MyHiMO Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.7.2026, liikevaihto oli 167 t€ ja liikevoitto -27 t€; omavaraisuusaste -43,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 399 € ja tuloverot 280 €.
Helsinki: 341 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 167 t€ | 189 t€ | 181 t€ | 157 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -11,5 % | 4,7 % | 15,5 % | – |
| Käyttökate | -27 t€ | 7 240 € | 27 t€ | -19 t€ |
| Käyttökate-% | -16,0 % | 3,8 % | 15,1 % | -11,9 % |
| Liikevoitto | -27 t€ | 7 240 € | 27 t€ | -19 t€ |
| Liikevoitto-% | -16,0 % | 3,8 % | 15,1 % | -11,9 % |
| Tilikauden tulos | -27 t€ | 9 089 € | 24 t€ | -19 t€ |
| Henkilöstökulut | -82 t€ | -67 t€ | 48 t€ | 60 t€ |
| Omavaraisuusaste | -43,7 % | 17,7 % | -2,1 % | 332,2 % |
| Quick ratio | 0,70 | 1,21 | 0,98 | 0,54 |
| Current ratio | 0,70 | 1,21 | 0,98 | 0,54 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 36,0 % | 21,0 % | 15,1 % | 10,8 % |
| Oman pääoman tuotto | – | 106,6 % | – | – |
| Taseen loppusumma | 42 t€ | 48 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Oma pääoma | -18 t€ | 8 525 € | -564 € | -24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 39 t€ | 16 t€ | 14 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 167 t€ | 189 t€ | 181 t€ | 157 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 812 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 58 t€ | 51 t€ | -43 t€ | -38 t€ |
| Henkilöstökulut | 82 t€ | 67 t€ | -48 t€ | -60 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 59 t€ | 64 t€ | -63 t€ | -77 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -27 t€ | 7 240 € | 27 t€ | -19 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 69 € | 5 € | -80 € | -24 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -27 t€ | 7 234 € | 27 t€ | -19 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -1 855 € | -3 600 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -27 t€ | 9 089 € | 24 t€ | -19 t€ |
Tase
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 23 t€ | 9 298 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 39 t€ | 16 t€ | 14 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 42 t€ | 48 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Vastaavaa | 42 t€ | 48 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Oma pääoma | -18 t€ | 8 525 € | -564 € | -24 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 40 t€ | 27 t€ | 53 t€ |
| Vieras pääoma | 60 t€ | 40 t€ | 27 t€ | 53 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 167 t€ | 189 t€ | 181 t€ | 157 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 812 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 58 t€ | 51 t€ | -43 t€ | -38 t€ |
| Henkilöstökulut | 82 t€ | 67 t€ | -48 t€ | -60 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 59 t€ | 64 t€ | -63 t€ | -77 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -27 t€ | 7 240 € | 27 t€ | -19 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 69 € | 5 € | -80 € | -24 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -27 t€ | 7 234 € | 27 t€ | -19 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -1 855 € | -3 600 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -27 t€ | 9 089 € | 24 t€ | -19 t€ |
| Saamiset | 23 t€ | 9 298 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 39 t€ | 16 t€ | 14 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 42 t€ | 48 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Vastaavaa | 42 t€ | 48 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Oma pääoma | -18 t€ | 8 525 € | -564 € | -24 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 40 t€ | 27 t€ | 53 t€ |
| Vieras pääoma | 60 t€ | 40 t€ | 27 t€ | 53 t€ |
| Palvelujen ostot | 55 t€ | 50 t€ | -42 t€ | -35 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 4 525 € | -4 564 € | -28 t€ | -9 388 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 18 t€ | 14 t€ | 4 302 € | 11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -27 t€ | 9 089 € | 24 t€ | -19 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 855 € | 493 € | 871 € | 1 105 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 666 € | 2 263 € | 366 € | 1 161 € |
| Ostot tilikauden aikana | 2 726 € | 1 310 € | -1 123 € | -2 504 € |
| Palkat ja palkkiot | 62 t€ | 50 t€ | -32 t€ | -44 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 6 561 € | 1 421 € | 2 459 € | 6 010 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 69 € | 5 € | -87 € | -24 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 7 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 8 432 € | 9 021 € | -3 922 € | -1 251 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 7 304 € | 7 304 € | 7 304 € | 7 304 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | 0 € | 36 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 40 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 4 272 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 16 t€ | 1 994 € | 3 330 € | 7 115 € |
| Eläkekulut | 11 t€ | 7 466 € | -12 t€ | -15 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 7 304 € | 7 304 € | 7 304 € | 7 304 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 8 552 € | 80 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 42 t€ | 48 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna MyHiMO Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta pienempään puoliskoon (495 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.