NORD SURVEY OY on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Rovaniemi, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 94 t€ ja liikevoitto 1 016 €; omavaraisuusaste 70,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 544 t€ ja tuloverot 111 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 203 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Ilmatieteen laitos (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 94 t€ | 57 t€ | 180 t€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 64,8 % | -68,6 % | -86,2 % | -0,4 % | – |
| Käyttökate | -6 791 € | -5 159 € | 580 t€ | 232 t€ | 332 t€ |
| Käyttökate-% | -7,3 % | -9,1 % | 321,3 % | 17,7 % | 25,3 % |
| Liikevoitto | 1 016 € | -33 t€ | 546 t€ | 118 t€ | 244 t€ |
| Liikevoitto-% | 1,1 % | -58,1 % | 302,8 % | 9,0 % | 18,5 % |
| Tilikauden tulos | 4 792 € | -41 t€ | 434 t€ | 91 t€ | 194 t€ |
| Henkilöstökulut | -14 t€ | 12 t€ | 148 t€ | 637 t€ | 609 t€ |
| Omavaraisuusaste | 70,8 % | 71,8 % | 80,7 % | 43,8 % | 30,8 % |
| Quick ratio | 2,49 | 6,36 | 5,14 | 1,07 | 1,03 |
| Current ratio | 2,49 | 6,36 | 5,14 | 1,07 | 1,03 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 240,2 % | 405,9 % | 90,5 % | 26,4 % | 33,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 0,9 % | -7,0 % | 63,7 % | 33,7 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 769 t€ | 817 t€ | 845 t€ | 614 t€ | 628 t€ |
| Oma pääoma | 544 t€ | 586 t€ | 682 t€ | 269 t€ | 194 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 707 € | 47 t€ | 129 t€ | 120 t€ | 70 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 94 t€ | 57 t€ | 180 t€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 78 t€ | 134 t€ | 705 t€ | 0 € | 15 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 93 t€ | -144 t€ | -50 t€ | -69 t€ | -18 t€ |
| Henkilöstökulut | 14 t€ | -12 t€ | -148 t€ | -637 t€ | -609 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 807 € | -28 t€ | -33 t€ | -114 t€ | -89 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 56 t€ | -39 t€ | -107 t€ | -371 t€ | -370 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 016 € | -33 t€ | 546 t€ | 118 t€ | 244 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 776 € | -7 829 € | -3 365 € | -3 700 € | -1 071 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 792 € | -41 t€ | 543 t€ | 114 t€ | 242 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | -109 t€ | -24 t€ | -49 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 792 € | -41 t€ | 434 t€ | 91 t€ | 194 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 548 t€ | 304 t€ | 284 t€ | 246 t€ | 274 t€ |
| Saamiset | 216 t€ | 465 t€ | 432 t€ | 248 t€ | 284 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 707 € | 47 t€ | 129 t€ | 120 t€ | 70 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 221 t€ | 512 t€ | 561 t€ | 368 t€ | 354 t€ |
| Vastaavaa | 769 t€ | 817 t€ | 845 t€ | 614 t€ | 628 t€ |
| Oma pääoma | 544 t€ | 586 t€ | 682 t€ | 269 t€ | 194 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 136 t€ | 150 t€ | 54 t€ | 0 € | 90 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 89 t€ | 81 t€ | 109 t€ | 345 t€ | 345 t€ |
| Vieras pääoma | 225 t€ | 230 t€ | 163 t€ | 345 t€ | 435 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 94 t€ | 57 t€ | 180 t€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 78 t€ | 134 t€ | 705 t€ | 0 € | 15 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 93 t€ | -144 t€ | -50 t€ | -69 t€ | -18 t€ |
| Henkilöstökulut | 14 t€ | -12 t€ | -148 t€ | -637 t€ | -609 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 807 € | -28 t€ | -33 t€ | -114 t€ | -89 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 56 t€ | -39 t€ | -107 t€ | -371 t€ | -370 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 016 € | -33 t€ | 546 t€ | 118 t€ | 244 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 776 € | -7 829 € | -3 365 € | -3 700 € | -1 071 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 792 € | -41 t€ | 543 t€ | 114 t€ | 242 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | -109 t€ | -24 t€ | -49 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 792 € | -41 t€ | 434 t€ | 91 t€ | 194 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 548 t€ | 304 t€ | 284 t€ | 246 t€ | 274 t€ |
| Saamiset | 216 t€ | 465 t€ | 432 t€ | 248 t€ | 284 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 707 € | 47 t€ | 129 t€ | 120 t€ | 70 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 221 t€ | 512 t€ | 561 t€ | 368 t€ | 354 t€ |
| Vastaavaa | 769 t€ | 817 t€ | 845 t€ | 614 t€ | 628 t€ |
| Oma pääoma | 544 t€ | 586 t€ | 682 t€ | 269 t€ | 194 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 136 t€ | 150 t€ | 54 t€ | 0 € | 90 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 89 t€ | 81 t€ | 109 t€ | 345 t€ | 345 t€ |
| Vieras pääoma | 225 t€ | 230 t€ | 163 t€ | 345 t€ | 435 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 17 t€ | 31 t€ | 54 t€ | 0 € | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 58 t€ | 51 t€ | 27 t€ | 44 t€ | 118 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 11 t€ | -10 t€ | -131 t€ | -536 t€ | -499 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 12 t€ | 0 € | – | – | – |
| Eläkekulut | 2 172 € | -1 357 € | -14 t€ | -85 t€ | -94 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 140 t€ | 414 t€ | 0 € | – | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 23 t€ | 83 t€ | 100 t€ | 242 t€ | 237 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | 0 € | 4 217 € | 38 t€ |
| Aineettomat oikeudet | – | – | 0 € | 4 217 € | 8 433 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 7 807 € | -28 t€ | -33 t€ | -114 t€ | -89 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 348 t€ | 0 € | – | – | – |
| Vastattavaa | 769 t€ | 817 t€ | 845 t€ | 614 t€ | 628 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 725 € | 29 € | 11 t€ | 3 853 € | 5 483 € |
| Muut henkilösivukulut | 530 € | -451 € | -3 033 € | -16 t€ | -16 t€ |
| Sijoitukset | 525 t€ | 221 t€ | 184 t€ | 0 € | – |
| Liikearvo | – | – | – | 0 € | 29 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 4 792 € | -41 t€ | 434 t€ | 91 t€ | 194 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 119 t€ | 119 t€ | 0 € | 0 € | 68 t€ |
| Palvelujen ostot | 28 t€ | -9 707 € | -10 t€ | -68 t€ | -6 616 € |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | – | 0 € | 140 t€ | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 539 t€ | 627 t€ | 248 t€ | 178 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 14 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 64 t€ | 9 687 € |
| Ostot tilikauden aikana | 64 t€ | -135 t€ | -40 t€ | -1 208 € | -11 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 242 € | 498 € | 20 t€ | 40 t€ | 21 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 140 t€ | 414 t€ | 140 t€ | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 2 866 € | 1 921 € | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 177 t€ | 221 t€ | 184 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 46 € | 1 644 € | 38 t€ | 123 t€ | 133 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 73 t€ | 51 t€ | 261 t€ | 203 t€ | 257 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 76 t€ | 51 t€ | 292 t€ | 248 t€ | 284 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 7 737 € | -11 t€ | -5 287 € | -3 700 € | -1 071 € |
| Koneet ja kalusto | 23 t€ | 83 t€ | 100 t€ | 242 t€ | 237 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 17 t€ | 4 183 € | 23 t€ | 114 t€ | 84 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna NORD SURVEY OY kuuluu toimialaluokassa yhdyskuntasuunnittelu ylimpään 10 %:iin (178 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€, 22-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Rovaniemi
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta