Palenius Holding Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kauniainen, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevoitto -6 561 €; omavaraisuusaste 75,5 %.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 500 € | 0 € | – | – |
| Liikevaihdon muutos | – | -100,0 % | – | – | – | – |
| Käyttökate | -6 133 € | -6 574 € | -42 t€ | -37 t€ | -29 t€ | -570 € |
| Käyttökate-% | – | – | -8497,4 % | – | – | – |
| Liikevoitto | -6 561 € | -7 144 € | -43 t€ | -38 t€ | -29 t€ | -570 € |
| Liikevoitto-% | – | – | -8649,6 % | – | – | – |
| Tilikauden tulos | 4 741 € | -18 t€ | -46 t€ | -42 t€ | 345 t€ | 186 € |
| Henkilöstökulut | 0 € | 65 € | 33 t€ | 25 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Omavaraisuusaste | 75,5 % | 76,6 % | 76,5 % | 72,8 % | 74,9 % | 4,3 % |
| Quick ratio | 1,82 | 4,15 | 4,38 | 334,52 | 2,03 | 0,03 |
| Current ratio | 1,82 | 4,15 | 4,38 | 334,52 | 2,03 | 0,03 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | 14156,2 % | – | – | – |
| Oman pääoman tuotto | 2,6 % | -9,2 % | -19,9 % | -15,2 % | 92,9 % | 6,9 % |
| Taseen loppusumma | 243 t€ | 253 t€ | 301 t€ | 379 t€ | 495 t€ | 62 t€ |
| Oma pääoma | 183 t€ | 194 t€ | 230 t€ | 276 t€ | 371 t€ | 2 686 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 0 € | 9 109 € | 3 505 € | 34 t€ | 121 t€ | 1 300 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 500 € | 0 € | – | – |
| Henkilöstökulut | 0 € | -65 € | -33 t€ | -25 t€ | -12 t€ | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -428 € | -571 € | -761 € | -1 015 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | -6 133 € | -6 508 € | -9 546 € | -12 t€ | -17 t€ | -570 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -6 561 € | -7 144 € | -43 t€ | -38 t€ | -29 t€ | -570 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 657 € | -11 t€ | -2 753 € | -3 661 € | 460 t€ | 756 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -8 218 € | -18 t€ | -46 t€ | -42 t€ | 431 t€ | 186 € |
| Tuloverot | 13 t€ | 0 € | 159 € | -260 € | -86 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 741 € | -18 t€ | -46 t€ | -42 t€ | 345 t€ | 186 € |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 185 t€ | 186 t€ | 239 t€ | 240 t€ | 258 t€ | 61 t€ |
| Saamiset | 57 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 105 t€ | 117 t€ | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 0 € | 9 109 € | 3 505 € | 34 t€ | 121 t€ | 1 300 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 57 t€ | 67 t€ | 61 t€ | 139 t€ | 237 t€ | 1 300 € |
| Vastaavaa | 243 t€ | 253 t€ | 301 t€ | 379 t€ | 495 t€ | 62 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | – |
| Oma pääoma | 183 t€ | 194 t€ | 230 t€ | 276 t€ | 371 t€ | 2 686 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 28 t€ | 43 t€ | 57 t€ | 102 t€ | 7 500 € | 22 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 31 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 414 € | 117 t€ | 38 t€ |
| Vieras pääoma | 59 t€ | 59 t€ | 71 t€ | 103 t€ | 124 t€ | 60 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 500 € | 0 € | – | – |
| Henkilöstökulut | 0 € | -65 € | -33 t€ | -25 t€ | -12 t€ | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -428 € | -571 € | -761 € | -1 015 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | -6 133 € | -6 508 € | -9 546 € | -12 t€ | -17 t€ | -570 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -6 561 € | -7 144 € | -43 t€ | -38 t€ | -29 t€ | -570 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 657 € | -11 t€ | -2 753 € | -3 661 € | 460 t€ | 756 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -8 218 € | -18 t€ | -46 t€ | -42 t€ | 431 t€ | 186 € |
| Tuloverot | 13 t€ | 0 € | 159 € | -260 € | -86 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 741 € | -18 t€ | -46 t€ | -42 t€ | 345 t€ | 186 € |
| Pysyvät vastaavat | 185 t€ | 186 t€ | 239 t€ | 240 t€ | 258 t€ | 61 t€ |
| Saamiset | 57 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 105 t€ | 117 t€ | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 0 € | 9 109 € | 3 505 € | 34 t€ | 121 t€ | 1 300 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 57 t€ | 67 t€ | 61 t€ | 139 t€ | 237 t€ | 1 300 € |
| Vastaavaa | 243 t€ | 253 t€ | 301 t€ | 379 t€ | 495 t€ | 62 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | – |
| Oma pääoma | 183 t€ | 194 t€ | 230 t€ | 276 t€ | 371 t€ | 2 686 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 28 t€ | 43 t€ | 57 t€ | 102 t€ | 7 500 € | 22 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 31 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 414 € | 117 t€ | 38 t€ |
| Vieras pääoma | 59 t€ | 59 t€ | 71 t€ | 103 t€ | 124 t€ | 60 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 21 t€ | 36 t€ | 49 t€ | 75 t€ | 0 € | 14 t€ |
| Sijoitukset | 184 t€ | 184 t€ | 237 t€ | 237 t€ | 258 t€ | 61 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -428 € | -571 € | -761 € | -1 015 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 4 741 € | -18 t€ | -46 t€ | -42 t€ | 345 t€ | 186 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | -7 000 € | 0 € | – | – | – |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | – | 0 € | 36 t€ | 601 t€ | 1 272 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -1 842 € | -4 008 € | -2 753 € | -2 568 € | -141 t€ | -516 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 17 t€ | 15 t€ | 5 729 € | 0 € | 0 € | 5 106 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | – | 0 € | 1 600 € | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 184 t€ | 184 t€ | 237 t€ | 237 t€ | 258 t€ | 61 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 57 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 103 t€ | 117 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 243 t€ | 253 t€ | 301 t€ | 379 t€ | 495 t€ | 62 t€ |
| Palkat ja palkkiot | – | 0 € | -33 t€ | -25 t€ | -12 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 1 600 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € | 28 t€ | 7 500 € | 7 500 € |
| Muut henkilösivukulut | 0 € | -65 € | -229 € | -262 € | -94 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 284 € | 1 712 € | 2 283 € | 3 044 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 193 € | 974 € | 2 128 € | 414 € | 554 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 331 € | 288 € | 0 € | 0 € | 86 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 57 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 97 t€ | 97 t€ | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 185 € | 287 € | 0 € | 1 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 13 t€ | 0 € | 6 153 € | 0 € | 30 t€ | 32 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | – | 0 € | -37 t€ | 0 € | – |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | – | – | – | 0 € | 24 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 86 € | 0 € | 15 € | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 1 284 € | 1 712 € | 2 283 € | 3 044 € | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 176 t€ | 209 t€ | 273 t€ | 315 t€ | 186 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 6 123 € | 20 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Kauniainen
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta