Kotkan teollisuuskiinteistöt oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kotka, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 94 t€ ja liikevoitto 17 t€; omavaraisuusaste 48,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 22 t€ ja tuloverot 4 323 €.
Kotka: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Oninfinite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- ASAP - Reilumpi kaikille OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Laapas paineautot OyViemäri- ja jätevesihuolto
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 94 t€ | 73 t€ | 59 t€ | 53 t€ | 39 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 28,9 % | 24,0 % | 11,2 % | 35,1 % | – |
| Käyttökate | -190 € | 44 t€ | 30 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Käyttökate-% | -0,2 % | 59,5 % | 50,5 % | 50,7 % | 67,7 % |
| Liikevoitto | 17 t€ | 26 t€ | 12 t€ | 7 613 € | 6 811 € |
| Liikevoitto-% | 17,8 % | 35,2 % | 19,6 % | 14,3 % | 17,3 % |
| Tilikauden tulos | 11 t€ | 17 t€ | 4 890 € | 1 658 € | -209 € |
| Henkilöstökulut | -26 t€ | 901 € | 830 € | 762 € | 424 € |
| Omavaraisuusaste | 48,3 % | 39,2 % | 31,2 % | 26,3 % | 22,9 % |
| Quick ratio | 0,20 | 0,28 | 0,08 | 0,27 | 0,71 |
| Current ratio | 0,20 | 0,28 | 0,08 | 0,27 | 0,71 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 112,1 % | 187,0 % | 266,9 % | 351,5 % | 554,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 10,7 % | 19,3 % | 6,9 % | 2,5 % | -0,3 % |
| Taseen loppusumma | 205 t€ | 225 t€ | 229 t€ | 253 t€ | 283 t€ |
| Oma pääoma | 99 t€ | 88 t€ | 71 t€ | 66 t€ | 65 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 357 € | 9 511 € | 2 418 € | 8 368 € | 22 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 94 t€ | 73 t€ | 59 t€ | 53 t€ | 39 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | – | – | 0 € | -901 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 26 t€ | -901 € | -830 € | -762 € | -424 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -19 t€ | -20 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 35 t€ | -29 t€ | -28 t€ | -25 t€ | -12 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | 26 t€ | 12 t€ | 7 613 € | 6 811 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 434 € | -4 347 € | -5 477 € | -5 593 € | -7 020 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 13 t€ | 21 t€ | 6 112 € | 2 020 € | -209 € |
| Tuloverot | 2 758 € | -4 346 € | -1 222 € | -362 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | 17 t€ | 4 890 € | 1 658 € | -209 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 198 t€ | 215 t€ | 226 t€ | 244 t€ | 258 t€ |
| Saamiset | 2 841 € | 1 263 € | 333 € | 286 € | 2 694 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 357 € | 9 511 € | 2 418 € | 8 368 € | 22 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 7 198 € | 11 t€ | 2 751 € | 8 654 € | 24 t€ |
| Vastaavaa | 205 t€ | 225 t€ | 229 t€ | 253 t€ | 283 t€ |
| Oma pääoma | 99 t€ | 88 t€ | 71 t€ | 66 t€ | 65 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 71 t€ | 99 t€ | 124 t€ | 155 t€ | 183 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 35 t€ | 38 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 35 t€ |
| Vieras pääoma | 106 t€ | 137 t€ | 158 t€ | 187 t€ | 218 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 94 t€ | 73 t€ | 59 t€ | 53 t€ | 39 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | – | – | 0 € | -901 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 26 t€ | -901 € | -830 € | -762 € | -424 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -19 t€ | -20 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 35 t€ | -29 t€ | -28 t€ | -25 t€ | -12 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | 26 t€ | 12 t€ | 7 613 € | 6 811 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 434 € | -4 347 € | -5 477 € | -5 593 € | -7 020 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 13 t€ | 21 t€ | 6 112 € | 2 020 € | -209 € |
| Tuloverot | 2 758 € | -4 346 € | -1 222 € | -362 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | 17 t€ | 4 890 € | 1 658 € | -209 € |
| Pysyvät vastaavat | 198 t€ | 215 t€ | 226 t€ | 244 t€ | 258 t€ |
| Saamiset | 2 841 € | 1 263 € | 333 € | 286 € | 2 694 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 357 € | 9 511 € | 2 418 € | 8 368 € | 22 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 7 198 € | 11 t€ | 2 751 € | 8 654 € | 24 t€ |
| Vastaavaa | 205 t€ | 225 t€ | 229 t€ | 253 t€ | 283 t€ |
| Oma pääoma | 99 t€ | 88 t€ | 71 t€ | 66 t€ | 65 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 71 t€ | 99 t€ | 124 t€ | 155 t€ | 183 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 35 t€ | 38 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 35 t€ |
| Vieras pääoma | 106 t€ | 137 t€ | 158 t€ | 187 t€ | 218 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 192 t€ | 206 t€ | 222 t€ | 238 t€ | 256 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 10 € | 1 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 092 € | 3 379 € | 970 € | 321 € | 1 252 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 4 946 € | 7 134 € | 2 695 € | 3 627 € | 1 995 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 23 t€ | 6 339 € | 1 449 € | -209 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 831 € | 1 262 € | 333 € | 286 € | 272 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 153 € | 484 € | 0 € | 0 € | 2 271 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | – | – | 0 € | 2 422 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 65 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 65 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 11 t€ | 17 t€ | 4 890 € | 1 658 € | -209 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 841 € | 1 263 € | 333 € | 286 € | 2 694 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 443 € | -4 348 € | -5 478 € | -5 593 € | -7 020 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 193 t€ | 208 t€ | 224 t€ | 241 t€ | 256 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 24 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 160 € | 3 487 € | 1 490 € | 592 € | 339 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 4 946 € | 7 134 € | 2 695 € | 3 627 € | 1 995 € |
| Vastattavaa | 205 t€ | 225 t€ | 229 t€ | 253 t€ | 283 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 9 € | 1 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 428 € | -901 € | -830 € | -762 € | -424 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 54 t€ | 84 t€ | 115 t€ | 146 t€ | 177 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1 035 € | 1 380 € | 1 839 € | 2 453 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 17 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -19 t€ | -20 t€ |
| Palvelujen ostot | – | – | 0 € | -901 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 17 t€ | 15 t€ | 9 288 € | 9 138 € | 6 720 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kotkan teollisuuskiinteistöt oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.