Viuleva Group Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 63 t€ ja liikevoitto -1 141 €; omavaraisuusaste 90,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 11 t€ ja tuloverot 2 151 €.
Vaasa: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 63 t€ | 94 t€ | 84 t€ | 57 t€ | 37 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -33,3 % | 11,7 % | 47,7 % | 54,2 % | – |
| Käyttökate | -1 852 € | 11 t€ | 8 019 € | 1 041 € | 18 t€ |
| Käyttökate-% | -3,0 % | 12,0 % | 9,5 % | 1,8 % | 48,2 % |
| Liikevoitto | -1 141 € | 10 t€ | 6 756 € | 1 041 € | 18 t€ |
| Liikevoitto-% | -1,8 % | 11,0 % | 8,0 % | 1,8 % | 48,2 % |
| Tilikauden tulos | -1 110 € | 8 196 € | 5 357 € | 831 € | 14 t€ |
| Henkilöstökulut | -43 t€ | 52 t€ | 54 t€ | 39 t€ | 4 231 € |
| Omavaraisuusaste | 90,6 % | 79,4 % | 84,0 % | 64,0 % | 89,8 % |
| Quick ratio | 9,73 | 4,44 | 5,21 | 2,78 | 9,85 |
| Current ratio | 9,73 | 4,44 | 5,21 | 2,78 | 9,85 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 3,7 % | 7,0 % | 4,3 % | 14,8 % | 4,3 % |
| Oman pääoman tuotto | -5,0 % | 32,1 % | 28,3 % | 5,5 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 25 t€ | 32 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 16 t€ |
| Oma pääoma | 22 t€ | 26 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 787 € | 5 662 € | 2 760 € | 17 t€ | 9 324 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 63 t€ | 94 t€ | 84 t€ | 57 t€ | 37 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 9 656 € | -11 t€ | -5 120 € | -3 058 € | -3 815 € |
| Henkilöstökulut | 43 t€ | -52 t€ | -54 t€ | -39 t€ | -4 231 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 711 € | -948 € | -1 263 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 10 t€ | -20 t€ | -17 t€ | -14 t€ | -11 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 141 € | 10 t€ | 6 756 € | 1 041 € | 18 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 5 € | 0 € | – | 0 € | -36 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -1 146 € | 10 t€ | 6 756 € | 1 041 € | 18 t€ |
| Tuloverot | -36 € | -2 122 € | -1 399 € | -210 € | -3 580 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1 110 € | 8 196 € | 5 357 € | 831 € | 14 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2 133 € | 2 844 € | 3 792 € | 0 € | – |
| Saamiset | 8 182 € | 15 t€ | 9 976 € | 6 943 € | 6 471 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 787 € | 5 662 € | 2 760 € | 17 t€ | 9 324 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 23 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 16 t€ |
| Vastaavaa | 25 t€ | 32 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 16 t€ |
| Oma pääoma | 22 t€ | 26 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 322 € | 6 601 € | 3 594 € | 8 442 € | 1 603 € |
| Vieras pääoma | 2 322 € | 6 601 € | 3 594 € | 8 442 € | 1 603 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 63 t€ | 94 t€ | 84 t€ | 57 t€ | 37 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 9 656 € | -11 t€ | -5 120 € | -3 058 € | -3 815 € |
| Henkilöstökulut | 43 t€ | -52 t€ | -54 t€ | -39 t€ | -4 231 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 711 € | -948 € | -1 263 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 10 t€ | -20 t€ | -17 t€ | -14 t€ | -11 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 141 € | 10 t€ | 6 756 € | 1 041 € | 18 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 5 € | 0 € | – | 0 € | -36 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -1 146 € | 10 t€ | 6 756 € | 1 041 € | 18 t€ |
| Tuloverot | -36 € | -2 122 € | -1 399 € | -210 € | -3 580 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1 110 € | 8 196 € | 5 357 € | 831 € | 14 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2 133 € | 2 844 € | 3 792 € | 0 € | – |
| Saamiset | 8 182 € | 15 t€ | 9 976 € | 6 943 € | 6 471 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 787 € | 5 662 € | 2 760 € | 17 t€ | 9 324 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 23 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 16 t€ |
| Vastaavaa | 25 t€ | 32 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 16 t€ |
| Oma pääoma | 22 t€ | 26 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 322 € | 6 601 € | 3 594 € | 8 442 € | 1 603 € |
| Vieras pääoma | 2 322 € | 6 601 € | 3 594 € | 8 442 € | 1 603 € |
| Palvelujen ostot | 9 656 € | -11 t€ | -4 470 € | -3 041 € | -3 815 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 24 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1 764 € | 4 683 € | 2 561 € | 5 441 € | 1 445 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -1 110 € | 8 196 € | 5 357 € | 831 € | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 000 € | 1 849 € | 2 180 € | 420 € | 420 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 711 € | -948 € | -1 263 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 559 € | 1 918 € | 1 033 € | 790 € | 158 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | -649 € | -17 € | 0 € |
| Rahoitusarvopaperit | 9 630 € | 9 000 € | 6 000 € | 0 € | – |
| Palkat ja palkkiot | 31 t€ | -41 t€ | -44 t€ | -33 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 7 063 € | 13 t€ | 7 796 € | 6 523 € | 6 051 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 € | 0 € | – | 0 € | -36 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 228 € | -474 € | -708 € | -417 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 133 € | 2 844 € | 3 792 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | – | 0 € | 2 210 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 8 182 € | 15 t€ | 9 976 € | 6 943 € | 6 471 € |
| Eläkekulut | 11 t€ | -11 t€ | -9 246 € | -5 779 € | -4 231 € |
| Koneet ja kalusto | 2 133 € | 2 844 € | 3 792 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 119 € | 22 € | 0 € | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 9 630 € | 9 000 € | 6 000 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 25 t€ | 32 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 16 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Viuleva Group Oy kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi pienempään puoliskoon (7664 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.