Skovbo Games Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 48 t€ ja liikevoitto 15 t€; omavaraisuusaste 92,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 109 t€ ja tuloverot 22 t€.
Turku: 48 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 48 t€ | 140 t€ | 287 t€ | 92 t€ | 82 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -65,4 % | -51,3 % | 210,6 % | 12,1 % | – |
| Käyttökate | 15 t€ | 109 t€ | 242 t€ | 60 t€ | 33 t€ |
| Käyttökate-% | 30,1 % | 77,7 % | 84,2 % | 64,7 % | 40,1 % |
| Liikevoitto | 15 t€ | 109 t€ | 242 t€ | 60 t€ | 33 t€ |
| Liikevoitto-% | 30,1 % | 77,7 % | 84,2 % | 64,7 % | 40,1 % |
| Tilikauden tulos | 8 648 € | 90 t€ | 193 t€ | 48 t€ | 26 t€ |
| Henkilöstökulut | -26 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 1 718 € | 18 t€ |
| Omavaraisuusaste | 92,9 % | 94,9 % | 80,6 % | 80,6 % | 42,8 % |
| Quick ratio | 4,90 | 7,21 | 5,16 | 5,16 | 1,75 |
| Current ratio | 4,90 | 7,21 | 5,16 | 5,16 | 1,75 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 48,8 % | 12,7 % | 21,7 % | 18,8 % | 42,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,8 % | 27,3 % | 74,4 % | 66,3 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 335 t€ | 346 t€ | 322 t€ | 90 t€ | 62 t€ |
| Oma pääoma | 311 t€ | 329 t€ | 260 t€ | 72 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 125 t€ | 318 t€ | 84 t€ | 47 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 48 t€ | 140 t€ | 287 t€ | 92 t€ | 82 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 287 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 3 852 € | -7 789 € | -21 t€ | -26 t€ | -30 t€ |
| Henkilöstökulut | 26 t€ | -20 t€ | -20 t€ | -1 718 € | -18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 788 € | -3 835 € | -5 202 € | -5 113 € | -1 100 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 15 t€ | 109 t€ | 242 t€ | 60 t€ | 33 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 169 € | 36 € | -124 € | -6 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 14 t€ | 109 t€ | 242 t€ | 60 t€ | 33 t€ |
| Tuloverot | 5 705 € | -19 t€ | -48 t€ | -12 t€ | -6 608 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 648 € | 90 t€ | 193 t€ | 48 t€ | 26 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 219 t€ | 219 t€ | 0 € | – | – |
| Saamiset | 48 t€ | 2 958 € | 4 318 € | 5 800 € | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 125 t€ | 318 t€ | 84 t€ | 47 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 116 t€ | 128 t€ | 322 t€ | 90 t€ | 62 t€ |
| Vastaavaa | 335 t€ | 346 t€ | 322 t€ | 90 t€ | 62 t€ |
| Oma pääoma | 311 t€ | 329 t€ | 260 t€ | 72 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 24 t€ | 18 t€ | 62 t€ | 17 t€ | 35 t€ |
| Vieras pääoma | 24 t€ | 18 t€ | 62 t€ | 17 t€ | 35 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 48 t€ | 140 t€ | 287 t€ | 92 t€ | 82 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 287 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 3 852 € | -7 789 € | -21 t€ | -26 t€ | -30 t€ |
| Henkilöstökulut | 26 t€ | -20 t€ | -20 t€ | -1 718 € | -18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 788 € | -3 835 € | -5 202 € | -5 113 € | -1 100 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 15 t€ | 109 t€ | 242 t€ | 60 t€ | 33 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 169 € | 36 € | -124 € | -6 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 14 t€ | 109 t€ | 242 t€ | 60 t€ | 33 t€ |
| Tuloverot | 5 705 € | -19 t€ | -48 t€ | -12 t€ | -6 608 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 648 € | 90 t€ | 193 t€ | 48 t€ | 26 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 219 t€ | 219 t€ | 0 € | – | – |
| Saamiset | 48 t€ | 2 958 € | 4 318 € | 5 800 € | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 125 t€ | 318 t€ | 84 t€ | 47 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 116 t€ | 128 t€ | 322 t€ | 90 t€ | 62 t€ |
| Vastaavaa | 335 t€ | 346 t€ | 322 t€ | 90 t€ | 62 t€ |
| Oma pääoma | 311 t€ | 329 t€ | 260 t€ | 72 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 24 t€ | 18 t€ | 62 t€ | 17 t€ | 35 t€ |
| Vieras pääoma | 24 t€ | 18 t€ | 62 t€ | 17 t€ | 35 t€ |
| Sijoitukset | 219 t€ | 219 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 173 € | 40 € | 27 € | 69 € | 61 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 14 t€ | 11 t€ | 18 t€ | 5 270 € | 7 795 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 302 t€ | 239 t€ | 66 t€ | 24 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 46 t€ | 0 € | 24 € | 0 € | 1 718 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 168 € | 198 € | 2 916 € | 122 € | 5 138 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1 382 € | 2 918 € | 4 267 € | 5 731 € | 12 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 9 € | -336 € | -518 € | -30 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 8 648 € | 90 t€ | 193 t€ | 48 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 48 t€ | 2 958 € | 4 318 € | 5 800 € | 14 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 169 € | 0 € | -124 € | -6 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 23 t€ | -18 t€ | -18 t€ | 0 € | -18 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 9 200 € | 6 805 € | 42 t€ | 12 t€ | 22 t€ |
| Vastattavaa | 335 t€ | 346 t€ | 322 t€ | 90 t€ | 62 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 36 € | 0 € | – | – |
| Muut henkilösivukulut | 430 € | -203 € | -268 € | 0 € | -275 € |
| Palvelujen ostot | 3 843 € | -7 452 € | -20 t€ | -26 t€ | -30 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 219 t€ | 219 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 54 € | 0 € | – | – | – |
| Eläkekulut | 2 731 € | -2 168 € | -1 780 € | -1 718 € | -141 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Skovbo Games Ab kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus ylimpään neljännekseen (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€, 4,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.