Kymen Asuntosijoitus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kotka, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 8 543 €. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3 648 € ja tuloverot 730 €.
Kotka: 7 uutta yritystä 30 päivässä
- Oninfinite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- ASAP - Reilumpi kaikille OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Laapas paineautot OyViemäri- ja jätevesihuolto
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 9,4 % | 0,2 % | 1,8 % | -10,3 % | 24,7 % | – |
| Bruttotulos | 22 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 18 t€ |
| Käyttökate | 8 543 € | 6 607 € | 6 771 € | 7 210 € | 11 t€ | 8 863 € |
| Liikevoitto | 8 543 € | 6 607 € | 6 771 € | 7 210 € | 11 t€ | 8 863 € |
| Tilikauden tulos | 5 284 € | 2 788 € | 3 501 € | 4 864 € | 7 654 € | 5 434 € |
| Taseen loppusumma | 151 t€ | 152 t€ | 155 t€ | 159 t€ | 161 t€ | 164 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 671 € | 2 369 € | 4 875 € | 10 t€ | 12 t€ | 16 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 22 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 14 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -9 147 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 8 543 € | 6 607 € | 6 771 € | 7 210 € | 11 t€ | 8 863 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 939 € | -2 959 € | -2 575 € | -1 091 € | -1 264 € | -2 071 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 604 € | 3 648 € | 4 196 € | 6 118 € | 9 606 € | 6 792 € |
| Tuloverot | 1 319 € | -860 € | -695 € | -1 255 € | -1 952 € | -1 358 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 284 € | 2 788 € | 3 501 € | 4 864 € | 7 654 € | 5 434 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 0 € | 525 € | 1 257 € | 104 € | 0 € | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 671 € | 2 369 € | 4 875 € | 10 t€ | 12 t€ | 16 t€ |
| Vastaavaa | 151 t€ | 152 t€ | 155 t€ | 159 t€ | 161 t€ | 164 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (14)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 22 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 14 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -9 147 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 8 543 € | 6 607 € | 6 771 € | 7 210 € | 11 t€ | 8 863 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 939 € | -2 959 € | -2 575 € | -1 091 € | -1 264 € | -2 071 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 604 € | 3 648 € | 4 196 € | 6 118 € | 9 606 € | 6 792 € |
| Tuloverot | 1 319 € | -860 € | -695 € | -1 255 € | -1 952 € | -1 358 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 284 € | 2 788 € | 3 501 € | 4 864 € | 7 654 € | 5 434 € |
| Saamiset | 0 € | 525 € | 1 257 € | 104 € | 0 € | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 671 € | 2 369 € | 4 875 € | 10 t€ | 12 t€ | 16 t€ |
| Vastaavaa | 151 t€ | 152 t€ | 155 t€ | 159 t€ | 161 t€ | 164 t€ |
| Vastattavaa | 151 t€ | 152 t€ | 155 t€ | 159 t€ | 161 t€ | 164 t€ |
| Sijoitukset | 149 t€ | 149 t€ | 149 t€ | 149 t€ | 149 t€ | 149 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 7 € | 0 € | 0 € | 0 € | – | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 947 € | -2 959 € | -2 575 € | -1 091 € | -1 264 € | -2 071 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kymen Asuntosijoitus Oy kuuluu toimialaluokassa asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta pienempään puoliskoon (819 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 959 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.