Anansi Consulting Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 163 t€ ja liikevoitto 22 t€; omavaraisuusaste 83,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 53 t€ ja tuloverot 11 t€.
Turku: 48 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 163 t€ | 178 t€ | 63 t€ | 12 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -8,6 % | 183,8 % | 424,1 % | – |
| Käyttökate | 22 t€ | 53 t€ | 7 109 € | 1 457 € |
| Käyttökate-% | 13,6 % | 29,7 % | 11,3 % | 12,1 % |
| Liikevoitto | 22 t€ | 53 t€ | 7 109 € | 1 457 € |
| Liikevoitto-% | 13,6 % | 29,7 % | 11,3 % | 12,1 % |
| Tilikauden tulos | 17 t€ | 42 t€ | 5 636 € | 800 € |
| Henkilöstökulut | -112 t€ | 108 t€ | 49 t€ | 6 587 € |
| Omavaraisuusaste | 83,7 % | 64,2 % | 29,6 % | 37,3 % |
| Quick ratio | 6,13 | 2,79 | 1,42 | 1,59 |
| Current ratio | 6,13 | 2,79 | 1,42 | 1,59 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,5 % | 15,4 % | 26,4 % | 18,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 27,4 % | 85,9 % | 80,7 % | 59,3 % |
| Taseen loppusumma | 75 t€ | 77 t€ | 24 t€ | 3 614 € |
| Oma pääoma | 63 t€ | 49 t€ | 6 984 € | 1 348 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 61 t€ | 63 t€ | 24 t€ | 3 614 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 163 t€ | 178 t€ | 63 t€ | 12 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 100 € | 0 € | – | – |
| Henkilöstökulut | 112 t€ | -108 t€ | -49 t€ | -6 587 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 28 t€ | -17 t€ | -6 406 € | -3 955 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 22 t€ | 53 t€ | 7 109 € | 1 457 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 144 € | -13 € | -51 € | -365 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 22 t€ | 53 t€ | 7 058 € | 1 093 € |
| Tuloverot | 4 802 € | -11 t€ | -1 422 € | -293 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | 42 t€ | 5 636 € | 800 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 14 t€ | 14 t€ | 0 € | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 61 t€ | 63 t€ | 24 t€ | 3 614 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 75 t€ | 77 t€ | 24 t€ | 3 614 € |
| Vastaavaa | 75 t€ | 77 t€ | 24 t€ | 3 614 € |
| Oma pääoma | 63 t€ | 49 t€ | 6 984 € | 1 348 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 28 t€ | 17 t€ | 2 266 € |
| Vieras pääoma | 12 t€ | 28 t€ | 17 t€ | 2 266 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (31)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 163 t€ | 178 t€ | 63 t€ | 12 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 100 € | 0 € | – | – |
| Henkilöstökulut | 112 t€ | -108 t€ | -49 t€ | -6 587 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 28 t€ | -17 t€ | -6 406 € | -3 955 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 22 t€ | 53 t€ | 7 109 € | 1 457 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 144 € | -13 € | -51 € | -365 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 22 t€ | 53 t€ | 7 058 € | 1 093 € |
| Tuloverot | 4 802 € | -11 t€ | -1 422 € | -293 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | 42 t€ | 5 636 € | 800 € |
| Saamiset | 14 t€ | 14 t€ | 0 € | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 61 t€ | 63 t€ | 24 t€ | 3 614 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 75 t€ | 77 t€ | 24 t€ | 3 614 € |
| Vastaavaa | 75 t€ | 77 t€ | 24 t€ | 3 614 € |
| Oma pääoma | 63 t€ | 49 t€ | 6 984 € | 1 348 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 28 t€ | 17 t€ | 2 266 € |
| Vieras pääoma | 12 t€ | 28 t€ | 17 t€ | 2 266 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 890 € | 16 t€ | 15 t€ | 2 266 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 45 t€ | 6 984 € | 1 348 € | 548 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 134 € | 1 872 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 92 € | 1 158 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 13 t€ | 12 t€ | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 17 t€ | 42 t€ | 5 636 € | 800 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 144 € | -90 € | -51 € | -365 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 14 t€ | 14 t€ | 0 € | – |
| Palkat ja palkkiot | 101 t€ | -100 t€ | -45 t€ | -6 500 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 230 € | 11 t€ | 1 422 € | 0 € |
| Vastattavaa | 75 t€ | 77 t€ | 24 t€ | 3 614 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 76 € | 0 € | – |
| Muut henkilösivukulut | 4 311 € | -1 160 € | -694 € | -87 € |
| Palvelujen ostot | 100 € | 0 € | – | – |
| Eläkekulut | 7 067 € | -6 916 € | -3 294 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Anansi Consulting Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus suurempaan puoliskoon (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.