Lea Alasin Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Rovaniemi, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 55 t€ ja liikevoitto 8 415 €; omavaraisuusaste 50,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 12 t€ ja tuloverot 2 450 €.
Rovaniemi: 24 uutta yritystä 30 päivässä
- Toimintaterapia Konsti OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
- Pirtu ja Party OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Roihe OyAutojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 55 t€ | 52 t€ | 56 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 4,5 % | -5,9 % | – |
| Käyttökate | 8 415 € | 12 t€ | 21 t€ |
| Käyttökate-% | 15,4 % | 23,4 % | 37,0 % |
| Liikevoitto | 8 415 € | 12 t€ | 21 t€ |
| Liikevoitto-% | 15,4 % | 23,4 % | 37,0 % |
| Tilikauden tulos | 6 757 € | 9 800 € | 18 t€ |
| Omavaraisuusaste | 50,4 % | 83,1 % | 74,7 % |
| Quick ratio | 0,01 | 16,46 | 7,70 |
| Current ratio | 0,01 | 16,46 | 7,70 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 173,8 % | 35,0 % | 48,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 7,0 % | 10,9 % | 22,8 % |
| Taseen loppusumma | 192 t€ | 108 t€ | 107 t€ |
| Oma pääoma | 97 t€ | 90 t€ | 80 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 134 € | 4 899 € | 4 486 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 55 t€ | 52 t€ | 56 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 17 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 6 946 € | 0 € | -10 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 39 t€ | -40 t€ | -52 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 8 415 € | 12 t€ | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 044 € | 0 € | -40 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 370 € | 12 t€ | 21 t€ |
| Tuloverot | 613 € | -2 450 € | -2 227 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 757 € | 9 800 € | 18 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 192 t€ | 103 t€ | 103 t€ |
| Saamiset | 0 € | 578 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 134 € | 4 899 € | 4 486 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 134 € | 5 477 € | 4 486 € |
| Vastaavaa | 192 t€ | 108 t€ | 107 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 97 t€ | 90 t€ | 80 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 83 t€ | 18 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 333 € | 582 € |
| Vieras pääoma | 95 t€ | 18 t€ | 27 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (35)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 55 t€ | 52 t€ | 56 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 17 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 6 946 € | 0 € | -10 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 39 t€ | -40 t€ | -52 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 8 415 € | 12 t€ | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 044 € | 0 € | -40 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 370 € | 12 t€ | 21 t€ |
| Tuloverot | 613 € | -2 450 € | -2 227 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 757 € | 9 800 € | 18 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 192 t€ | 103 t€ | 103 t€ |
| Saamiset | 0 € | 578 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 134 € | 4 899 € | 4 486 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 134 € | 5 477 € | 4 486 € |
| Vastaavaa | 192 t€ | 108 t€ | 107 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 97 t€ | 90 t€ | 80 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 83 t€ | 18 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 333 € | 582 € |
| Vieras pääoma | 95 t€ | 18 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 133 € | 333 € | 582 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 578 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 12 t€ | 0 € | – |
| Sijoitukset | 192 t€ | 103 t€ | 103 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 87 t€ | 78 t€ | 59 t€ |
| Vastattavaa | 192 t€ | 108 t€ | 107 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 24 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 578 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 94 € | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 6 946 € | 0 € | -10 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 6 056 € | 8 814 € | 17 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 46 t€ | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset siirtovelat | 31 t€ | 9 171 € | 9 171 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 6 757 € | 9 800 € | 18 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 192 t€ | 103 t€ | 103 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 069 € | 0 € | -40 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lea Alasin Oy kuuluu toimialaluokassa asuntojen vuokraus suurempaan puoliskoon (1362 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 246 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.