MyFashionista Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 30.11.2022, liikevaihto oli 24 t€ ja liikevoitto 3 775 €; omavaraisuusaste 72,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 10 t€ ja tuloverot 2 500 €.
Vantaa: 65 uutta yritystä 30 päivässä
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.11.2022 | 30.11.2021 | 30.11.2020 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 24 t€ | 20 t€ | 18 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 17,8 % | 12,3 % | – |
| Käyttökate | 3 775 € | -568 € | 2 536 € |
| Käyttökate-% | 15,8 % | -2,8 % | 14,1 % |
| Liikevoitto | 3 775 € | -568 € | 2 536 € |
| Liikevoitto-% | 15,8 % | -2,8 % | 14,1 % |
| Tilikauden tulos | 3 257 € | -1 114 € | 1 690 € |
| Omavaraisuusaste | 72,2 % | 41,1 % | 37,4 % |
| Quick ratio | 1,22 | 0,42 | 1,06 |
| Current ratio | 3,60 | 2,47 | 3,39 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,9 % | 20,4 % | 36,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 53,1 % | -38,8 % | 42,5 % |
| Taseen loppusumma | 8 487 € | 6 998 € | 11 t€ |
| Oma pääoma | 6 130 € | 2 874 € | 3 976 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 706 € | 377 € | 1 875 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.11.2022 | 30.11.2021 | 30.11.2020 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 24 t€ | 20 t€ | 18 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 814 € | 58 € | 1 258 € |
| Materiaalit ja palvelut | -15 t€ | -15 t€ | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -6 257 € | -5 853 € | -5 022 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 775 € | -568 € | 2 536 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -345 € | -290 € | -434 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 430 € | -858 € | 2 102 € |
| Tuloverot | -173 € | -256 € | -412 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 257 € | -1 114 € | 1 690 € |
Tase
| 30.11.2022 | 30.11.2021 | 30.11.2020 | |
|---|---|---|---|
| Vaihto-omaisuus | 5 612 € | 5 811 € | 7 300 € |
| Saamiset | 169 € | 809 € | 1 458 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 706 € | 377 € | 1 875 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 8 487 € | 6 998 € | 11 t€ |
| Vastaavaa | 8 487 € | 6 998 € | 11 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 6 130 € | 2 874 € | 3 976 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 1 296 € | 3 518 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 357 € | 2 829 € | 3 139 € |
| Vieras pääoma | 2 357 € | 4 124 € | 6 657 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (37)
| 30.11.2022 | 30.11.2021 | 30.11.2020 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 24 t€ | 20 t€ | 18 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 814 € | 58 € | 1 258 € |
| Materiaalit ja palvelut | -15 t€ | -15 t€ | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -6 257 € | -5 853 € | -5 022 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 775 € | -568 € | 2 536 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -345 € | -290 € | -434 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 430 € | -858 € | 2 102 € |
| Tuloverot | -173 € | -256 € | -412 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 257 € | -1 114 € | 1 690 € |
| Vaihto-omaisuus | 5 612 € | 5 811 € | 7 300 € |
| Saamiset | 169 € | 809 € | 1 458 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 706 € | 377 € | 1 875 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 8 487 € | 6 998 € | 11 t€ |
| Vastaavaa | 8 487 € | 6 998 € | 11 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 6 130 € | 2 874 € | 3 976 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 1 296 € | 3 518 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 357 € | 2 829 € | 3 139 € |
| Vieras pääoma | 2 357 € | 4 124 € | 6 657 € |
| Valmiit tuotteet | 5 612 € | 5 811 € | 7 300 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 40 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 877 € | 435 € | 504 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 374 € | 1 488 € | -214 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 0 € | 171 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 129 € | 268 € | 357 € |
| Ostot tilikauden aikana | -14 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 3 257 € | -1 114 € | 1 690 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 169 € | 809 € | 1 458 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -345 € | -291 € | -434 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 173 € | 0 € | 412 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 541 € | 1 101 € |
| Vastattavaa | 8 487 € | 6 998 € | 11 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 1 296 € | 3 518 € |
| Palvelujen ostot | 0 € | -157 € | -468 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1 307 € | 2 223 € | 2 222 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -199 € | -1 489 € | 2 600 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna MyFashionista Oy kuuluu toimialaluokassa vaatteiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään pienempään puoliskoon (252 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.