Lvi-Sintonen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lohja, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 205 t€ ja liikevoitto 9 432 €; omavaraisuusaste 66,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 47 t€ ja tuloverot 9 318 €.
Lohja: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Alho Terveyspalvelut OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Kuulomo OyTieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa
- ATP Makkonen OyLiikkeenjohdon konsultointi
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 205 t€ | 226 t€ | 172 t€ | 151 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -9,5 % | 31,3 % | 14,2 % | – |
| Käyttökate | 1 952 € | 57 t€ | 32 t€ | 40 t€ |
| Käyttökate-% | 1,0 % | 25,3 % | 18,3 % | 26,7 % |
| Liikevoitto | 9 432 € | 47 t€ | 28 t€ | 36 t€ |
| Liikevoitto-% | 4,6 % | 20,9 % | 16,4 % | 23,7 % |
| Tilikauden tulos | 5 700 € | 37 t€ | 22 t€ | 28 t€ |
| Henkilöstökulut | -63 t€ | 62 t€ | 48 t€ | 46 t€ |
| Omavaraisuusaste | 66,6 % | 65,7 % | 66,0 % | 62,6 % |
| Quick ratio | 3,28 | 4,18 | 3,96 | 6,26 |
| Current ratio | 3,28 | 4,18 | 3,96 | 6,26 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,0 % | 22,4 % | 18,1 % | 16,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 5,8 % | 37,9 % | 36,5 % | 67,1 % |
| Taseen loppusumma | 147 t€ | 148 t€ | 91 t€ | 67 t€ |
| Oma pääoma | 98 t€ | 97 t€ | 60 t€ | 42 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 82 t€ | 85 t€ | 68 t€ | 36 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 205 t€ | 226 t€ | 172 t€ | 151 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 86 t€ | -68 t€ | -61 t€ | -32 t€ |
| Henkilöstökulut | 63 t€ | -62 t€ | -48 t€ | -46 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 479 € | -9 973 € | -3 405 € | -4 541 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 39 t€ | -39 t€ | -31 t€ | -33 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 9 432 € | 47 t€ | 28 t€ | 36 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 078 € | -1 186 € | -676 € | -697 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 354 € | 46 t€ | 28 t€ | 35 t€ |
| Tuloverot | 1 653 € | -9 257 € | -5 505 € | -7 039 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 700 € | 37 t€ | 22 t€ | 28 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 50 t€ | 48 t€ | 10 t€ | 14 t€ |
| Saamiset | 15 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 82 t€ | 85 t€ | 68 t€ | 36 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 97 t€ | 100 t€ | 81 t€ | 53 t€ |
| Vastaavaa | 147 t€ | 148 t€ | 91 t€ | 67 t€ |
| Oma pääoma | 98 t€ | 97 t€ | 60 t€ | 42 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 20 t€ | 27 t€ | 11 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 29 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 8 445 € |
| Vieras pääoma | 49 t€ | 51 t€ | 31 t€ | 25 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 205 t€ | 226 t€ | 172 t€ | 151 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 86 t€ | -68 t€ | -61 t€ | -32 t€ |
| Henkilöstökulut | 63 t€ | -62 t€ | -48 t€ | -46 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 479 € | -9 973 € | -3 405 € | -4 541 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 39 t€ | -39 t€ | -31 t€ | -33 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 9 432 € | 47 t€ | 28 t€ | 36 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 078 € | -1 186 € | -676 € | -697 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 354 € | 46 t€ | 28 t€ | 35 t€ |
| Tuloverot | 1 653 € | -9 257 € | -5 505 € | -7 039 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 700 € | 37 t€ | 22 t€ | 28 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 50 t€ | 48 t€ | 10 t€ | 14 t€ |
| Saamiset | 15 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 82 t€ | 85 t€ | 68 t€ | 36 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 97 t€ | 100 t€ | 81 t€ | 53 t€ |
| Vastaavaa | 147 t€ | 148 t€ | 91 t€ | 67 t€ |
| Oma pääoma | 98 t€ | 97 t€ | 60 t€ | 42 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 20 t€ | 27 t€ | 11 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 29 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 8 445 € |
| Vieras pääoma | 49 t€ | 51 t€ | 31 t€ | 25 t€ |
| Sijoitukset | 28 t€ | 18 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 14 t€ | 6 808 € | 6 044 € | 3 253 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 92 t€ | 60 t€ | 38 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 866 € | 2 042 € | 3 684 € | 4 458 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 14 t€ | 9 764 € | 11 t€ | 4 680 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 9 256 € | 13 t€ | 9 609 € | 12 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 80 t€ | -67 t€ | -59 t€ | -31 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 700 € | 37 t€ | 22 t€ | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 15 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 081 € | -1 233 € | -685 € | -700 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 22 t€ | 30 t€ | 10 t€ | 14 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 51 t€ | -52 t€ | -43 t€ | -42 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 007 € | 7 384 € | 3 912 € | 512 € |
| Vastattavaa | 147 t€ | 148 t€ | 91 t€ | 67 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 20 t€ | 27 t€ | 11 t€ | 16 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 € | 47 € | 9 € | 3 € |
| Muut henkilösivukulut | 8 107 € | -7 065 € | -4 383 € | -2 648 € |
| Koneet ja kalusto | 22 t€ | 30 t€ | 10 t€ | 14 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 7 479 € | -9 973 € | -3 405 € | -4 541 € |
| Palvelujen ostot | 5 415 € | -757 € | -1 966 € | -762 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 28 t€ | 18 t€ | 0 € | – |
| Eläkekulut | 4 129 € | -2 282 € | -1 478 € | -1 553 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lvi-Sintonen Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus suurempaan puoliskoon (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.