AK Medical Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2025, liikevaihto oli 296 t€ ja liikevoitto 55 t€; omavaraisuusaste 95,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 105 t€ ja tuloverot 21 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 296 t€ | 367 t€ | 304 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -19,5 % | 20,9 % | – |
| Käyttökate | 55 t€ | 105 t€ | 73 t€ |
| Käyttökate-% | 18,7 % | 28,6 % | 24,1 % |
| Liikevoitto | 55 t€ | 105 t€ | 73 t€ |
| Liikevoitto-% | 18,7 % | 28,6 % | 24,1 % |
| Tilikauden tulos | 44 t€ | 84 t€ | 60 t€ |
| Henkilöstökulut | -127 t€ | 159 t€ | 134 t€ |
| Omavaraisuusaste | 95,3 % | 90,1 % | 88,5 % |
| Quick ratio | 4,48 | 2,85 | 3,30 |
| Current ratio | 4,48 | 2,85 | 3,30 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,6 % | 7,5 % | 7,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,0 % | 33,5 % | 33,3 % |
| Taseen loppusumma | 287 t€ | 278 t€ | 204 t€ |
| Oma pääoma | 274 t€ | 250 t€ | 181 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 14 t€ | 29 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 296 t€ | 367 t€ | 304 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 32 t€ | 30 t€ | 16 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 66 t€ | -68 t€ | -64 t€ |
| Henkilöstökulut | 127 t€ | -159 t€ | -134 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 79 t€ | -65 t€ | -48 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 55 t€ | 105 t€ | 73 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 466 € | -264 € | 2 281 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 55 t€ | 105 t€ | 75 t€ |
| Tuloverot | 11 t€ | -21 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 44 t€ | 84 t€ | 60 t€ |
Tase
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 227 t€ | 199 t€ | 127 t€ |
| Saamiset | 34 t€ | 65 t€ | 48 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 14 t€ | 29 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 61 t€ | 78 t€ | 77 t€ |
| Vastaavaa | 287 t€ | 278 t€ | 204 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 274 t€ | 250 t€ | 181 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 t€ | 27 t€ | 23 t€ |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 27 t€ | 23 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 296 t€ | 367 t€ | 304 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 32 t€ | 30 t€ | 16 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 66 t€ | -68 t€ | -64 t€ |
| Henkilöstökulut | 127 t€ | -159 t€ | -134 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 79 t€ | -65 t€ | -48 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 55 t€ | 105 t€ | 73 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 466 € | -264 € | 2 281 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 55 t€ | 105 t€ | 75 t€ |
| Tuloverot | 11 t€ | -21 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 44 t€ | 84 t€ | 60 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 227 t€ | 199 t€ | 127 t€ |
| Saamiset | 34 t€ | 65 t€ | 48 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 14 t€ | 29 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 61 t€ | 78 t€ | 77 t€ |
| Vastaavaa | 287 t€ | 278 t€ | 204 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 274 t€ | 250 t€ | 181 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 t€ | 27 t€ | 23 t€ |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 27 t€ | 23 t€ |
| Sijoitukset | 227 t€ | 199 t€ | 127 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 733 € | 3 857 € | 2 557 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 12 t€ | 16 t€ | 20 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 228 t€ | 164 t€ | 118 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 0 € | 22 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 018 € | 8 264 € | 140 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 0 € | 126 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 19 t€ | 19 t€ | 20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 44 t€ | 84 t€ | 60 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 0 € | 22 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 34 t€ | 42 t€ | 26 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 202 € | -1 212 € | -278 € |
| Palkat ja palkkiot | 123 t€ | -152 t€ | -129 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 335 € | 11 t€ | 3 721 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 2 000 € | 2 500 € |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 10 t€ | 9 433 € | 0 € |
| Vastattavaa | 287 t€ | 278 t€ | 204 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 736 € | 948 € | 2 559 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 012 € | -1 843 € | -1 968 € |
| Palvelujen ostot | 66 t€ | -68 t€ | -64 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 227 t€ | 199 t€ | 127 t€ |
| Eläkekulut | 2 156 € | -5 092 € | -3 397 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna AK Medical Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut suurempaan puoliskoon (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.