A investment Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Ii, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 99 t€ ja liikevoitto 421 t€; omavaraisuusaste 77,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 67 t€ ja tuloverot 14 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 7 930 € vuosina 2023–2024; suurin ostaja on Hätäkeskuslaitos (Sisäministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 99 t€ | 563 t€ | 556 t€ | 497 t€ | 423 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -82,4 % | 1,4 % | 11,7 % | 17,4 % | – |
| Käyttökate | 410 t€ | 130 t€ | 100 t€ | 98 t€ | 66 t€ |
| Käyttökate-% | 412,8 % | 23,0 % | 18,0 % | 19,7 % | 15,6 % |
| Liikevoitto | 421 t€ | 73 t€ | 35 t€ | 50 t€ | 13 t€ |
| Liikevoitto-% | 423,2 % | 13,0 % | 6,2 % | 10,0 % | 3,1 % |
| Tilikauden tulos | 340 t€ | 52 t€ | 23 t€ | 44 t€ | 5 189 € |
| Henkilöstökulut | -68 t€ | 216 t€ | 212 t€ | 157 t€ | 117 t€ |
| Omavaraisuusaste | 77,9 % | 51,2 % | 47,1 % | 52,6 % | 38,8 % |
| Quick ratio | 4,00 | 0,98 | 0,68 | 0,56 | 0,35 |
| Current ratio | 4,00 | 1,03 | 0,71 | 0,60 | 0,40 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 125,2 % | 20,7 % | 26,0 % | 23,8 % | 40,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 77,5 % | 42,6 % | 17,8 % | 33,5 % | 4,8 % |
| Taseen loppusumma | 564 t€ | 255 t€ | 284 t€ | 263 t€ | 296 t€ |
| Oma pääoma | 439 t€ | 123 t€ | 129 t€ | 131 t€ | 109 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 82 t€ | 66 t€ | 47 t€ | 38 t€ | 32 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 99 t€ | 563 t€ | 556 t€ | 497 t€ | 423 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 485 t€ | 5 280 € | 9 792 € | 18 t€ | 29 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 18 t€ | -125 t€ | -138 t€ | -159 t€ | -164 t€ |
| Henkilöstökulut | 68 t€ | -216 t€ | -212 t€ | -157 t€ | -117 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 10 t€ | -56 t€ | -65 t€ | -48 t€ | -53 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 67 t€ | -98 t€ | -115 t€ | -101 t€ | -105 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 421 t€ | 73 t€ | 35 t€ | 50 t€ | 13 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 961 € | -7 385 € | -5 969 € | -5 159 € | -8 001 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 425 t€ | 66 t€ | 29 t€ | 45 t€ | 5 189 € |
| Tuloverot | 84 t€ | -13 t€ | -5 762 € | -888 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 340 t€ | 52 t€ | 23 t€ | 44 t€ | 5 189 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 176 t€ | 159 t€ | 212 t€ | 203 t€ | 251 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 4 164 € | 3 711 € | 3 697 € | 6 032 € |
| Saamiset | 17 t€ | 27 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 6 263 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 82 t€ | 66 t€ | 47 t€ | 38 t€ | 32 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 388 t€ | 97 t€ | 72 t€ | 60 t€ | 45 t€ |
| Vastaavaa | 564 t€ | 255 t€ | 284 t€ | 263 t€ | 296 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 439 t€ | 123 t€ | 129 t€ | 131 t€ | 109 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 28 t€ | 38 t€ | 54 t€ | 32 t€ | 76 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 97 t€ | 94 t€ | 101 t€ | 100 t€ | 111 t€ |
| Vieras pääoma | 124 t€ | 132 t€ | 156 t€ | 132 t€ | 187 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (63)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 99 t€ | 563 t€ | 556 t€ | 497 t€ | 423 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 485 t€ | 5 280 € | 9 792 € | 18 t€ | 29 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 18 t€ | -125 t€ | -138 t€ | -159 t€ | -164 t€ |
| Henkilöstökulut | 68 t€ | -216 t€ | -212 t€ | -157 t€ | -117 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 10 t€ | -56 t€ | -65 t€ | -48 t€ | -53 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 67 t€ | -98 t€ | -115 t€ | -101 t€ | -105 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 421 t€ | 73 t€ | 35 t€ | 50 t€ | 13 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 961 € | -7 385 € | -5 969 € | -5 159 € | -8 001 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 425 t€ | 66 t€ | 29 t€ | 45 t€ | 5 189 € |
| Tuloverot | 84 t€ | -13 t€ | -5 762 € | -888 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 340 t€ | 52 t€ | 23 t€ | 44 t€ | 5 189 € |
| Pysyvät vastaavat | 176 t€ | 159 t€ | 212 t€ | 203 t€ | 251 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 4 164 € | 3 711 € | 3 697 € | 6 032 € |
| Saamiset | 17 t€ | 27 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 6 263 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 82 t€ | 66 t€ | 47 t€ | 38 t€ | 32 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 388 t€ | 97 t€ | 72 t€ | 60 t€ | 45 t€ |
| Vastaavaa | 564 t€ | 255 t€ | 284 t€ | 263 t€ | 296 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 439 t€ | 123 t€ | 129 t€ | 131 t€ | 109 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 28 t€ | 38 t€ | 54 t€ | 32 t€ | 76 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 97 t€ | 94 t€ | 101 t€ | 100 t€ | 111 t€ |
| Vieras pääoma | 124 t€ | 132 t€ | 156 t€ | 132 t€ | 187 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 27 t€ | 38 t€ | 41 t€ | 0 € | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 168 € | 23 t€ | 19 t€ | 13 t€ | 6 312 € |
| Palkat ja palkkiot | 63 t€ | -175 t€ | -177 t€ | -138 t€ | -103 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 100 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 0 € | 16 t€ | 11 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | 0 € | 13 t€ | 32 t€ | 51 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | 454 € | 14 € | -2 335 € | 1 445 € |
| Eläkekulut | 3 989 € | -36 t€ | -30 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 31 t€ | 63 t€ | 84 t€ | 43 t€ | 58 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 0 € | 96 t€ | 128 t€ | 160 t€ | 194 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 92 € | 0 € | – | – | – |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 12 t€ | 0 € | – | – | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 10 t€ | -56 t€ | -65 t€ | -48 t€ | -53 t€ |
| Vastattavaa | 564 t€ | 255 t€ | 284 t€ | 263 t€ | 296 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 089 € | 13 t€ | 1 159 € | 1 100 € | 612 € |
| Muut henkilösivukulut | 766 € | -4 470 € | -5 114 € | -3 061 € | -2 651 € |
| Sijoitukset | 145 t€ | 0 € | – | – | – |
| Liikearvo | 0 € | 45 t€ | 60 t€ | 75 t€ | 90 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 0 € | 51 t€ | 68 t€ | 85 t€ | 104 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | – | – | – | 0 € | 1 040 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 50 t€ | 65 t€ | 113 t€ | 128 t€ | 150 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 340 t€ | 52 t€ | 23 t€ | 44 t€ | 5 189 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 289 t€ | 0 € | – | – | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 450 € | 0 € | – | – | – |
| Palvelujen ostot | 4 944 € | -25 t€ | -8 763 € | -50 t€ | -57 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 46 t€ | 2 778 € | -9 902 € | -44 t€ | -49 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 11 t€ | 10 t€ | 18 t€ | 28 t€ | 43 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 13 t€ | -100 t€ | -130 t€ | -107 t€ | -108 t€ |
| Valmiit tuotteet | 0 € | 4 164 € | 3 711 € | 3 697 € | 6 032 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 225 € | 2 359 € | 3 053 € | 4 419 € | 735 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 12 t€ | 0 € | – | 0 € | 1 040 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 14 t€ | 0 € | – | 0 € | 15 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 45 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 80 t€ | 24 t€ | 31 t€ | 20 t€ | 15 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 289 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 11 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 3 799 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 5 377 € | 27 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 5 223 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 62 € | 0 € | 318 € | 0 € | 78 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 10 t€ | -7 385 € | -5 969 € | -5 159 € | -8 016 € |
| Koneet ja kalusto | 31 t€ | 63 t€ | 84 t€ | 43 t€ | 58 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 695 € | 21 t€ | 22 t€ | 25 t€ | 33 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna A investment Oy kuuluu toimialaluokassa kahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu ylimpään neljännekseen (208 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 13 t€, 5,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Ii
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta