LappeenPutki Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Savitaipale, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 254 t€ ja liikevoitto 3 968 €; omavaraisuusaste 2,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 2 954 € ja tuloverot 591 €.
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 254 t€ | 260 t€ | 286 t€ | 257 t€ | 262 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -2,5 % | -9,1 % | 11,5 % | -2,1 % | – |
| Käyttökate | -5 336 € | 9 903 € | 27 t€ | 6 373 € | 2 590 € |
| Käyttökate-% | -2,1 % | 3,8 % | 9,6 % | 2,5 % | 1,0 % |
| Liikevoitto | 3 968 € | 2 356 € | 6 861 € | 2 653 € | 2 590 € |
| Liikevoitto-% | 1,6 % | 0,9 % | 2,4 % | 1,0 % | 1,0 % |
| Tilikauden tulos | 127 € | -2 780 € | 3 945 € | -437 € | -554 € |
| Henkilöstökulut | -115 t€ | 116 t€ | 114 t€ | 111 t€ | 101 t€ |
| Omavaraisuusaste | 2,0 % | 1,6 % | 4,3 % | 0,1 % | 0,6 % |
| Quick ratio | 1,17 | 1,13 | 3,56 | 2,00 | 11,78 |
| Current ratio | 1,17 | 1,13 | 3,56 | 2,00 | 11,78 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 26,3 % | 29,6 % | 30,8 % | 27,8 % | 31,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,4 % | -226,2 % | 98,4 % | -679,2 % | -110,5 % |
| Taseen loppusumma | 68 t€ | 78 t€ | 92 t€ | 71 t€ | 82 t€ |
| Oma pääoma | 1 357 € | 1 229 € | 4 009 € | 64 € | 501 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 861 € | 4 738 € | 16 t€ | 4 821 € | 16 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 254 t€ | 260 t€ | 286 t€ | 257 t€ | 262 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 88 t€ | -96 t€ | -108 t€ | -105 t€ | -120 t€ |
| Henkilöstökulut | 115 t€ | -116 t€ | -114 t€ | -111 t€ | -101 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 304 € | -7 547 € | -20 t€ | -3 720 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 38 t€ | -38 t€ | -38 t€ | -35 t€ | -39 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 968 € | 2 356 € | 6 861 € | 2 653 € | 2 590 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 840 € | -4 545 € | -2 916 € | -3 090 € | -3 144 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 127 € | -2 189 € | 3 945 € | -437 € | -554 € |
| Tuloverot | 0 € | -591 € | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 127 € | -2 780 € | 3 945 € | -437 € | -554 € |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 48 t€ | 57 t€ | 61 t€ | 55 t€ | 59 t€ |
| Saamiset | 14 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 11 t€ | 6 677 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 861 € | 4 738 € | 16 t€ | 4 821 € | 16 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 20 t€ | 21 t€ | 31 t€ | 16 t€ | 23 t€ |
| Vastaavaa | 68 t€ | 78 t€ | 92 t€ | 71 t€ | 82 t€ |
| Oma pääoma | 1 357 € | 1 229 € | 4 009 € | 64 € | 501 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 50 t€ | 58 t€ | 80 t€ | 63 t€ | 80 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 19 t€ | 8 648 € | 8 002 € | 1 943 € |
| Vieras pääoma | 67 t€ | 77 t€ | 88 t€ | 71 t€ | 82 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 254 t€ | 260 t€ | 286 t€ | 257 t€ | 262 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 88 t€ | -96 t€ | -108 t€ | -105 t€ | -120 t€ |
| Henkilöstökulut | 115 t€ | -116 t€ | -114 t€ | -111 t€ | -101 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 304 € | -7 547 € | -20 t€ | -3 720 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 38 t€ | -38 t€ | -38 t€ | -35 t€ | -39 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 968 € | 2 356 € | 6 861 € | 2 653 € | 2 590 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 840 € | -4 545 € | -2 916 € | -3 090 € | -3 144 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 127 € | -2 189 € | 3 945 € | -437 € | -554 € |
| Tuloverot | 0 € | -591 € | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 127 € | -2 780 € | 3 945 € | -437 € | -554 € |
| Pysyvät vastaavat | 48 t€ | 57 t€ | 61 t€ | 55 t€ | 59 t€ |
| Saamiset | 14 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 11 t€ | 6 677 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 861 € | 4 738 € | 16 t€ | 4 821 € | 16 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 20 t€ | 21 t€ | 31 t€ | 16 t€ | 23 t€ |
| Vastaavaa | 68 t€ | 78 t€ | 92 t€ | 71 t€ | 82 t€ |
| Oma pääoma | 1 357 € | 1 229 € | 4 009 € | 64 € | 501 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 50 t€ | 58 t€ | 80 t€ | 63 t€ | 80 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 19 t€ | 8 648 € | 8 002 € | 1 943 € |
| Vieras pääoma | 67 t€ | 77 t€ | 88 t€ | 71 t€ | 82 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 127 € | -2 780 € | 3 945 € | -437 € | -554 € |
| Koneet ja kalusto | 48 t€ | 57 t€ | 61 t€ | 55 t€ | 59 t€ |
| Eläkekulut | 6 590 € | -6 429 € | -4 330 € | -3 017 € | -3 061 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 625 € | 7 237 € | 11 t€ | 2 496 € | 100 € |
| Vastattavaa | 68 t€ | 78 t€ | 92 t€ | 71 t€ | 82 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 74 € | 113 € | 25 € | 39 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 914 € | -4 659 € | -2 942 € | -3 129 € | -3 144 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 14 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 11 t€ | 6 677 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 7 980 € | 7 980 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 166 € | 3 830 € | -2 064 € | 5 506 € | 1 843 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 14 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 11 t€ | 6 677 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 229 € | 3 009 € | -936 € | -499 € | 55 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 9 304 € | -7 547 € | -20 t€ | -3 720 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 48 t€ | 57 t€ | 61 t€ | 55 t€ | 59 t€ |
| Palvelujen ostot | 972 € | -4 919 € | -1 312 € | -194 € | -505 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 49 t€ | 57 t€ | 78 t€ | 62 t€ | 79 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 1 344 € | 1 344 € | 1 306 € | 1 306 € | 462 € |
| Ostot tilikauden aikana | 87 t€ | -91 t€ | -106 t€ | -104 t€ | -120 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 4 879 € | -4 147 € | -2 463 € | -2 204 € | -902 € |
| Palkat ja palkkiot | 104 t€ | -105 t€ | -107 t€ | -106 t€ | -97 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna LappeenPutki Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus pienempään puoliskoon (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.