Greatrock Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 105 t€ ja liikevoitto -6 369 €; omavaraisuusaste -336,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 4 776 € ja tuloverot 955 €.
Espoo: 106 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 105 t€ | 65 t€ | 55 t€ | 64 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 61,7 % | 19,4 % | -14,4 % | – |
| Käyttökate | -6 619 € | 7 162 € | -2 270 € | 2 774 € |
| Käyttökate-% | -6,3 % | 11,0 % | -4,2 % | 4,4 % |
| Liikevoitto | -6 369 € | 7 162 € | -2 270 € | 2 774 € |
| Liikevoitto-% | -6,0 % | 11,0 % | -4,2 % | 4,4 % |
| Tilikauden tulos | -10 t€ | 4 360 € | -2 912 € | 2 099 € |
| Henkilöstökulut | -11 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 42 t€ |
| Omavaraisuusaste | -336,2 % | 11,7 % | -18,7 % | 28,1 % |
| Quick ratio | 0,15 | 1,13 | 0,84 | 1,39 |
| Current ratio | 0,15 | 1,13 | 0,84 | 1,39 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,1 % | 33,9 % | 10,8 % | 8,4 % |
| Oman pääoman tuotto | – | 149,4 % | – | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 2 197 € | 25 t€ | 4 944 € | 7 464 € |
| Oma pääoma | -7 388 € | 2 919 € | -922 € | 2 099 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 366 € | 195 € | 68 € | 2 126 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 105 t€ | 65 t€ | 55 t€ | 64 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 474 € | 1 439 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 53 t€ | -12 t€ | -2 239 € | -383 € |
| Henkilöstökulut | 11 t€ | -19 t€ | -25 t€ | -42 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 251 € | 0 € | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 55 t€ | -28 t€ | -29 t€ | -18 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -6 369 € | 7 162 € | -2 270 € | 2 774 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 937 € | -1 846 € | -642 € | -150 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -10 t€ | 5 316 € | -2 912 € | 2 624 € |
| Tuloverot | 0 € | -955 € | 0 € | -525 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -10 t€ | 4 360 € | -2 912 € | 2 099 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 752 € | 0 € | – | – |
| Saamiset | 1 078 € | 25 t€ | 4 876 € | 5 338 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 366 € | 195 € | 68 € | 2 126 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1 445 € | 25 t€ | 4 944 € | 7 464 € |
| Vastaavaa | 2 197 € | 25 t€ | 4 944 € | 7 464 € |
| Oma pääoma | -7 388 € | 2 919 € | -922 € | 2 099 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 9 585 € | 22 t€ | 5 866 € | 5 365 € |
| Vieras pääoma | 9 585 € | 22 t€ | 5 866 € | 5 365 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 105 t€ | 65 t€ | 55 t€ | 64 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 474 € | 1 439 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 53 t€ | -12 t€ | -2 239 € | -383 € |
| Henkilöstökulut | 11 t€ | -19 t€ | -25 t€ | -42 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 251 € | 0 € | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 55 t€ | -28 t€ | -29 t€ | -18 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -6 369 € | 7 162 € | -2 270 € | 2 774 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 937 € | -1 846 € | -642 € | -150 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -10 t€ | 5 316 € | -2 912 € | 2 624 € |
| Tuloverot | 0 € | -955 € | 0 € | -525 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -10 t€ | 4 360 € | -2 912 € | 2 099 € |
| Pysyvät vastaavat | 752 € | 0 € | – | – |
| Saamiset | 1 078 € | 25 t€ | 4 876 € | 5 338 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 366 € | 195 € | 68 € | 2 126 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1 445 € | 25 t€ | 4 944 € | 7 464 € |
| Vastaavaa | 2 197 € | 25 t€ | 4 944 € | 7 464 € |
| Oma pääoma | -7 388 € | 2 919 € | -922 € | 2 099 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 9 585 € | 22 t€ | 5 866 € | 5 365 € |
| Vieras pääoma | 9 585 € | 22 t€ | 5 866 € | 5 365 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 523 € | 501 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 355 € | 5 695 € | 1 571 € | 3 425 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2 919 € | -1 442 € | 1 990 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 93 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 230 € | 15 t€ | 4 296 € | 1 140 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 985 € | 4 028 € | 4 375 € | 5 338 € |
| Ostot tilikauden aikana | 6 903 € | -7 167 € | -2 239 € | -383 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -10 t€ | 4 360 € | -2 912 € | 2 099 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 078 € | 25 t€ | 4 876 € | 5 338 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 939 € | -1 846 € | -672 € | -150 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 752 € | 0 € | – | – |
| Palkat ja palkkiot | 7 575 € | -17 t€ | -23 t€ | -40 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 955 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 2 197 € | 25 t€ | 4 944 € | 7 464 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 20 t€ | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 0 € | 29 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 234 € | -272 € | -633 € | -542 € |
| Koneet ja kalusto | 752 € | 0 € | – | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 251 € | 0 € | – | – |
| Palvelujen ostot | 46 t€ | -4 438 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 800 € |
| Eläkekulut | 3 217 € | -2 592 € | -1 000 € | -1 215 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Greatrock Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta pienempään puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.