Transmat Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Isojoki, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 39 t€ ja liikevoitto -453 €; omavaraisuusaste 25,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 435 € ja tuloverot 87 €.
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 39 t€ | 28 t€ | 1 530 € | 89 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 41,4 % | 1700,7 % | -98,3 % | – |
| Käyttökate | -453 € | -3 122 € | 865 € | -446 € |
| Käyttökate-% | -1,2 % | -11,3 % | 56,5 % | -0,5 % |
| Liikevoitto | -453 € | -3 122 € | 865 € | -446 € |
| Liikevoitto-% | -1,2 % | -11,3 % | 56,5 % | -0,5 % |
| Tilikauden tulos | -446 € | -3 110 € | 782 € | -666 € |
| Omavaraisuusaste | 25,5 % | 96,8 % | 100,1 % | 100,0 % |
| Quick ratio | 1,08 | 9,17 | -1471,05 | – |
| Current ratio | 1,34 | 31,41 | -1471,05 | – |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 99,3 % | 1,6 % | -0,7 % | 0,0 % |
| Oman pääoman tuotto | -3,4 % | -22,8 % | 4,7 % | -4,2 % |
| Taseen loppusumma | 52 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Oma pääoma | 13 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 960 € | 79 € | 3 110 € | 3 553 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 39 t€ | 28 t€ | 1 530 € | 89 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 39 t€ | -29 t€ | 0 € | -88 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 718 € | -1 968 € | -665 € | -1 061 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -453 € | -3 122 € | 865 € | -446 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 € | 11 € | 4 € | -220 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -446 € | -3 110 € | 869 € | -666 € |
| Tuloverot | – | 0 € | -87 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -446 € | -3 110 € | 782 € | -666 € |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Vaihto-omaisuus | 10 t€ | 10 t€ | 0 € | – |
| Saamiset | 39 t€ | 4 042 € | 14 t€ | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 960 € | 79 € | 3 110 € | 3 553 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 52 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Vastaavaa | 52 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Oma pääoma | 13 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 39 t€ | 450 € | -11 € | 0 € |
| Vieras pääoma | 39 t€ | 450 € | -11 € | 0 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (31)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 39 t€ | 28 t€ | 1 530 € | 89 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 39 t€ | -29 t€ | 0 € | -88 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 718 € | -1 968 € | -665 € | -1 061 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -453 € | -3 122 € | 865 € | -446 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 € | 11 € | 4 € | -220 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -446 € | -3 110 € | 869 € | -666 € |
| Tuloverot | – | 0 € | -87 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -446 € | -3 110 € | 782 € | -666 € |
| Vaihto-omaisuus | 10 t€ | 10 t€ | 0 € | – |
| Saamiset | 39 t€ | 4 042 € | 14 t€ | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 960 € | 79 € | 3 110 € | 3 553 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 52 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Vastaavaa | 52 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Oma pääoma | 13 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 39 t€ | 450 € | -11 € | 0 € |
| Vieras pääoma | 39 t€ | 450 € | -11 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | – | – | 0 € | -12 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 14 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 0 € | 450 € | -11 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -446 € | -3 110 € | 782 € | -666 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 4 042 € | 1 036 € | 3 360 € |
| Ostot tilikauden aikana | 39 t€ | -39 t€ | 0 € | -76 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | 10 t€ | 0 € | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 € | -9 € | -13 € | -220 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 12 € | 20 € | 17 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 39 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 39 t€ | 4 042 € | 14 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | 0 € | 12 t€ | 7 000 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 10 t€ | 10 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 39 t€ | 0 € | 624 € | 2 087 € |
| Vastattavaa | 52 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Transmat Oy kuuluu toimialaluokassa maa- ja metsätalouskoneiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa pienempään puoliskoon (170 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 55 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.