38 t€ | 61 t€ | 94 t€ |
| Henkilöstökulut | -76 t€ | 75 t€ | 72 t€ | 62 t€ |
| Omavaraisuusaste | 93,4 % | 95,0 % | 89,8 % | 78,6 % |
| Quick ratio | 15,20 | 20,16 | 9,83 | 4,68 |
| Current ratio | 15,20 | 20,16 | 9,83 | 4,68 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,5 % | 6,6 % | 9,8 % | 12,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 28,5 % | 21,8 % | 41,3 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 238 t€ | 182 t€ | 164 t€ | 119 t€ |
| Oma pääoma | 223 t€ | 173 t€ | 147 t€ | 94 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 42 t€ | 49 t€ | 71 t€ | 76 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 165 t€ | 137 t€ | 169 t€ | 205 t€ |
| Henkilöstökulut | 76 t€ | -75 t€ | -72 t€ | -62 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -21 t€ | -24 t€ | -25 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 70 t€ | 40 t€ | 74 t€ | 117 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -9 871 € | 6 876 € | 2 207 € | -33 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 80 t€ | 47 t€ | 76 t€ | 117 t€ |
| Tuloverot | 16 t€ | -9 455 € | -15 t€ | -24 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 64 t€ | 38 t€ | 61 t€ | 94 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 22 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 42 t€ | 49 t€ | 71 t€ | 76 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 238 t€ | 182 t€ | 164 t€ | 119 t€ |
| Vastaavaa | 238 t€ | 182 t€ | 164 t€ | 119 t€ |
| Oma pääoma | 223 t€ | 173 t€ | 147 t€ | 94 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 16 t€ | 9 028 € | 17 t€ | 26 t€ |
| Vieras pääoma | 16 t€ | 9 028 € | 17 t€ | 26 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 165 t€ | 137 t€ | 169 t€ | 205 t€ |
| Henkilöstökulut | 76 t€ | -75 t€ | -72 t€ | -62 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -21 t€ | -24 t€ | -25 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 70 t€ | 40 t€ | 74 t€ | 117 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -9 871 € | 6 876 € | 2 207 € | -33 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 80 t€ | 47 t€ | 76 t€ | 117 t€ |
| Tuloverot | 16 t€ | -9 455 € | -15 t€ | -24 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 64 t€ | 38 t€ | 61 t€ | 94 t€ |
| Saamiset | 22 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 42 t€ | 49 t€ | 71 t€ | 76 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 238 t€ | 182 t€ | 164 t€ | 119 t€ |
| Vastaavaa | 238 t€ | 182 t€ | 164 t€ | 119 t€ |
| Oma pääoma | 223 t€ | 173 t€ | 147 t€ | 94 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 16 t€ | 9 028 € | 17 t€ | 26 t€ |
| Vieras pääoma | 16 t€ | 9 028 € | 17 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 096 € | 269 € | 270 € | 86 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 11 t€ | 8 065 € | 10 t€ | 7 700 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 159 t€ | 135 t€ | 86 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 771 € | 3 520 € | 673 € | 636 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 297 € | 963 € | 943 € | 2 209 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 19 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 38 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 64 t€ | 38 t€ | 61 t€ | 94 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 22 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 38 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 12 € | -29 € | -53 € | -34 € |
| Palkat ja palkkiot | 60 t€ | -60 t€ | -60 t€ | -50 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 394 € | 0 € | 5 341 € | 16 t€ |
| Vastattavaa | 238 t€ | 182 t€ | 164 t€ | 119 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 9 463 € | 1 163 € | 274 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 918 € | -1 496 € | -1 621 € | -778 € |
| Muut arvopaperit | 174 t€ | 113 t€ | 73 t€ | 4 664 € |
| Rahoitusarvopaperit | 174 t€ | 113 t€ | 73 t€ | 4 664 € |
| Eläkekulut | 14 t€ | -13 t€ | -10 t€ | -12 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 420 € | 5 743 € | 1 986 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna PiiAi Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus suurempaan puoliskoon (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.