Hollolan Kotipalvelut Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hollola, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 796 t€ ja liikevoitto 111 t€; omavaraisuusaste 54,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 56 t€ ja tuloverot 11 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 796 t€ | 520 t€ | 311 t€ | 127 t€ | 405 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 53,1 % | 67,0 % | 144,3 % | -68,6 % | – |
| Käyttökate | 94 t€ | 68 t€ | 34 t€ | 48 t€ | 85 t€ |
| Käyttökate-% | 11,8 % | 13,0 % | 11,1 % | 37,6 % | 20,9 % |
| Liikevoitto | 111 t€ | 59 t€ | 18 t€ | 37 t€ | 77 t€ |
| Liikevoitto-% | 14,0 % | 11,3 % | 5,8 % | 28,8 % | 19,1 % |
| Tilikauden tulos | 85 t€ | 45 t€ | 13 t€ | 29 t€ | 60 t€ |
| Henkilöstökulut | -587 t€ | 385 t€ | 230 t€ | 54 t€ | 245 t€ |
| Omavaraisuusaste | 54,6 % | 48,9 % | 40,4 % | 60,4 % | 84,3 % |
| Quick ratio | 2,41 | 2,21 | 1,62 | 2,32 | 5,26 |
| Current ratio | 2,41 | 2,21 | 1,62 | 2,32 | 5,26 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 15,0 % | 15,0 % | 21,6 % | 19,3 % | 3,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 59,3 % | 60,0 % | 28,3 % | 77,4 % | 84,6 % |
| Taseen loppusumma | 263 t€ | 152 t€ | 113 t€ | 62 t€ | 84 t€ |
| Oma pääoma | 144 t€ | 74 t€ | 45 t€ | 38 t€ | 70 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 145 t€ | 70 t€ | 26 t€ | 12 t€ | 60 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 796 t€ | 520 t€ | 311 t€ | 127 t€ | 405 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 5 796 € | -3 465 € | -3 621 € | -554 € | -7 375 € |
| Henkilöstökulut | 587 t€ | -385 t€ | -230 t€ | -54 t€ | -245 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -8 858 € | -16 t€ | -11 t€ | -7 317 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 75 t€ | -63 t€ | -43 t€ | -25 t€ | -68 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 111 t€ | 59 t€ | 18 t€ | 37 t€ | 77 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 398 € | -2 930 € | -1 778 € | -220 € | -2 642 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 107 t€ | 56 t€ | 16 t€ | 36 t€ | 75 t€ |
| Tuloverot | 21 t€ | -11 t€ | -3 346 € | -7 308 € | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 85 t€ | 45 t€ | 13 t€ | 29 t€ | 60 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 51 t€ | 27 t€ | 49 t€ | 34 t€ | 22 t€ |
| Saamiset | 67 t€ | 55 t€ | 37 t€ | 17 t€ | 1 326 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 145 t€ | 70 t€ | 26 t€ | 12 t€ | 60 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 212 t€ | 126 t€ | 63 t€ | 29 t€ | 62 t€ |
| Vastaavaa | 263 t€ | 152 t€ | 113 t€ | 62 t€ | 84 t€ |
| Oma pääoma | 144 t€ | 74 t€ | 45 t€ | 38 t€ | 70 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 12 t€ | 1 422 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 88 t€ | 57 t€ | 39 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 120 t€ | 78 t€ | 67 t€ | 25 t€ | 13 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 796 t€ | 520 t€ | 311 t€ | 127 t€ | 405 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 5 796 € | -3 465 € | -3 621 € | -554 € | -7 375 € |
| Henkilöstökulut | 587 t€ | -385 t€ | -230 t€ | -54 t€ | -245 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -8 858 € | -16 t€ | -11 t€ | -7 317 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 75 t€ | -63 t€ | -43 t€ | -25 t€ | -68 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 111 t€ | 59 t€ | 18 t€ | 37 t€ | 77 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 398 € | -2 930 € | -1 778 € | -220 € | -2 642 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 107 t€ | 56 t€ | 16 t€ | 36 t€ | 75 t€ |
| Tuloverot | 21 t€ | -11 t€ | -3 346 € | -7 308 € | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 85 t€ | 45 t€ | 13 t€ | 29 t€ | 60 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 51 t€ | 27 t€ | 49 t€ | 34 t€ | 22 t€ |
| Saamiset | 67 t€ | 55 t€ | 37 t€ | 17 t€ | 1 326 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 145 t€ | 70 t€ | 26 t€ | 12 t€ | 60 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 212 t€ | 126 t€ | 63 t€ | 29 t€ | 62 t€ |
| Vastaavaa | 263 t€ | 152 t€ | 113 t€ | 62 t€ | 84 t€ |
| Oma pääoma | 144 t€ | 74 t€ | 45 t€ | 38 t€ | 70 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 12 t€ | 1 422 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 88 t€ | 57 t€ | 39 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 120 t€ | 78 t€ | 67 t€ | 25 t€ | 13 t€ |
| Palvelujen ostot | 444 € | -645 € | -202 € | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 58 t€ | 30 t€ | 33 t€ | 8 490 € | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 14 t€ | 8 789 € | 10 t€ | 1 853 € | 4 488 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 85 t€ | 45 t€ | 13 t€ | 29 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 737 € | 1 926 € | 2 € | 0 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 17 t€ | -8 858 € | -16 t€ | -11 t€ | -7 317 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 604 € | 1 020 € | 0 € | 97 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 5 352 € | -2 820 € | -3 419 € | -554 € | -7 375 € |
| Palkat ja palkkiot | 501 t€ | -331 t€ | -206 t€ | -49 t€ | -211 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 66 t€ | 53 t€ | 36 t€ | 14 t€ | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 412 € | -2 935 € | -1 781 € | -220 € | -2 642 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 14 € | 5 € | 4 € | 0 € | – |
| Muut henkilösivukulut | 15 t€ | -6 746 € | -5 498 € | -823 € | -7 176 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 51 t€ | 27 t€ | 49 t€ | 34 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 51 t€ | 36 t€ | 14 t€ | 2 512 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 67 t€ | 55 t€ | 37 t€ | 17 t€ | 1 326 € |
| Eläkekulut | 71 t€ | -48 t€ | -18 t€ | -4 434 € | -27 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 32 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 12 t€ | 1 422 € |
| Koneet ja kalusto | 51 t€ | 27 t€ | 49 t€ | 34 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 22 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 7 800 € | 7 236 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 656 € | 654 € | 2 832 € | 1 326 € |
| Vastattavaa | 263 t€ | 152 t€ | 113 t€ | 62 t€ | 84 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hollolan Kotipalvelut Oy kuuluu toimialaluokassa ikääntyneiden, vammaisten ja kehitysvammaisten kotihoito ylimpään neljännekseen (233 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 14 t€, 4,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.