Capitalist Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 115 t€ ja liikevoitto -50 t€; omavaraisuusaste 57,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 43 t€ ja tuloverot 8 548 €.
Espoo: 118 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 115 t€ | 113 t€ | 102 t€ | 95 t€ | 93 t€ | 92 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,3 % | 11,0 % | 6,4 % | 3,1 % | 1,2 % | – |
| Käyttökate | -54 t€ | 54 t€ | 41 t€ | 36 t€ | 82 t€ | 25 t€ |
| Käyttökate-% | -47,0 % | 47,7 % | 40,5 % | 37,6 % | 88,8 % | 26,9 % |
| Liikevoitto | -50 t€ | 49 t€ | 36 t€ | 30 t€ | 76 t€ | 18 t€ |
| Liikevoitto-% | -43,1 % | 43,4 % | 35,3 % | 31,7 % | 82,2 % | 19,7 % |
| Tilikauden tulos | -52 t€ | 34 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 57 t€ | 8 838 € |
| Henkilöstökulut | – | – | – | 0 € | 3 377 € | 9 363 € |
| Omavaraisuusaste | 57,6 % | 51,3 % | 43,1 % | 34,9 % | 27,8 % | 6,0 % |
| Quick ratio | 1,98 | 0,76 | 0,10 | 0,11 | 0,06 | 0,11 |
| Current ratio | 1,98 | 0,76 | 0,10 | 0,11 | 0,06 | 0,11 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 76,5 % | 144,9 % | 179,3 % | 223,1 % | 258,0 % | 595,6 % |
| Oman pääoman tuotto | -43,7 % | 19,8 % | 17,5 % | 19,2 % | 62,1 % | 25,3 % |
| Taseen loppusumma | 208 t€ | 336 t€ | 320 t€ | 327 t€ | 331 t€ | 580 t€ |
| Oma pääoma | 120 t€ | 172 t€ | 138 t€ | 114 t€ | 92 t€ | 35 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 535 € | 23 t€ | 2 517 € | 3 936 € | 2 398 € | 590 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 115 t€ | 113 t€ | 102 t€ | 95 t€ | 93 t€ | 92 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 53 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 53 t€ | -53 t€ | -53 t€ | -52 t€ | -56 t€ | -51 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | – | 0 € | -3 377 € | -9 363 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 552 € | -4 895 € | -5 264 € | -5 660 € | -6 086 € | -6 544 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 107 t€ | -5 562 € | -7 081 € | -7 071 € | -4 287 € | -6 780 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -50 t€ | 49 t€ | 36 t€ | 30 t€ | 76 t€ | 18 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 669 € | -6 218 € | -5 746 € | -3 179 € | -4 302 € | -6 834 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -52 t€ | 43 t€ | 30 t€ | 27 t€ | 72 t€ | 11 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -8 548 € | -6 029 € | -5 216 € | -15 t€ | -2 356 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -52 t€ | 34 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 57 t€ | 8 838 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 202 t€ | 313 t€ | 318 t€ | 323 t€ | 329 t€ | 579 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 535 € | 23 t€ | 2 517 € | 3 936 € | 2 398 € | 590 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 6 535 € | 23 t€ | 2 517 € | 3 936 € | 2 398 € | 590 € |
| Vastaavaa | 208 t€ | 336 t€ | 320 t€ | 327 t€ | 331 t€ | 580 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 120 t€ | 172 t€ | 138 t€ | 114 t€ | 92 t€ | 35 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 85 t€ | 133 t€ | 156 t€ | 178 t€ | 198 t€ | 540 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 298 € | 30 t€ | 26 t€ | 35 t€ | 41 t€ | 5 445 € |
| Vieras pääoma | 88 t€ | 163 t€ | 182 t€ | 213 t€ | 239 t€ | 545 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 115 t€ | 113 t€ | 102 t€ | 95 t€ | 93 t€ | 92 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 53 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 53 t€ | -53 t€ | -53 t€ | -52 t€ | -56 t€ | -51 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | – | 0 € | -3 377 € | -9 363 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 552 € | -4 895 € | -5 264 € | -5 660 € | -6 086 € | -6 544 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 107 t€ | -5 562 € | -7 081 € | -7 071 € | -4 287 € | -6 780 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -50 t€ | 49 t€ | 36 t€ | 30 t€ | 76 t€ | 18 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 669 € | -6 218 € | -5 746 € | -3 179 € | -4 302 € | -6 834 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -52 t€ | 43 t€ | 30 t€ | 27 t€ | 72 t€ | 11 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -8 548 € | -6 029 € | -5 216 € | -15 t€ | -2 356 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -52 t€ | 34 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 57 t€ | 8 838 € |
| Pysyvät vastaavat | 202 t€ | 313 t€ | 318 t€ | 323 t€ | 329 t€ | 579 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 535 € | 23 t€ | 2 517 € | 3 936 € | 2 398 € | 590 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 6 535 € | 23 t€ | 2 517 € | 3 936 € | 2 398 € | 590 € |
| Vastaavaa | 208 t€ | 336 t€ | 320 t€ | 327 t€ | 331 t€ | 580 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 120 t€ | 172 t€ | 138 t€ | 114 t€ | 92 t€ | 35 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 85 t€ | 133 t€ | 156 t€ | 178 t€ | 198 t€ | 540 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 298 € | 30 t€ | 26 t€ | 35 t€ | 41 t€ | 5 445 € |
| Vieras pääoma | 88 t€ | 163 t€ | 182 t€ | 213 t€ | 239 t€ | 545 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 409 € | 404 € | 108 € | 17 € | 985 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 552 € | -4 895 € | -5 264 € | -5 660 € | -6 086 € | -6 544 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 23 t€ | 23 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ |
| Sijoitukset | 119 t€ | 226 t€ | 226 t€ | 226 t€ | 226 t€ | 470 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 170 t€ | 136 t€ | 111 t€ | 90 t€ | 32 t€ | 24 t€ |
| Vastattavaa | 208 t€ | 336 t€ | 320 t€ | 327 t€ | 331 t€ | 580 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 3 116 € | 1 196 € | 3 276 € | 8 695 € | 2 239 € |
| Ostot tilikauden aikana | 53 t€ | -53 t€ | -53 t€ | -52 t€ | -56 t€ | -51 t€ |
| Eläkekulut | – | – | – | 0 € | -614 € | -664 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 85 t€ | 85 t€ | 85 t€ | 85 t€ | 76 t€ | 192 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 48 t€ | 71 t€ | 93 t€ | 122 t€ | 348 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 890 € | 3 397 € | 2 648 € | 2 660 € | 2 425 € | 3 207 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 83 t€ | 87 t€ | 92 t€ | 97 t€ | 103 t€ | 109 t€ |
| Muut henkilösivukulut | – | – | – | 0 € | -763 € | -7 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 60 t€ | 65 t€ | 70 t€ | 75 t€ | 81 t€ | 87 t€ |
| Palkat ja palkkiot | – | – | – | 0 € | -2 000 € | -8 691 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -52 t€ | 34 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 57 t€ | 8 838 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 119 t€ | 226 t€ | 226 t€ | 226 t€ | 226 t€ | 470 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 669 € | -6 218 € | -5 746 € | -3 179 € | -4 302 € | -6 834 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Capitalist Invest Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 2,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.