Dimia Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Salo, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 228 t€ ja liikevoitto 2 485 €; omavaraisuusaste -65,3 %.
Liikevaihto 2025228 t€+24 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto2 485 €1,1 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos-1 134 €käyttökate -4 394 €
Omavaraisuusaste-65,3 %quick ratio 0,30
Toiminut6 vrekisteröity 4.12.2019
Salo: 10 uutta yritystä 30 päivässä
- Järppä OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Wallavilla OyKotieläintaloutta palveleva toiminta
- vanX Logistiikka OyTieliikenteen tavarankuljetus
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 228 t€ | 184 t€ | 174 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 24,1 % | 5,7 % | – |
| Käyttökate | -4 394 € | -20 t€ | 11 t€ |
| Käyttökate-% | -1,9 % | -10,7 % | 6,3 % |
| Liikevoitto | 2 485 € | -29 t€ | 6 003 € |
| Liikevoitto-% | 1,1 % | -16,0 % | 3,4 % |
| Tilikauden tulos | -1 134 € | -33 t€ | 3 124 € |
| Henkilöstökulut | -136 t€ | 134 t€ | 106 t€ |
| Omavaraisuusaste | -65,3 % | -48,9 % | 20,5 % |
| Quick ratio | 0,30 | 0,29 | 1,50 |
| Current ratio | 0,30 | 0,29 | 1,50 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 25,2 % | 32,1 % | 24,9 % |
| Oman pääoman tuotto | – | – | 28,0 % |
| Taseen loppusumma | 35 t€ | 40 t€ | 54 t€ |
| Oma pääoma | -23 t€ | -22 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 374 € | 315 € | 2 868 € |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 228 t€ | 184 t€ | 174 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 996 € | 5 419 € | 4 830 € |
| Materiaalit ja palvelut | 2 537 € | -1 633 € | -5 605 € |
| Henkilöstökulut | 136 t€ | -134 t€ | -106 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 879 € | -9 639 € | -4 906 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 83 t€ | -74 t€ | -57 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 485 € | -29 t€ | 6 003 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 619 € | -3 394 € | -1 926 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -1 134 € | -33 t€ | 4 077 € |
| Tuloverot | – | 0 € | -953 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1 134 € | -33 t€ | 3 124 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 22 t€ | 29 t€ | 39 t€ |
| Saamiset | 8 539 € | 10 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 374 € | 315 € | 2 868 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 13 t€ | 11 t€ | 16 t€ |
| Vastaavaa | 35 t€ | 40 t€ | 54 t€ |
| Oma pääoma | -23 t€ | -22 t€ | 11 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 0 € | 2 208 € | 0 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 21 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 42 t€ | 38 t€ | 11 t€ |
| Vieras pääoma | 58 t€ | 59 t€ | 43 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 228 t€ | 184 t€ | 174 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 996 € | 5 419 € | 4 830 € |
| Materiaalit ja palvelut | 2 537 € | -1 633 € | -5 605 € |
| Henkilöstökulut | 136 t€ | -134 t€ | -106 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 879 € | -9 639 € | -4 906 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 83 t€ | -74 t€ | -57 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 485 € | -29 t€ | 6 003 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 619 € | -3 394 € | -1 926 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -1 134 € | -33 t€ | 4 077 € |
| Tuloverot | – | 0 € | -953 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1 134 € | -33 t€ | 3 124 € |
| Pysyvät vastaavat | 22 t€ | 29 t€ | 39 t€ |
| Saamiset | 8 539 € | 10 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 374 € | 315 € | 2 868 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 13 t€ | 11 t€ | 16 t€ |
| Vastaavaa | 35 t€ | 40 t€ | 54 t€ |
| Oma pääoma | -23 t€ | -22 t€ | 11 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 0 € | 2 208 € | 0 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 21 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 42 t€ | 38 t€ | 11 t€ |
| Vieras pääoma | 58 t€ | 59 t€ | 43 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -1 134 € | -33 t€ | 3 124 € |
| Koneet ja kalusto | 22 t€ | 29 t€ | 39 t€ |
| Eläkekulut | 17 t€ | -17 t€ | -13 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 2 696 € | 2 136 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 867 € | 6 169 € | 3 586 € |
| Vastattavaa | 35 t€ | 40 t€ | 54 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 19 t€ | 12 t€ | 953 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 664 € | 7 218 € | 11 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 619 € | -3 394 € | -1 926 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 7 560 € | 13 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 9 361 € | 6 043 € | 5 984 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 8 539 € | 10 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 179 € | 1 140 € | 1 644 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -22 t€ | 11 t€ | 8 018 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | 0 € | -1 984 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 6 879 € | -9 639 € | -4 906 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 22 t€ | 29 t€ | 39 t€ |
| Palvelujen ostot | 205 € | -159 € | -251 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 15 t€ | 21 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 69 € | 0 € | 70 € |
| Ostot tilikauden aikana | 2 332 € | -1 474 € | -3 370 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 731 € | -2 176 € | -2 221 € |
| Palkat ja palkkiot | 116 t€ | -115 t€ | -91 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.