Mathemedix Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Siuntio, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 389 t€ ja liikevoitto 43 t€; omavaraisuusaste 21,1 %.
Liikevaihto 2025389 t€+14 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto43 t€11,1 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos43 t€käyttökate 37 t€
Omavaraisuusaste21,1 %quick ratio 0,52
Toiminut7 vrekisteröity 12.6.2019
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 389 t€ | 342 t€ | 404 t€ | 232 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 13,7 % | -15,4 % | 74,3 % | – |
| Käyttökate | 37 t€ | -24 t€ | 40 t€ | -11 t€ |
| Käyttökate-% | 9,6 % | -6,9 % | 9,8 % | -4,6 % |
| Liikevoitto | 43 t€ | -29 t€ | 34 t€ | -17 t€ |
| Liikevoitto-% | 11,1 % | -8,6 % | 8,4 % | -7,2 % |
| Tilikauden tulos | 43 t€ | -29 t€ | 34 t€ | -17 t€ |
| Henkilöstökulut | -57 t€ | 68 t€ | 63 t€ | 63 t€ |
| Omavaraisuusaste | 21,1 % | 8,8 % | 23,4 % | 8,9 % |
| Quick ratio | 0,52 | 0,51 | 0,52 | 0,32 |
| Current ratio | 1,26 | 1,06 | 1,22 | 0,98 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 60,5 % | 60,5 % | 40,0 % | 69,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 68,3 % | -147,4 % | 68,5 % | -107,5 % |
| Taseen loppusumma | 298 t€ | 227 t€ | 211 t€ | 176 t€ |
| Oma pääoma | 63 t€ | 20 t€ | 49 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 43 t€ | 11 t€ | 16 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 389 t€ | 342 t€ | 404 t€ | 232 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 3 500 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 220 t€ | -216 t€ | -243 t€ | -133 t€ |
| Henkilöstökulut | 57 t€ | -68 t€ | -63 t€ | -63 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 863 € | -5 863 € | -5 863 € | -5 863 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 62 t€ | -81 t€ | -61 t€ | -46 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 43 t€ | -29 t€ | 34 t€ | -17 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -11 € | 11 € | -16 € | -128 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 43 t€ | -29 t€ | 34 t€ | -17 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 43 t€ | -29 t€ | 34 t€ | -17 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1 388 € | 7 251 € | 13 t€ | 19 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 175 t€ | 114 t€ | 114 t€ | 105 t€ |
| Saamiset | 70 t€ | 62 t€ | 73 t€ | 36 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 43 t€ | 11 t€ | 16 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 297 t€ | 220 t€ | 198 t€ | 157 t€ |
| Vastaavaa | 298 t€ | 227 t€ | 211 t€ | 176 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 63 t€ | 20 t€ | 49 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 235 t€ | 207 t€ | 161 t€ | 160 t€ |
| Vieras pääoma | 235 t€ | 207 t€ | 161 t€ | 160 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 389 t€ | 342 t€ | 404 t€ | 232 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 3 500 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 220 t€ | -216 t€ | -243 t€ | -133 t€ |
| Henkilöstökulut | 57 t€ | -68 t€ | -63 t€ | -63 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 863 € | -5 863 € | -5 863 € | -5 863 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 62 t€ | -81 t€ | -61 t€ | -46 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 43 t€ | -29 t€ | 34 t€ | -17 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -11 € | 11 € | -16 € | -128 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 43 t€ | -29 t€ | 34 t€ | -17 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 43 t€ | -29 t€ | 34 t€ | -17 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1 388 € | 7 251 € | 13 t€ | 19 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 175 t€ | 114 t€ | 114 t€ | 105 t€ |
| Saamiset | 70 t€ | 62 t€ | 73 t€ | 36 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 43 t€ | 11 t€ | 16 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 297 t€ | 220 t€ | 198 t€ | 157 t€ |
| Vastaavaa | 298 t€ | 227 t€ | 211 t€ | 176 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 63 t€ | 20 t€ | 49 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 235 t€ | 207 t€ | 161 t€ | 160 t€ |
| Vieras pääoma | 235 t€ | 207 t€ | 161 t€ | 160 t€ |
| Valmiit tuotteet | 175 t€ | 114 t€ | 114 t€ | 105 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 314 € | 7 407 € | 3 362 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 30 t€ | 24 t€ | 44 t€ | 36 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 17 t€ | 47 t€ | 13 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 549 € | 2 135 € | 2 340 € | 30 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 192 t€ | 172 t€ | 91 t€ | 116 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 67 t€ | 53 t€ | 67 t€ | 22 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 266 t€ | -195 t€ | -214 t€ | -120 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 43 t€ | -29 t€ | 34 t€ | -17 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 1 388 € | 7 251 € | 13 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 70 t€ | 62 t€ | 73 t€ | 36 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | 0 € | -16 € | -135 € |
| Palkat ja palkkiot | 48 t€ | -57 t€ | -51 t€ | -53 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 13 t€ | 11 t€ | 27 t€ | 7 867 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 388 € | 7 251 € | 13 t€ | 19 t€ |
| Vastattavaa | 298 t€ | 227 t€ | 211 t€ | 176 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 11 € | 11 € | 0 € | 6 € |
| Muut henkilösivukulut | 389 € | -1 191 € | -1 738 € | -1 577 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 5 863 € | -5 863 € | -5 863 € | -5 863 € |
| Palvelujen ostot | 15 t€ | -21 t€ | -38 t€ | -1 315 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -61 t€ | 459 € | 9 014 € | -12 t€ |
| Eläkekulut | 9 175 € | -9 713 € | -9 555 € | -9 015 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.