Kurota Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 275 t€ ja liikevoitto 119 t€; omavaraisuusaste 95,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 112 t€ ja tuloverot 23 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 275 t€ | 249 t€ | 269 t€ | 294 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 10,1 % | -7,4 % | -8,6 % | – |
| Käyttökate | 119 t€ | 109 t€ | 137 t€ | 126 t€ |
| Käyttökate-% | 43,4 % | 43,5 % | 50,8 % | 42,8 % |
| Liikevoitto | 119 t€ | 109 t€ | 137 t€ | 126 t€ |
| Liikevoitto-% | 43,4 % | 43,5 % | 50,8 % | 42,8 % |
| Tilikauden tulos | 96 t€ | 92 t€ | 111 t€ | 100 t€ |
| Henkilöstökulut | -116 t€ | 110 t€ | 108 t€ | 79 t€ |
| Omavaraisuusaste | 95,3 % | 94,1 % | 87,7 % | 75,9 % |
| Quick ratio | 19,35 | 15,21 | 8,15 | 4,14 |
| Current ratio | 19,35 | 15,21 | 8,15 | 4,14 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,9 % | 7,8 % | 12,5 % | 15,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 25,1 % | 29,2 % | 46,0 % | 71,1 % |
| Taseen loppusumma | 403 t€ | 333 t€ | 274 t€ | 186 t€ |
| Oma pääoma | 384 t€ | 313 t€ | 241 t€ | 141 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 157 t€ | 130 t€ | 103 t€ | 109 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 275 t€ | 249 t€ | 269 t€ | 294 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 409 € | 1 575 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | -112 € | -73 t€ |
| Henkilöstökulut | 116 t€ | -110 t€ | -108 t€ | -79 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 46 t€ | -32 t€ | -24 t€ | -17 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 119 t€ | 109 t€ | 137 t€ | 126 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 519 € | 5 421 € | 4 274 € | -243 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 122 t€ | 114 t€ | 141 t€ | 126 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | -22 t€ | -31 t€ | -25 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 96 t€ | 92 t€ | 111 t€ | 100 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 36 t€ | 36 t€ | 0 € | – |
| Saamiset | 31 t€ | 60 t€ | 65 t€ | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 157 t€ | 130 t€ | 103 t€ | 109 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 368 t€ | 297 t€ | 274 t€ | 186 t€ |
| Vastaavaa | 403 t€ | 333 t€ | 274 t€ | 186 t€ |
| Oma pääoma | 384 t€ | 313 t€ | 241 t€ | 141 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 19 t€ | 20 t€ | 34 t€ | 45 t€ |
| Vieras pääoma | 19 t€ | 20 t€ | 34 t€ | 45 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 275 t€ | 249 t€ | 269 t€ | 294 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 409 € | 1 575 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | -112 € | -73 t€ |
| Henkilöstökulut | 116 t€ | -110 t€ | -108 t€ | -79 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 46 t€ | -32 t€ | -24 t€ | -17 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 119 t€ | 109 t€ | 137 t€ | 126 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 519 € | 5 421 € | 4 274 € | -243 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 122 t€ | 114 t€ | 141 t€ | 126 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | -22 t€ | -31 t€ | -25 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 96 t€ | 92 t€ | 111 t€ | 100 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 36 t€ | 36 t€ | 0 € | – |
| Saamiset | 31 t€ | 60 t€ | 65 t€ | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 157 t€ | 130 t€ | 103 t€ | 109 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 368 t€ | 297 t€ | 274 t€ | 186 t€ |
| Vastaavaa | 403 t€ | 333 t€ | 274 t€ | 186 t€ |
| Oma pääoma | 384 t€ | 313 t€ | 241 t€ | 141 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 19 t€ | 20 t€ | 34 t€ | 45 t€ |
| Vieras pääoma | 19 t€ | 20 t€ | 34 t€ | 45 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 180 t€ | 107 t€ | 107 t€ | 16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 96 t€ | 92 t€ | 111 t€ | 100 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 180 t€ | 107 t€ | 107 t€ | 16 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 36 t€ | 36 t€ | 0 € | – |
| Eläkekulut | 4 263 € | -3 377 € | -3 223 € | -2 203 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 906 € | 481 € | 1 132 € | 4 824 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 376 € | 3 001 € | 5 088 € | 0 € |
| Vastattavaa | 403 t€ | 333 t€ | 274 t€ | 186 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 2 931 € | 3 962 € | 17 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 29 t€ | 56 t€ | 60 t€ | 61 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 650 € | -3 758 € | -1 697 € | -274 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 31 t€ | 60 t€ | 65 t€ | 61 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 408 € | 0 € | 0 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 4 380 € | 6 623 € | 4 683 € | 32 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 288 t€ | 222 t€ | 130 t€ | 41 t€ |
| Sijoitukset | 36 t€ | 36 t€ | 0 € | – |
| Palvelujen ostot | – | – | 0 € | -73 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 368 € | 0 € | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | -112 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 790 € | 2 555 € | 1 289 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 5 381 € | -4 009 € | -2 455 € | -1 018 € |
| Palkat ja palkkiot | 106 t€ | -103 t€ | -102 t€ | -76 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kurota Oy kuuluu toimialaluokassa laitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut ylimpään neljännekseen (1355 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 29 t€, 3,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.