Lars Wirzenius Consulting Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Keuruu, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 170 t€ ja liikevoitto 9 199 €; omavaraisuusaste 83,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 11 t€ ja tuloverot 2 270 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 170 t€ | 166 t€ | 56 t€ | 52 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 1,8 % | 195,8 % | 8,3 % | – |
| Käyttökate | 9 199 € | 11 t€ | 16 t€ | 881 € |
| Käyttökate-% | 5,4 % | 6,8 % | 27,7 % | 1,7 % |
| Liikevoitto | 9 199 € | 11 t€ | 16 t€ | 881 € |
| Liikevoitto-% | 5,4 % | 6,8 % | 27,7 % | 1,7 % |
| Tilikauden tulos | 7 376 € | 9 086 € | 12 t€ | 706 € |
| Henkilöstökulut | -147 t€ | 142 t€ | 36 t€ | 44 t€ |
| Omavaraisuusaste | 83,8 % | 70,7 % | 67,1 % | 35,0 % |
| Quick ratio | 6,19 | 3,41 | 3,04 | 1,54 |
| Current ratio | 6,19 | 3,41 | 3,04 | 1,54 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 3,1 % | 5,3 % | 11,5 % | 2,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 27,5 % | 42,9 % | 95,1 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 32 t€ | 30 t€ | 20 t€ | 2 017 € |
| Oma pääoma | 27 t€ | 21 t€ | 13 t€ | 706 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 23 t€ | 7 349 € | 1 914 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 170 t€ | 166 t€ | 56 t€ | 52 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -1 € | 0 € | -5 € |
| Henkilöstökulut | 147 t€ | -142 t€ | -36 t€ | -44 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 13 t€ | -13 t€ | -4 688 € | -6 872 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 9 199 € | 11 t€ | 16 t€ | 881 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -16 € | 5 € | 3 € | 1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 9 215 € | 11 t€ | 16 t€ | 882 € |
| Tuloverot | 1 840 € | -2 270 € | -3 122 € | -176 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 7 376 € | 9 086 € | 12 t€ | 706 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 15 t€ | 7 011 € | 12 t€ | 103 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 23 t€ | 7 349 € | 1 914 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 32 t€ | 30 t€ | 20 t€ | 2 017 € |
| Vastaavaa | 32 t€ | 30 t€ | 20 t€ | 2 017 € |
| Oma pääoma | 27 t€ | 21 t€ | 13 t€ | 706 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 179 € | 8 796 € | 6 455 € | 1 310 € |
| Vieras pääoma | 5 179 € | 8 796 € | 6 455 € | 1 310 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (32)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 170 t€ | 166 t€ | 56 t€ | 52 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -1 € | 0 € | -5 € |
| Henkilöstökulut | 147 t€ | -142 t€ | -36 t€ | -44 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 13 t€ | -13 t€ | -4 688 € | -6 872 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 9 199 € | 11 t€ | 16 t€ | 881 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -16 € | 5 € | 3 € | 1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 9 215 € | 11 t€ | 16 t€ | 882 € |
| Tuloverot | 1 840 € | -2 270 € | -3 122 € | -176 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 7 376 € | 9 086 € | 12 t€ | 706 € |
| Saamiset | 15 t€ | 7 011 € | 12 t€ | 103 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 23 t€ | 7 349 € | 1 914 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 32 t€ | 30 t€ | 20 t€ | 2 017 € |
| Vastaavaa | 32 t€ | 30 t€ | 20 t€ | 2 017 € |
| Oma pääoma | 27 t€ | 21 t€ | 13 t€ | 706 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 179 € | 8 796 € | 6 455 € | 1 310 € |
| Vieras pääoma | 5 179 € | 8 796 € | 6 455 € | 1 310 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 610 € | 150 € | 46 € | 103 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 948 € | 6 244 € | 3 093 € | 934 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 19 t€ | 12 t€ | 650 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 301 € | 61 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 231 € | 282 € | 240 € | 201 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 13 t€ | 6 800 € | 12 t€ | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -1 € | 0 € | -5 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 7 376 € | 9 086 € | 12 t€ | 706 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 15 t€ | 7 011 € | 12 t€ | 103 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -5 € | 0 € | – |
| Palkat ja palkkiot | 131 t€ | -127 t€ | -31 t€ | -40 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 2 270 € | 3 122 € | 176 € |
| Vastattavaa | 32 t€ | 30 t€ | 20 t€ | 2 017 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 16 € | 10 € | 3 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 456 € | -1 473 € | -478 € | -573 € |
| Eläkekulut | 14 t€ | -13 t€ | -4 281 € | -3 127 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lars Wirzenius Consulting Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus pienempään puoliskoon (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.