H&K Henkilöstöratkaisut Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 2,3 M€ ja liikevoitto 18 t€; omavaraisuusaste 12,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 20 t€ ja tuloverot 3 963 €.
Vantaa: 65 uutta yritystä 30 päivässä
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,3 M€ | 1,5 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 50,9 % | – |
| Käyttökate | -22 t€ | 46 t€ |
| Käyttökate-% | -1,0 % | 3,1 % |
| Liikevoitto | 18 t€ | 48 t€ |
| Liikevoitto-% | 0,8 % | 3,2 % |
| Tilikauden tulos | 9 597 € | 37 t€ |
| Henkilöstökulut | -487 t€ | -437 t€ |
| Omavaraisuusaste | 12,1 % | 19,0 % |
| Quick ratio | 1,25 | 1,12 |
| Current ratio | 1,25 | 1,12 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,7 % | 14,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,5 % | 70,6 % |
| Taseen loppusumma | 482 t€ | 277 t€ |
| Oma pääoma | 58 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 105 t€ | 103 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,3 M€ | 1,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 100 € | 2 169 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,5 M€ | 896 t€ |
| Henkilöstökulut | 487 t€ | 437 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 40 t€ | 1 500 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 195 t€ | 121 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 18 t€ | 48 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 5 404 € | 984 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 13 t€ | 47 t€ |
| Tuloverot | 2 940 € | 9 433 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 597 € | 37 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 119 t€ | 26 t€ |
| Saamiset | 248 t€ | 148 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 105 t€ | 103 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 363 t€ | 251 t€ |
| Vastaavaa | 482 t€ | 277 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 58 t€ | 53 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 133 t€ | 1 043 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 292 t€ | 223 t€ |
| Vieras pääoma | 424 t€ | 224 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,3 M€ | 1,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 100 € | 2 169 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,5 M€ | 896 t€ |
| Henkilöstökulut | 487 t€ | 437 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 40 t€ | 1 500 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 195 t€ | 121 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 18 t€ | 48 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 5 404 € | 984 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 13 t€ | 47 t€ |
| Tuloverot | 2 940 € | 9 433 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 597 € | 37 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 119 t€ | 26 t€ |
| Saamiset | 248 t€ | 148 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 105 t€ | 103 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 363 t€ | 251 t€ |
| Vastaavaa | 482 t€ | 277 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 58 t€ | 53 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 133 t€ | 1 043 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 292 t€ | 223 t€ |
| Vieras pääoma | 424 t€ | 224 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 14 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 33 t€ | 31 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 46 t€ | 13 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 2 000 € | 2 000 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 16 t€ | 5 439 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 2 000 € | 2 000 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 170 t€ | 138 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 214 t€ | 141 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 35 t€ | 3 503 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 560 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 9 597 € | 37 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 246 t€ | 146 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 912 € | 1 056 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 119 t€ | 26 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 422 t€ | 384 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 68 t€ | 55 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 10 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 1 454 € | 0 € |
| Vastattavaa | 482 t€ | 277 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 1 108 € | 1 043 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 509 € | 72 € |
| Muut henkilösivukulut | 16 t€ | 11 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 132 t€ | 0 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 € | 21 t€ |
| Koneet ja kalusto | 119 t€ | 4 500 € |
| Rahoitusarvopaperit | 10 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 40 t€ | 1 500 € |
| Palvelujen ostot | 1,5 M€ | 893 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 21 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 49 t€ | 41 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna H&K Henkilöstöratkaisut Oy kuuluu toimialaluokassa työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta suurempaan puoliskoon (1008 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.