Villa Kivi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kangasala, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 36 t€ ja liikevoitto 21 t€; omavaraisuusaste 0,8 %.
Liikevaihto 202536 t€+0 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto21 t€58,8 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos9 050 €käyttökate 8 622 €
Omavaraisuusaste0,8 %quick ratio 0,04
Toiminut5 vrekisteröity 23.6.2021
Kangasala: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- TPI Service OyMaa- ja metsätalouskoneiden korjaus ja huolto
- Nordic Card Store OyMuu käytettyjen tavaroiden vähittäiskauppa
- Grim Group OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 36 t€ | 36 t€ | 30 t€ | 29 t€ | 0 € |
| Liikevaihdon muutos | 0,0 % | 20,0 % | 4,2 % | – | – |
| Käyttökate | 8 622 € | 33 t€ | 27 t€ | 26 t€ | 0 € |
| Käyttökate-% | 23,9 % | 92,5 % | 91,5 % | 91,5 % | – |
| Liikevoitto | 21 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Liikevoitto-% | 58,8 % | 55,0 % | 43,1 % | 37,3 % | – |
| Tilikauden tulos | 9 050 € | 4 313 € | 1 070 € | 2 699 € | 0 € |
| Omavaraisuusaste | 0,8 % | -3,0 % | -4,5 % | -4,6 % | -5,2 % |
| Quick ratio | 0,04 | 0,01 | 0,19 | 0,40 | 0,43 |
| Current ratio | 0,04 | 0,01 | 0,19 | 0,40 | 0,43 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 627,4 % | 685,1 % | 897,3 % | 1007,2 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 500,7 % | – | – | – | – |
| Taseen loppusumma | 228 t€ | 239 t€ | 258 t€ | 277 t€ | 293 t€ |
| Oma pääoma | 1 807 € | -7 242 € | -12 t€ | -13 t€ | -15 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 038 € | 214 € | 4 936 € | 10 t€ | 9 831 € |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 36 t€ | 36 t€ | 30 t€ | 29 t€ | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 13 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -16 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 2 279 € | -2 710 € | -2 562 € | -2 456 € | 0 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 t€ | -15 t€ | -13 t€ | -7 368 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 9 506 € | 4 313 € | 395 € | 3 374 € | 0 € |
| Tuloverot | 456 € | 0 € | 675 € | -675 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 050 € | 4 313 € | 1 070 € | 2 699 € | 0 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 227 t€ | 239 t€ | 253 t€ | 267 t€ | 283 t€ |
| Saamiset | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 038 € | 214 € | 4 936 € | 10 t€ | 9 831 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1 038 € | 214 € | 4 937 € | 10 t€ | 9 831 € |
| Vastaavaa | 228 t€ | 239 t€ | 258 t€ | 277 t€ | 293 t€ |
| Oma pääoma | 1 807 € | -7 242 € | -12 t€ | -13 t€ | -15 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 201 t€ | 222 t€ | 243 t€ | 264 t€ | 285 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 25 t€ | 24 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 23 t€ |
| Vieras pääoma | 226 t€ | 247 t€ | 269 t€ | 290 t€ | 308 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (32)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 36 t€ | 36 t€ | 30 t€ | 29 t€ | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 13 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -16 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 2 279 € | -2 710 € | -2 562 € | -2 456 € | 0 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 t€ | -15 t€ | -13 t€ | -7 368 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 9 506 € | 4 313 € | 395 € | 3 374 € | 0 € |
| Tuloverot | 456 € | 0 € | 675 € | -675 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 050 € | 4 313 € | 1 070 € | 2 699 € | 0 € |
| Pysyvät vastaavat | 227 t€ | 239 t€ | 253 t€ | 267 t€ | 283 t€ |
| Saamiset | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 038 € | 214 € | 4 936 € | 10 t€ | 9 831 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1 038 € | 214 € | 4 937 € | 10 t€ | 9 831 € |
| Vastaavaa | 228 t€ | 239 t€ | 258 t€ | 277 t€ | 293 t€ |
| Oma pääoma | 1 807 € | -7 242 € | -12 t€ | -13 t€ | -15 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 201 t€ | 222 t€ | 243 t€ | 264 t€ | 285 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 25 t€ | 24 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 23 t€ |
| Vieras pääoma | 226 t€ | 247 t€ | 269 t€ | 290 t€ | 308 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 167 t€ | 179 t€ | 193 t€ | 207 t€ | 223 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 9 050 € | 4 313 € | 1 070 € | 2 699 € | 0 € |
| Vastattavaa | 228 t€ | 239 t€ | 258 t€ | 277 t€ | 293 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 456 € | 0 € | 1 430 € | 1 384 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 12 t€ | -15 t€ | -13 t€ | -7 368 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 21 t€ | 21 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 171 € | 3 403 € | 1 754 € | 1 691 € | 1 710 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -7 242 € | -12 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -15 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 13 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -16 t€ | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 227 t€ | 239 t€ | 253 t€ | 267 t€ | 283 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 201 t€ | 222 t€ | 243 t€ | 264 t€ | 285 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).