Kiinteistöx Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hyvinkää, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2026, liikevoitto 5 444 €; omavaraisuusaste 2,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 2 242 € ja tuloverot 448 €.
Hyvinkää: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Jyliset OyTalonrakentaminen
- WauWall OyMuu mainostoimistojen toiminta
- RFS Invest OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Käyttökate | -5 764 € | 18 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 15 t€ |
| Liikevoitto | 5 444 € | 5 964 € | 7 805 € | 6 702 € | 5 690 € |
| Tilikauden tulos | 601 € | 464 € | 1 793 € | 2 078 € | -3 € |
| Omavaraisuusaste | 2,4 % | 2,0 % | 1,7 % | 0,9 % | -0,0 % |
| Quick ratio | 0,10 | 0,14 | 0,11 | 0,04 | 0,05 |
| Current ratio | 0,10 | 0,14 | 0,11 | 0,04 | 0,05 |
| Oman pääoman tuotto | 12,2 % | 10,7 % | 46,4 % | 100,2 % | – |
| Taseen loppusumma | 203 t€ | 215 t€ | 226 t€ | 238 t€ | 252 t€ |
| Oma pääoma | 4 932 € | 4 331 € | 3 867 € | 2 074 € | -3 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 971 € | 1 872 € | 1 408 € | 761 € | 51 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 26 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 27 t€ | 21 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -8 950 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 8 923 € | -8 945 € | -8 567 € | -6 794 € | -6 020 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 5 444 € | 5 964 € | 7 805 € | 6 702 € | 5 690 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 694 € | -5 384 € | -5 564 € | -4 105 € | -5 694 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 750 € | 580 € | 2 241 € | 2 597 € | -3 € |
| Tuloverot | 149 € | -116 € | -448 € | -519 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 601 € | 464 € | 1 793 € | 2 078 € | -3 € |
Tase
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 201 t€ | 212 t€ | 224 t€ | 237 t€ | 251 t€ |
| Saamiset | 1 218 € | 403 € | 550 € | 0 € | 862 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 971 € | 1 872 € | 1 408 € | 761 € | 51 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 189 € | 2 276 € | 1 958 € | 761 € | 913 € |
| Vastaavaa | 203 t€ | 215 t€ | 226 t€ | 238 t€ | 252 t€ |
| Oma pääoma | 4 932 € | 4 331 € | 3 867 € | 2 074 € | -3 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 176 t€ | 193 t€ | 205 t€ | 218 t€ | 235 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 17 t€ |
| Vieras pääoma | 198 t€ | 210 t€ | 222 t€ | 236 t€ | 252 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (35)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 26 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 27 t€ | 21 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -8 950 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 8 923 € | -8 945 € | -8 567 € | -6 794 € | -6 020 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 5 444 € | 5 964 € | 7 805 € | 6 702 € | 5 690 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 694 € | -5 384 € | -5 564 € | -4 105 € | -5 694 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 750 € | 580 € | 2 241 € | 2 597 € | -3 € |
| Tuloverot | 149 € | -116 € | -448 € | -519 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 601 € | 464 € | 1 793 € | 2 078 € | -3 € |
| Pysyvät vastaavat | 201 t€ | 212 t€ | 224 t€ | 237 t€ | 251 t€ |
| Saamiset | 1 218 € | 403 € | 550 € | 0 € | 862 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 971 € | 1 872 € | 1 408 € | 761 € | 51 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 189 € | 2 276 € | 1 958 € | 761 € | 913 € |
| Vastaavaa | 203 t€ | 215 t€ | 226 t€ | 238 t€ | 252 t€ |
| Oma pääoma | 4 932 € | 4 331 € | 3 867 € | 2 074 € | -3 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 176 t€ | 193 t€ | 205 t€ | 218 t€ | 235 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 17 t€ |
| Vieras pääoma | 198 t€ | 210 t€ | 222 t€ | 236 t€ | 252 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 149 t€ | 160 t€ | 172 t€ | 185 t€ | 199 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 601 € | 464 € | 1 793 € | 2 078 € | -3 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 218 € | 403 € | 0 € | 0 € | 862 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 549 € | 575 € | 596 € | 455 € | 1 281 € |
| Vastattavaa | 203 t€ | 215 t€ | 226 t€ | 238 t€ | 252 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 6 € | 1 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 967 € | 525 € | 895 € | 519 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 700 € | -5 386 € | -5 564 € | -4 105 € | -5 694 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1 000 € | 0 € | 550 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 19 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 000 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 218 € | 403 € | 550 € | 0 € | 862 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 4 331 € | 3 867 € | 2 074 € | -3 € | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 11 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -8 950 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 201 t€ | 212 t€ | 224 t€ | 237 t€ | 251 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 120 t€ | 137 t€ | 149 t€ | 162 t€ | 179 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 56 t€ | 56 t€ | 56 t€ | 56 t€ | 56 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kiinteistöx Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.