Lujakuutio Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hyvinkää, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 7 556 €; omavaraisuusaste 48,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 10 t€ ja tuloverot 2 001 €.
Hyvinkää: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Jyliset OyTalonrakentaminen
- WauWall OyMuu mainostoimistojen toiminta
- RFS Invest OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Käyttökate | 7 556 € | 12 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 4 892 € |
| Liikevoitto | 7 556 € | 12 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 4 892 € |
| Tilikauden tulos | 4 888 € | 7 974 € | 7 112 € | 8 483 € | 2 171 € |
| Omavaraisuusaste | 48,4 % | 45,0 % | 10,5 % | 6,3 % | 1,3 % |
| Quick ratio | 0,28 | 0,31 | 0,41 | 0,55 | 0,41 |
| Current ratio | 0,28 | 0,31 | 0,41 | 0,55 | 0,41 |
| Oman pääoman tuotto | 6,0 % | 10,6 % | 40,0 % | 79,6 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 168 t€ | 168 t€ | 169 t€ | 170 t€ | 169 t€ |
| Oma pääoma | 81 t€ | 75 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 2 171 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 277 € | 2 202 € | 3 391 € | 4 263 € | 3 436 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 16 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 7 718 € |
| Materiaalit ja palvelut | 276 € | 0 € | – | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 801 € | -7 372 € | -6 954 € | -5 853 € | -2 826 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 556 € | 12 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 4 892 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 444 € | -1 686 € | -1 876 € | -1 946 € | -2 178 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 112 € | 9 975 € | 8 891 € | 11 t€ | 2 715 € |
| Tuloverot | 1 224 € | -2 001 € | -1 779 € | -2 121 € | -544 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 888 € | 7 974 € | 7 112 € | 8 483 € | 2 171 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Saamiset | 554 € | 120 € | 0 € | 842 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 277 € | 2 202 € | 3 391 € | 4 263 € | 3 436 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 832 € | 2 322 € | 3 391 € | 5 105 € | 3 436 € |
| Vastaavaa | 168 t€ | 168 t€ | 169 t€ | 170 t€ | 169 t€ |
| Oma pääoma | 81 t€ | 75 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 2 171 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 77 t€ | 85 t€ | 143 t€ | 150 t€ | 158 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 10 t€ | 7 512 € | 8 361 € | 9 354 € | 8 452 € |
| Vieras pääoma | 87 t€ | 92 t€ | 151 t€ | 160 t€ | 167 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 16 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 7 718 € |
| Materiaalit ja palvelut | 276 € | 0 € | – | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 801 € | -7 372 € | -6 954 € | -5 853 € | -2 826 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 556 € | 12 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 4 892 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 444 € | -1 686 € | -1 876 € | -1 946 € | -2 178 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 112 € | 9 975 € | 8 891 € | 11 t€ | 2 715 € |
| Tuloverot | 1 224 € | -2 001 € | -1 779 € | -2 121 € | -544 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 888 € | 7 974 € | 7 112 € | 8 483 € | 2 171 € |
| Pysyvät vastaavat | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Saamiset | 554 € | 120 € | 0 € | 842 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 277 € | 2 202 € | 3 391 € | 4 263 € | 3 436 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 832 € | 2 322 € | 3 391 € | 5 105 € | 3 436 € |
| Vastaavaa | 168 t€ | 168 t€ | 169 t€ | 170 t€ | 169 t€ |
| Oma pääoma | 81 t€ | 75 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 2 171 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 77 t€ | 85 t€ | 143 t€ | 150 t€ | 158 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 10 t€ | 7 512 € | 8 361 € | 9 354 € | 8 452 € |
| Vieras pääoma | 87 t€ | 92 t€ | 151 t€ | 160 t€ | 167 t€ |
| Sijoitukset | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 217 € | 315 € | 105 € | 211 € | 638 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 26 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 2 171 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 554 € | 120 € | 0 € | 842 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | – | – | 0 € | 248 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 51 t€ | 50 t€ | 0 € | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 39 € | 0 € | – | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 4 888 € | 7 974 € | 7 112 € | 8 483 € | 2 171 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 554 € | 120 € | 0 € | 842 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 446 € | -1 686 € | -1 880 € | -1 946 € | -2 178 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 177 € | 1 236 € | 2 123 € | 545 € |
| Vastattavaa | 168 t€ | 168 t€ | 169 t€ | 170 t€ | 169 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 0 € | 3 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 31 t€ | 38 t€ | 45 t€ | 52 t€ | 59 t€ |
| Palvelujen ostot | 237 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 45 t€ | 46 t€ | 47 t€ | 48 t€ | 49 t€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | – | 0 € | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lujakuutio Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.