Ohjelmointi- ja Tehomittauspalvelu Leppänen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kaarina, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 309 t€ ja liikevoitto 48 t€; omavaraisuusaste 77,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 64 t€ ja tuloverot 13 t€.
Kaarina: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Viikari Management OyLiikkeenjohdon konsultointi
- IlmajousiPro OyMuu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
- Puuha Savikko Palvelut OyKiinteistönhoito
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 309 t€ | 300 t€ | 292 t€ | 297 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,9 % | 2,8 % | -1,9 % | – |
| Käyttökate | 44 t€ | 69 t€ | 54 t€ | 58 t€ |
| Käyttökate-% | 14,2 % | 23,1 % | 18,5 % | 19,4 % |
| Liikevoitto | 48 t€ | 64 t€ | 42 t€ | 45 t€ |
| Liikevoitto-% | 15,5 % | 21,4 % | 14,5 % | 15,1 % |
| Tilikauden tulos | 38 t€ | 51 t€ | 34 t€ | 36 t€ |
| Henkilöstökulut | -55 t€ | 54 t€ | 53 t€ | 50 t€ |
| Omavaraisuusaste | 77,0 % | 74,7 % | 70,2 % | 70,9 % |
| Quick ratio | 3,50 | 3,15 | 2,47 | 2,27 |
| Current ratio | 3,77 | 3,30 | 2,47 | 2,27 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,6 % | 8,2 % | 8,1 % | 8,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 55,8 % | 71,0 % | 60,7 % | 57,8 % |
| Taseen loppusumma | 89 t€ | 97 t€ | 80 t€ | 88 t€ |
| Oma pääoma | 69 t€ | 72 t€ | 56 t€ | 62 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 53 t€ | 42 t€ | 33 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 309 t€ | 300 t€ | 292 t€ | 297 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 166 t€ | -150 t€ | -144 t€ | -161 t€ |
| Henkilöstökulut | 55 t€ | -54 t€ | -53 t€ | -50 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 969 € | -5 292 € | -12 t€ | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 36 t€ | -27 t€ | -41 t€ | -29 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 48 t€ | 64 t€ | 42 t€ | 45 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -17 € | 1 € | 71 € | -82 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 48 t€ | 64 t€ | 43 t€ | 45 t€ |
| Tuloverot | 9 503 € | -13 t€ | -8 549 € | -9 042 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 38 t€ | 51 t€ | 34 t€ | 36 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 30 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 5 575 € | 3 590 € | 0 € | – |
| Saamiset | 32 t€ | 24 t€ | 16 t€ | 25 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 53 t€ | 42 t€ | 33 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 77 t€ | 81 t€ | 59 t€ | 58 t€ |
| Vastaavaa | 89 t€ | 97 t€ | 80 t€ | 88 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 69 t€ | 72 t€ | 56 t€ | 62 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 20 t€ | 25 t€ | 24 t€ | 26 t€ |
| Vieras pääoma | 20 t€ | 25 t€ | 24 t€ | 26 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 309 t€ | 300 t€ | 292 t€ | 297 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 166 t€ | -150 t€ | -144 t€ | -161 t€ |
| Henkilöstökulut | 55 t€ | -54 t€ | -53 t€ | -50 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 969 € | -5 292 € | -12 t€ | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 36 t€ | -27 t€ | -41 t€ | -29 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 48 t€ | 64 t€ | 42 t€ | 45 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -17 € | 1 € | 71 € | -82 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 48 t€ | 64 t€ | 43 t€ | 45 t€ |
| Tuloverot | 9 503 € | -13 t€ | -8 549 € | -9 042 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 38 t€ | 51 t€ | 34 t€ | 36 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 30 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 5 575 € | 3 590 € | 0 € | – |
| Saamiset | 32 t€ | 24 t€ | 16 t€ | 25 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 53 t€ | 42 t€ | 33 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 77 t€ | 81 t€ | 59 t€ | 58 t€ |
| Vastaavaa | 89 t€ | 97 t€ | 80 t€ | 88 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 69 t€ | 72 t€ | 56 t€ | 62 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 20 t€ | 25 t€ | 24 t€ | 26 t€ |
| Vieras pääoma | 20 t€ | 25 t€ | 24 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 901 € | 3 094 € | 1 507 € | 6 303 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 541 € | 7 988 € | 7 850 € | 13 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | – | – | 0 € | 4 468 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 28 t€ | 18 t€ | 20 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 807 € | 6 180 € | 3 672 € | 7 852 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 820 € | 8 225 € | 8 030 € | 1 852 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 18 t€ | 15 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 140 t€ | -135 t€ | -124 t€ | -142 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 38 t€ | 51 t€ | 34 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 32 t€ | 24 t€ | 16 t€ | 25 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -17 € | -14 € | 19 € | -130 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 5 575 € | 3 590 € | 0 € | – |
| Palkat ja palkkiot | 47 t€ | -47 t€ | -45 t€ | -42 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 10 t€ | 8 307 € | 7 834 € | 11 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | 0 € | 4 468 € |
| Vastattavaa | 89 t€ | 97 t€ | 80 t€ | 88 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 2 500 € | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 16 € | 51 € | 48 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 376 € | 35 € | -3 838 € | -1 369 € |
| Koneet ja kalusto | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 969 € | -5 292 € | -12 t€ | -13 t€ |
| Palvelujen ostot | 28 t€ | -19 t€ | -20 t€ | -19 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -1 984 € | 3 590 € | 0 € | – |
| Eläkekulut | 6 717 € | -7 019 € | -4 253 € | -6 253 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ohjelmointi- ja Tehomittauspalvelu Leppänen Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään neljännekseen (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 3,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.