Asennuspalvelu Iiro Jokitalo Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuopio, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 190 t€ ja liikevoitto 27 t€; omavaraisuusaste 80,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 28 t€ ja tuloverot 5 514 €.
Kuopio: 21 uutta yritystä 30 päivässä
- Katilia OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- Luona filter OyMuu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
- Universal Export Staff OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 190 t€ | 146 t€ | 81 t€ | 168 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 29,9 % | 79,5 % | -51,6 % | – |
| Käyttökate | 23 t€ | 41 t€ | -10 t€ | 7 590 € |
| Käyttökate-% | 12,3 % | 28,1 % | -12,6 % | 4,5 % |
| Liikevoitto | 27 t€ | 38 t€ | -13 t€ | 3 944 € |
| Liikevoitto-% | 14,5 % | 26,1 % | -15,9 % | 2,3 % |
| Tilikauden tulos | 21 t€ | 33 t€ | -13 t€ | 2 984 € |
| Henkilöstökulut | -71 t€ | 55 t€ | 49 t€ | 57 t€ |
| Omavaraisuusaste | 80,7 % | 76,9 % | 50,6 % | 56,8 % |
| Quick ratio | 3,62 | 3,65 | 1,26 | 1,75 |
| Current ratio | 3,62 | 3,65 | 1,26 | 1,75 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,8 % | 9,1 % | 13,2 % | 11,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 33,9 % | 75,2 % | -117,8 % | 11,7 % |
| Taseen loppusumma | 76 t€ | 58 t€ | 22 t€ | 45 t€ |
| Oma pääoma | 62 t€ | 44 t€ | 11 t€ | 25 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 24 t€ | 3 148 € | 13 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 190 t€ | 146 t€ | 81 t€ | 168 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 616 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 56 t€ | -15 t€ | -22 t€ | -82 t€ |
| Henkilöstökulut | 71 t€ | -55 t€ | -49 t€ | -57 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 154 € | -3 038 € | -2 734 € | -3 645 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 34 t€ | -35 t€ | -20 t€ | -21 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 27 t€ | 38 t€ | -13 t€ | 3 944 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 61 € | 361 € | 0 € | -214 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 27 t€ | 38 t€ | -13 t€ | 3 731 € |
| Tuloverot | 6 569 € | -5 134 € | 0 € | -746 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 21 t€ | 33 t€ | -13 t€ | 2 984 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 23 t€ | 9 115 € | 8 202 € | 11 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 24 t€ | 10 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 24 t€ | 3 148 € | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 53 t€ | 48 t€ | 14 t€ | 34 t€ |
| Vastaavaa | 76 t€ | 58 t€ | 22 t€ | 45 t€ |
| Oma pääoma | 62 t€ | 44 t€ | 11 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 19 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 190 t€ | 146 t€ | 81 t€ | 168 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 616 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 56 t€ | -15 t€ | -22 t€ | -82 t€ |
| Henkilöstökulut | 71 t€ | -55 t€ | -49 t€ | -57 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 154 € | -3 038 € | -2 734 € | -3 645 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 34 t€ | -35 t€ | -20 t€ | -21 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 27 t€ | 38 t€ | -13 t€ | 3 944 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 61 € | 361 € | 0 € | -214 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 27 t€ | 38 t€ | -13 t€ | 3 731 € |
| Tuloverot | 6 569 € | -5 134 € | 0 € | -746 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 21 t€ | 33 t€ | -13 t€ | 2 984 € |
| Pysyvät vastaavat | 23 t€ | 9 115 € | 8 202 € | 11 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 24 t€ | 10 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 24 t€ | 3 148 € | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 53 t€ | 48 t€ | 14 t€ | 34 t€ |
| Vastaavaa | 76 t€ | 58 t€ | 22 t€ | 45 t€ |
| Oma pääoma | 62 t€ | 44 t€ | 11 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 19 t€ |
| Sijoitukset | 10 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 505 € | 1 549 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 11 t€ | 5 250 € | 10 t€ | 13 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 41 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 606 € | 4 674 € | 2 399 € | 7 265 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 900 € | 3 060 € | 505 € | 5 774 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 13 t€ | 18 t€ | 7 993 € | 14 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 43 t€ | -15 t€ | -21 t€ | -73 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 21 t€ | 33 t€ | -13 t€ | 2 984 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 17 t€ | 24 t€ | 10 t€ | 21 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 884 € | 0 € | 0 € | -214 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 12 t€ | 9 115 € | 8 202 € | 11 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 63 t€ | -48 t€ | -45 t€ | -51 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 489 € | 4 954 € | 0 € | 225 € |
| Vastattavaa | 76 t€ | 58 t€ | 22 t€ | 45 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 823 € | 361 € | 0 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 014 € | -1 452 € | -956 € | -2 897 € |
| Koneet ja kalusto | 12 t€ | 9 115 € | 8 202 € | 11 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 154 € | -3 038 € | -2 734 € | -3 645 € |
| Palvelujen ostot | 12 t€ | -299 € | -551 € | -9 349 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 10 t€ | 0 € | – | – |
| Eläkekulut | 4 783 € | -5 106 € | -3 275 € | -3 775 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Asennuspalvelu Iiro Jokitalo Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta suurempaan puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.