Oy Y-upp Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kirkkonummi, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 0 € ja liikevoitto -4 766 €; omavaraisuusaste 95,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 36 t€ ja tuloverot 3 895 €.
Kirkkonummi: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Maxmet AbMuualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
- Rocos Sales OyTeleviestinnän jälleenmyyntipalvelut ja televiestintää koskevat välityspalvelut
- Foxora OyTietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 168 t€ | 127 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -100,0 % | 32,7 % | – |
| Käyttökate | -4 766 € | 36 t€ | 42 t€ |
| Käyttökate-% | – | 21,6 % | 33,2 % |
| Liikevoitto | -4 766 € | 36 t€ | 42 t€ |
| Liikevoitto-% | – | 21,6 % | 33,2 % |
| Tilikauden tulos | 274 t€ | 25 t€ | 45 t€ |
| Omavaraisuusaste | 95,5 % | 100,0 % | 99,6 % |
| Quick ratio | 2,29 | – | 3,92 |
| Current ratio | 2,29 | – | 268,72 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | 0,0 % | 3,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 23,7 % | 2,6 % | 4,5 % |
| Taseen loppusumma | 1,2 M€ | 959 t€ | 1,0 M€ |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 959 t€ | 1,0 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 24 t€ | 6 664 € | 15 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 168 t€ | 127 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -126 t€ | -81 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 766 € | -5 316 € | -3 194 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -4 766 € | 36 t€ | 42 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -347 t€ | -4 133 € | 16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 342 t€ | 32 t€ | 58 t€ |
| Tuloverot | 68 t€ | -7 254 € | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 274 t€ | 25 t€ | 45 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 4 030 € | 0 € |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 874 t€ | 1,0 M€ |
| Saamiset | 101 t€ | 75 t€ | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 24 t€ | 6 664 € | 15 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 125 t€ | 955 t€ | 1,0 M€ |
| Vastaavaa | 1,2 M€ | 959 t€ | 1,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 959 t€ | 1,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 55 t€ | 0 € | 3 793 € |
| Vieras pääoma | 55 t€ | 0 € | 3 793 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 168 t€ | 127 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -126 t€ | -81 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 766 € | -5 316 € | -3 194 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -4 766 € | 36 t€ | 42 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -347 t€ | -4 133 € | 16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 342 t€ | 32 t€ | 58 t€ |
| Tuloverot | 68 t€ | -7 254 € | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 274 t€ | 25 t€ | 45 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 4 030 € | 0 € |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 874 t€ | 1,0 M€ |
| Saamiset | 101 t€ | 75 t€ | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 24 t€ | 6 664 € | 15 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 125 t€ | 955 t€ | 1,0 M€ |
| Vastaavaa | 1,2 M€ | 959 t€ | 1,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 959 t€ | 1,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 55 t€ | 0 € | 3 793 € |
| Vieras pääoma | 55 t€ | 0 € | 3 793 € |
| Sijoitukset | 1,1 M€ | 4 030 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 878 € | 404 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 802 t€ | 854 t€ | 890 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | 0 € | 16 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 50 t€ | 50 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 50 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | 0 € | 512 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | -158 t€ |
| Vararahasto | 47 t€ | 47 t€ | 47 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 274 t€ | 25 t€ | 45 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 50 t€ | 50 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 51 t€ | 24 t€ | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 338 € | -463 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 55 t€ | 0 € | 3 281 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 212 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 6 090 € | 0 € |
| Vastattavaa | 1,2 M€ | 959 t€ | 1,0 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 382 € | 5 € | 0 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 11 t€ | -3 675 € | 0 € |
| Muu vaihto-omaisuus | 0 € | 874 t€ | 1,0 M€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | -126 t€ | 77 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 874 t€ | 4 030 € | 0 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 358 t€ | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy Y-upp Ab kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta suurempaan puoliskoon (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.