Smaku Events Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Porvoo, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 31 t€ ja liikevoitto 6 311 €; omavaraisuusaste 86,1 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 10 t€ vuosina 2024–2024; suurin ostaja on Kaupunginkanslia, Helsinki (Helsinki).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 31 t€ | 53 t€ | 74 t€ | 91 t€ | 68 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -41,9 % | -28,9 % | -18,3 % | 33,2 % | – |
| Käyttökate | 6 165 € | 257 € | -11 t€ | 412 € | 984 € |
| Käyttökate-% | 20,0 % | 0,5 % | -15,1 % | 0,5 % | 1,4 % |
| Liikevoitto | 6 311 € | 62 € | -11 t€ | 66 € | 984 € |
| Liikevoitto-% | 20,5 % | 0,1 % | -15,4 % | 0,1 % | 1,4 % |
| Tilikauden tulos | 5 674 € | 55 € | -12 t€ | 56 € | 753 € |
| Henkilöstökulut | -4 705 € | 220 € | 22 t€ | 2 111 € | 16 t€ |
| Omavaraisuusaste | 86,1 % | -20,0 % | -53,8 % | 47,3 % | 62,8 % |
| Quick ratio | 6,62 | 0,85 | 0,49 | 2,12 | 2,69 |
| Current ratio | 6,62 | 0,85 | 0,49 | 2,12 | 2,69 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2,6 % | 8,9 % | 3,2 % | 3,3 % | 2,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 116,1 % | – | – | 2,1 % | 28,8 % |
| Taseen loppusumma | 5 680 € | 3 929 € | 1 563 € | 5 651 € | 4 167 € |
| Oma pääoma | 4 888 € | -786 € | -841 € | 2 674 € | 2 618 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 836 € | 1 181 € | 465 € | 1 550 € | 1 364 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 31 t€ | 53 t€ | 74 t€ | 91 t€ | 68 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 3 892 € | 4 531 € |
| Materiaalit ja palvelut | 10 t€ | -40 t€ | -44 t€ | -57 t€ | -28 t€ |
| Henkilöstökulut | 4 705 € | -220 € | -22 t€ | -2 111 € | -16 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 146 € | -195 € | -260 € | -346 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 507 € | -12 t€ | -20 t€ | -36 t€ | -29 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 6 311 € | 62 € | -11 t€ | 66 € | 984 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 549 € | -7 € | -71 € | -10 € | -231 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 761 € | 55 € | -12 t€ | 56 € | 753 € |
| Tuloverot | 88 € | 0 € | 36 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 674 € | 55 € | -12 t€ | 56 € | 753 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 438 € | 584 € | 779 € | 1 039 € | 0 € |
| Saamiset | 1 406 € | 2 164 € | 320 € | 3 062 € | 2 803 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 836 € | 1 181 € | 465 € | 1 550 € | 1 364 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 5 242 € | 3 345 € | 784 € | 4 612 € | 4 167 € |
| Vastaavaa | 5 680 € | 3 929 € | 1 563 € | 5 651 € | 4 167 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 4 888 € | -786 € | -841 € | 2 674 € | 2 618 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 800 € | 800 € | 800 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 792 € | 3 915 € | 1 604 € | 2 177 € | 1 550 € |
| Vieras pääoma | 792 € | 4 715 € | 2 404 € | 2 977 € | 1 550 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 31 t€ | 53 t€ | 74 t€ | 91 t€ | 68 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 3 892 € | 4 531 € |
| Materiaalit ja palvelut | 10 t€ | -40 t€ | -44 t€ | -57 t€ | -28 t€ |
| Henkilöstökulut | 4 705 € | -220 € | -22 t€ | -2 111 € | -16 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 146 € | -195 € | -260 € | -346 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 507 € | -12 t€ | -20 t€ | -36 t€ | -29 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 6 311 € | 62 € | -11 t€ | 66 € | 984 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 549 € | -7 € | -71 € | -10 € | -231 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 761 € | 55 € | -12 t€ | 56 € | 753 € |
| Tuloverot | 88 € | 0 € | 36 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 674 € | 55 € | -12 t€ | 56 € | 753 € |
| Pysyvät vastaavat | 438 € | 584 € | 779 € | 1 039 € | 0 € |
| Saamiset | 1 406 € | 2 164 € | 320 € | 3 062 € | 2 803 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 836 € | 1 181 € | 465 € | 1 550 € | 1 364 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 5 242 € | 3 345 € | 784 € | 4 612 € | 4 167 € |
| Vastaavaa | 5 680 € | 3 929 € | 1 563 € | 5 651 € | 4 167 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 4 888 € | -786 € | -841 € | 2 674 € | 2 618 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 800 € | 800 € | 800 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 792 € | 3 915 € | 1 604 € | 2 177 € | 1 550 € |
| Vieras pääoma | 792 € | 4 715 € | 2 404 € | 2 977 € | 1 550 € |
| Muut henkilösivukulut | 204 € | -120 € | -359 € | -55 € | -291 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 26 € | 1 € | 1 € | 31 € | 11 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 438 € | 584 € | 779 € | 1 039 € | 0 € |
| Eläkekulut | – | 0 € | -3 891 € | -336 € | -3 159 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 8 000 € | 8 000 € | 0 € | – | – |
| Vastattavaa | 5 680 € | 3 929 € | 1 563 € | 5 651 € | 4 167 € |
| Koneet ja kalusto | 438 € | 584 € | 779 € | 1 039 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | – | – | – | 0 € | 1 600 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 2 656 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | 7 813 € | -40 t€ | -3 209 € | -19 t€ | -12 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 4 501 € | -100 € | -18 t€ | -1 720 € | -12 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 0 € | 800 € | 800 € | 800 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 286 € | 2 044 € | 320 € | 378 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 120 € | 120 € | 0 € | 28 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 2 289 € | -545 € | -41 t€ | -38 t€ | -16 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | – | – | 0 € | 1 203 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 674 € | 55 € | -12 t€ | 56 € | 753 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 0 € | 2 912 € | 937 € | 362 € | 726 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 576 € | -8 € | -72 € | -41 € | -242 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -11 t€ | -11 t€ | 174 € | 118 € | -636 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 792 € | 1 002 € | 667 € | 1 815 € | 824 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 146 € | -195 € | -260 € | -346 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 406 € | 2 164 € | 320 € | 3 062 € | 2 803 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Porvoo
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta