System8 Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 52 t€ ja liikevoitto 9 596 €; omavaraisuusaste 45,9 %.
Liikevaihto 202552 t€tilikausi päättyi 31.12.2025
Liikevoitto9 596 €18,6 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos6 279 €käyttökate 6 243 €
Omavaraisuusaste45,9 %quick ratio 1,62
Toiminut7 vrekisteröity 28.1.2019
Tampere: 57 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 52 t€ | 0 € | – | – |
| Käyttökate | 6 243 € | 0 € | 0 € | -4 830 € |
| Käyttökate-% | 12,1 % | – | – | – |
| Liikevoitto | 9 596 € | 0 € | 0 € | -2 851 € |
| Liikevoitto-% | 18,6 % | – | – | – |
| Tilikauden tulos | 6 279 € | 0 € | 0 € | -2 906 € |
| Henkilöstökulut | -24 t€ | 0 € | – | – |
| Omavaraisuusaste | 45,9 % | 85,3 % | 85,3 % | 85,3 % |
| Quick ratio | 1,62 | 5,73 | 5,73 | 5,73 |
| Current ratio | 1,62 | 5,73 | 5,73 | 5,73 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 86,8 % | – | – | – |
| Oman pääoman tuotto | 16,5 % | 0,0 % | 0,0 % | -9,2 % |
| Taseen loppusumma | 83 t€ | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ |
| Oma pääoma | 38 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 41 t€ | 836 € | 836 € | 836 € |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 52 t€ | 0 € | – | – |
| Henkilöstökulut | 24 t€ | 0 € | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 352 € | 0 € | 0 € | 1 979 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 15 t€ | 0 € | 0 € | 872 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 9 596 € | 0 € | 0 € | -2 851 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 946 € | 0 € | 0 € | 55 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 650 € | 0 € | 0 € | -2 906 € |
| Tuloverot | 1 371 € | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 279 € | 0 € | 0 € | -2 906 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 10 t€ | 5 936 € | 5 936 € | 5 936 € |
| Saamiset | 31 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 41 t€ | 836 € | 836 € | 836 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 73 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Vastaavaa | 83 t€ | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 38 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 45 t€ | 5 455 € | 5 455 € | 5 455 € |
| Vieras pääoma | 45 t€ | 5 455 € | 5 455 € | 5 455 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 52 t€ | 0 € | – | – |
| Henkilöstökulut | 24 t€ | 0 € | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 352 € | 0 € | 0 € | 1 979 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 15 t€ | 0 € | 0 € | 872 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 9 596 € | 0 € | 0 € | -2 851 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 946 € | 0 € | 0 € | 55 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 650 € | 0 € | 0 € | -2 906 € |
| Tuloverot | 1 371 € | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 279 € | 0 € | 0 € | -2 906 € |
| Pysyvät vastaavat | 10 t€ | 5 936 € | 5 936 € | 5 936 € |
| Saamiset | 31 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 41 t€ | 836 € | 836 € | 836 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 73 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Vastaavaa | 83 t€ | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 38 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 45 t€ | 5 455 € | 5 455 € | 5 455 € |
| Vieras pääoma | 45 t€ | 5 455 € | 5 455 € | 5 455 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 27 t€ | 5 079 € | 5 079 € | 5 079 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 29 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 1 569 € | 1 569 € | 1 569 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 463 € | 376 € | 376 € | 376 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 26 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 6 279 € | 0 € | 0 € | -2 906 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 31 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 946 € | 0 € | 0 € | 55 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 10 t€ | 5 936 € | 5 936 € | 5 936 € |
| Palkat ja palkkiot | 24 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 17 t€ | 0 € | – | – |
| Vastattavaa | 83 t€ | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ |
| Koneet ja kalusto | 10 t€ | 5 936 € | 5 936 € | 5 936 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 352 € | 0 € | 0 € | 1 979 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.