Porvoon Outlet Areena Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Porvoo, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 530 t€ ja liikevoitto 15 t€; omavaraisuusaste -30,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 10 t€ ja tuloverot 2 105 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 530 t€ | 476 t€ | 457 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 11,3 % | 4,3 % | – |
| Käyttökate | -573 € | 372 € | 21 t€ |
| Käyttökate-% | -0,1 % | 0,1 % | 4,5 % |
| Liikevoitto | 15 t€ | 18 t€ | 39 t€ |
| Liikevoitto-% | 2,9 % | 3,7 % | 8,5 % |
| Tilikauden tulos | 9 772 € | 7 767 € | 27 t€ |
| Henkilöstökulut | -185 t€ | -185 t€ | -176 t€ |
| Omavaraisuusaste | -30,9 % | -26,4 % | -38,7 % |
| Quick ratio | 0,46 | 0,63 | 0,76 |
| Current ratio | 0,46 | 0,63 | 0,76 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 26,4 % | 43,0 % | 39,7 % |
| Taseen loppusumma | 107 t€ | 162 t€ | 131 t€ |
| Oma pääoma | -33 t€ | -43 t€ | -51 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 22 t€ | 43 t€ | 25 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 530 t€ | 476 t€ | 457 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 26 t€ | 799 € | 1 380 € |
| Materiaalit ja palvelut | 64 t€ | 67 t€ | 77 t€ |
| Henkilöstökulut | 185 t€ | 185 t€ | 176 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 16 t€ | 17 t€ | 18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 276 t€ | 190 t€ | 148 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 15 t€ | 18 t€ | 39 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 281 € | 7 958 € | 4 409 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 12 t€ | 9 752 € | 34 t€ |
| Tuloverot | 2 165 € | 1 985 € | 6 882 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 772 € | 7 767 € | 27 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 48 t€ | 53 t€ | 55 t€ |
| Saamiset | 37 t€ | 65 t€ | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 22 t€ | 43 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 59 t€ | 109 t€ | 76 t€ |
| Vastaavaa | 107 t€ | 162 t€ | 131 t€ |
| Oma pääoma | -33 t€ | -43 t€ | -51 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 31 t€ | 81 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 128 t€ | 174 t€ | 100 t€ |
| Vieras pääoma | 140 t€ | 205 t€ | 181 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 530 t€ | 476 t€ | 457 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 26 t€ | 799 € | 1 380 € |
| Materiaalit ja palvelut | 64 t€ | 67 t€ | 77 t€ |
| Henkilöstökulut | 185 t€ | 185 t€ | 176 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 16 t€ | 17 t€ | 18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 276 t€ | 190 t€ | 148 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 15 t€ | 18 t€ | 39 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 281 € | 7 958 € | 4 409 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 12 t€ | 9 752 € | 34 t€ |
| Tuloverot | 2 165 € | 1 985 € | 6 882 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 772 € | 7 767 € | 27 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 48 t€ | 53 t€ | 55 t€ |
| Saamiset | 37 t€ | 65 t€ | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 22 t€ | 43 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 59 t€ | 109 t€ | 76 t€ |
| Vastaavaa | 107 t€ | 162 t€ | 131 t€ |
| Oma pääoma | -33 t€ | -43 t€ | -51 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 31 t€ | 81 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 128 t€ | 174 t€ | 100 t€ |
| Vieras pääoma | 140 t€ | 205 t€ | 181 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 10 t€ | 31 t€ | 81 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 16 t€ | 17 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 6 112 € | 8 201 € | 13 t€ |
| Eläkekulut | 25 t€ | 26 t€ | 27 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 10 t€ | 7 614 € | 3 072 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 9 772 € | 7 767 € | 27 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 281 € | 7 796 € | 4 409 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | 0 € | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 21 t€ | 25 t€ | 0 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 10 t€ | 7 614 € | 3 072 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 37 t€ | 65 t€ | 28 t€ |
| Vastattavaa | 107 t€ | 162 t€ | 131 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 153 t€ | 156 t€ | 144 t€ |
| Palvelujen ostot | 5 222 € | 11 t€ | 9 313 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 22 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 6 636 € | 2 952 € | 4 597 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 37 t€ | 46 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 26 t€ | 50 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 27 t€ | 25 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 660 € | 3 809 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | -161 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 54 t€ | 74 t€ | 63 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 58 t€ | 56 t€ | 68 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 252 € | 8 373 € | 2 025 € |
| Koneet ja kalusto | 37 t€ | 46 t€ | 52 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -43 t€ | -51 t€ | -78 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 26 t€ | 40 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 5 000 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 1 050 € | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Porvoon Outlet Areena Oy kuuluu toimialaluokassa muu käytettyjen tavaroiden vähittäiskauppa suurempaan puoliskoon (153 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 006 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Porvoo
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta