BSK Estate Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pedersören kunta, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 106 t€ ja liikevoitto 39 t€; omavaraisuusaste 39,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 19 t€ ja tuloverot 3 790 €.
Pedersören kunta: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Juurto OyBetonituotteiden valmistus rakennustarkoituksiin
- T&H&J Metsätyö OyLuonnonvaraisina kasvavien tuotteiden keruu pois lukien puu
- LK Trade OyKaivos- ja rakennuskoneiden tukkukauppa
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 106 t€ | 106 t€ | 99 t€ | 97 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,0 % | 7,3 % | 2,5 % | – |
| Käyttökate | -6 563 € | -9 627 € | 77 t€ | 75 t€ |
| Käyttökate-% | -6,2 % | -9,0 % | 77,7 % | 77,7 % |
| Liikevoitto | 39 t€ | 38 t€ | 27 t€ | 23 t€ |
| Liikevoitto-% | 36,8 % | 35,7 % | 27,7 % | 24,3 % |
| Tilikauden tulos | 22 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 9 219 € |
| Omavaraisuusaste | 39,8 % | 36,1 % | 32,7 % | 30,3 % |
| Quick ratio | 0,01 | 0,07 | 0,09 | 0,11 |
| Current ratio | 0,01 | 0,07 | 0,09 | 0,11 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 620,5 % | 690,5 % | 814,3 % | 901,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 5,1 % | 5,4 % | 3,6 % | 2,4 % |
| Taseen loppusumma | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Oma pääoma | 438 t€ | 415 t€ | 393 t€ | 379 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 823 € | 7 184 € | 9 989 € | 11 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 106 t€ | 106 t€ | 99 t€ | 97 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 46 t€ | 48 t€ | -50 t€ | -52 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 22 t€ | 21 t€ | -22 t€ | -22 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 39 t€ | 38 t€ | 27 t€ | 23 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 11 t€ | 12 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 28 t€ | 26 t€ | 14 t€ | 9 219 € |
| Tuloverot | 5 927 € | 3 791 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 22 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 9 219 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Saamiset | 6 € | 6 € | 2 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 823 € | 7 184 € | 9 989 € | 11 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 829 € | 7 189 € | 9 990 € | 11 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 400 t€ | 400 t€ | 400 t€ | 400 t€ |
| Oma pääoma | 438 t€ | 415 t€ | 393 t€ | 379 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 556 t€ | 626 t€ | 702 t€ | 773 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 105 t€ | 109 t€ | 105 t€ | 99 t€ |
| Vieras pääoma | 661 t€ | 735 t€ | 808 t€ | 872 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 106 t€ | 106 t€ | 99 t€ | 97 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 46 t€ | 48 t€ | -50 t€ | -52 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 22 t€ | 21 t€ | -22 t€ | -22 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 39 t€ | 38 t€ | 27 t€ | 23 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 11 t€ | 12 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 28 t€ | 26 t€ | 14 t€ | 9 219 € |
| Tuloverot | 5 927 € | 3 791 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 22 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 9 219 € |
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Saamiset | 6 € | 6 € | 2 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 823 € | 7 184 € | 9 989 € | 11 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 829 € | 7 189 € | 9 990 € | 11 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 400 t€ | 400 t€ | 400 t€ | 400 t€ |
| Oma pääoma | 438 t€ | 415 t€ | 393 t€ | 379 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 556 t€ | 626 t€ | 702 t€ | 773 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 105 t€ | 109 t€ | 105 t€ | 99 t€ |
| Vieras pääoma | 661 t€ | 735 t€ | 808 t€ | 872 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 22 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 9 219 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 902 € | 1 045 € | 165 € | 1 851 € |
| Vastattavaa | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 2 818 € | 3 791 € | 1 103 € | 1 150 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 11 t€ | 12 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 70 t€ | 70 t€ | 70 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 30 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 6 € | 6 € | 2 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 15 t€ | -7 104 € | -21 t€ | -31 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 € | 6 € | 2 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 46 t€ | 48 t€ | -50 t€ | -52 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 556 t€ | 626 t€ | 702 t€ | 773 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 4 € | 2 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna BSK Estate Ab kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.