Sonkajärven Auto- ja Pienkonehuolto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Sonkajärvi, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 160 t€ ja liikevoitto 16 t€; omavaraisuusaste 24,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3 146 € ja tuloverot 629 €.
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 22.10.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 160 t€ | 268 t€ | 216 t€ | 194 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -40,4 % | 23,8 % | 11,6 % | – |
| Käyttökate | 12 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 48 t€ |
| Käyttökate-% | 7,4 % | 5,5 % | 6,4 % | 24,6 % |
| Liikevoitto | 16 t€ | 9 680 € | 7 567 € | 41 t€ |
| Liikevoitto-% | 10,2 % | 3,6 % | 3,5 % | 21,2 % |
| Tilikauden tulos | 6 589 € | 3 603 € | 2 332 € | 36 t€ |
| Henkilöstökulut | -35 t€ | 83 t€ | 60 t€ | 22 t€ |
| Omavaraisuusaste | 24,9 % | 11,6 % | 11,1 % | 9,8 % |
| Quick ratio | 0,13 | 0,47 | 0,36 | 1,94 |
| Current ratio | 0,35 | 0,79 | 1,16 | 2,22 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 20,9 % | 23,1 % | 38,6 % | 42,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 59,5 % | 44,7 % | 22,3 % | 397,4 % |
| Taseen loppusumma | 44 t€ | 70 t€ | 94 t€ | 92 t€ |
| Oma pääoma | 11 t€ | 8 069 € | 10 t€ | 9 033 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 773 € | 11 t€ | 4 061 € | 30 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 22.10.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 160 t€ | 268 t€ | 216 t€ | 194 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 3 494 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 85 t€ | -151 t€ | -120 t€ | -105 t€ |
| Henkilöstökulut | 35 t€ | -83 t€ | -60 t€ | -22 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 414 € | -5 124 € | -6 358 € | -6 650 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 16 t€ | 9 680 € | 7 567 € | 41 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 795 € | -5 098 € | -4 605 € | -5 219 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 403 € | 4 582 € | 2 962 € | 36 t€ |
| Tuloverot | 1 814 € | -978 € | -629 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 589 € | 3 603 € | 2 332 € | 36 t€ |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 22.10.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 33 t€ | 38 t€ | 44 t€ | 45 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 6 904 € | 13 t€ | 35 t€ | 6 000 € |
| Saamiset | 2 474 € | 7 842 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 773 € | 11 t€ | 4 061 € | 30 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 32 t€ | 50 t€ | 47 t€ |
| Vastaavaa | 44 t€ | 70 t€ | 94 t€ | 92 t€ |
| Oma pääoma | 11 t€ | 8 069 € | 10 t€ | 9 033 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1 603 € | 21 t€ | 40 t€ | 62 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 41 t€ | 43 t€ | 21 t€ |
| Vieras pääoma | 33 t€ | 62 t€ | 83 t€ | 83 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 22.10.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 160 t€ | 268 t€ | 216 t€ | 194 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 3 494 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 85 t€ | -151 t€ | -120 t€ | -105 t€ |
| Henkilöstökulut | 35 t€ | -83 t€ | -60 t€ | -22 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 414 € | -5 124 € | -6 358 € | -6 650 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 16 t€ | 9 680 € | 7 567 € | 41 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 795 € | -5 098 € | -4 605 € | -5 219 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 403 € | 4 582 € | 2 962 € | 36 t€ |
| Tuloverot | 1 814 € | -978 € | -629 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 589 € | 3 603 € | 2 332 € | 36 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 33 t€ | 38 t€ | 44 t€ | 45 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 6 904 € | 13 t€ | 35 t€ | 6 000 € |
| Saamiset | 2 474 € | 7 842 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 773 € | 11 t€ | 4 061 € | 30 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 32 t€ | 50 t€ | 47 t€ |
| Vastaavaa | 44 t€ | 70 t€ | 94 t€ | 92 t€ |
| Oma pääoma | 11 t€ | 8 069 € | 10 t€ | 9 033 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1 603 € | 21 t€ | 40 t€ | 62 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 41 t€ | 43 t€ | 21 t€ |
| Vieras pääoma | 33 t€ | 62 t€ | 83 t€ | 83 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 22 t€ | 24 t€ | 25 t€ | 27 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 2 000 € | 3 000 € | 4 000 € | 0 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 0 € | 2 133 € | 8 133 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 6 589 € | 3 603 € | 2 332 € | 36 t€ |
| Koneet ja kalusto | 5 273 € | 7 030 € | 10 t€ | 14 t€ |
| Eläkekulut | 7 585 € | -10 t€ | -4 735 € | -5 616 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | 0 € | 900 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 250 € | 8 811 € | 12 t€ | 882 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 433 € | 2 132 € | 605 € | 845 € |
| Vastattavaa | 44 t€ | 70 t€ | 94 t€ | 92 t€ |
| Liikearvo | 2 000 € | 3 000 € | 4 000 € | 0 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 6 904 € | 13 t€ | 35 t€ | 6 000 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 499 € | 3 959 € | 3 136 € | 153 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1 881 € | 5 710 € | 9 897 € | 9 564 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 7 806 € | -5 118 € | -4 633 € | -5 221 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 19 t€ | 19 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 9 763 € | 8 920 € | 6 117 € | 2 725 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 474 € | 7 842 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 160 € | 0 € | 0 € | 824 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 4 486 € | 2 332 € | 0 € | -5 653 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 6 131 € | -22 t€ | 29 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 414 € | -5 124 € | -6 358 € | -6 650 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 31 t€ | 35 t€ | 40 t€ | 45 t€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | -2 922 € | -11 t€ | -186 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1 603 € | 21 t€ | 40 t€ | 62 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 79 t€ | -126 t€ | -137 t€ | -105 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 12 € | 20 € | 28 € | 2 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 961 € | -2 537 € | -1 620 € | -1 132 € |
| Palkat ja palkkiot | 25 t€ | -70 t€ | -54 t€ | -15 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Sonkajärven Auto- ja Pienkonehuolto Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus pienempään puoliskoon (1946 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.