Eklund Invest Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 175 t€ ja liikevoitto 44 t€; omavaraisuusaste 38,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 22 t€ ja tuloverot 4 436 €.
Pietarsaari: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 175 t€ | 188 t€ | 185 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -6,8 % | 1,7 % | – |
| Käyttökate | 44 t€ | 40 t€ | 60 t€ |
| Käyttökate-% | 25,3 % | 21,0 % | 32,4 % |
| Liikevoitto | 44 t€ | 40 t€ | 60 t€ |
| Liikevoitto-% | 25,3 % | 21,0 % | 32,4 % |
| Tilikauden tulos | 30 t€ | 18 t€ | 46 t€ |
| Omavaraisuusaste | 38,9 % | 34,9 % | 31,8 % |
| Quick ratio | 1,52 | 2,41 | 4,07 |
| Current ratio | 1,52 | 2,41 | 4,07 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 289,5 % | 289,8 % | 318,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,3 % | 6,1 % | 16,6 % |
| Taseen loppusumma | 830 t€ | 838 t€ | 864 t€ |
| Oma pääoma | 323 t€ | 293 t€ | 275 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 903 € | 5 480 € | 6 159 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 175 t€ | 188 t€ | 185 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 200 € | 7 350 € | 150 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 138 t€ | -156 t€ | -125 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 44 t€ | 40 t€ | 60 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 963 € | -17 t€ | -2 059 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 37 t€ | 22 t€ | 58 t€ |
| Tuloverot | 7 479 € | -4 261 € | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 30 t€ | 18 t€ | 46 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 798 t€ | 777 t€ | 759 t€ |
| Saamiset | 31 t€ | 55 t€ | 99 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 903 € | 5 480 € | 6 159 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 33 t€ | 60 t€ | 105 t€ |
| Vastaavaa | 830 t€ | 838 t€ | 864 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 323 t€ | 293 t€ | 275 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 486 t€ | 520 t€ | 564 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 25 t€ | 26 t€ |
| Vieras pääoma | 508 t€ | 545 t€ | 589 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 175 t€ | 188 t€ | 185 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 200 € | 7 350 € | 150 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 138 t€ | -156 t€ | -125 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 44 t€ | 40 t€ | 60 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 963 € | -17 t€ | -2 059 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 37 t€ | 22 t€ | 58 t€ |
| Tuloverot | 7 479 € | -4 261 € | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 30 t€ | 18 t€ | 46 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 798 t€ | 777 t€ | 759 t€ |
| Saamiset | 31 t€ | 55 t€ | 99 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 903 € | 5 480 € | 6 159 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 33 t€ | 60 t€ | 105 t€ |
| Vastaavaa | 830 t€ | 838 t€ | 864 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 323 t€ | 293 t€ | 275 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 486 t€ | 520 t€ | 564 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 25 t€ | 26 t€ |
| Vieras pääoma | 508 t€ | 545 t€ | 589 t€ |
| Sijoitukset | 698 t€ | 677 t€ | 659 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 766 € | 0 € | 17 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 620 € | 522 € | 11 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 283 t€ | 265 t€ | 219 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 1 564 € | 4 000 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 7 224 € | 13 t€ | 295 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 30 t€ | 53 t€ | 95 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 30 t€ | 18 t€ | 46 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 31 t€ | 55 t€ | 99 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 6 999 € | -17 t€ | -2 626 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 14 t€ | 12 t€ | 15 t€ |
| Vastattavaa | 830 t€ | 838 t€ | 864 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 36 € | 2 € | 567 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 152 t€ | 184 t€ | 45 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 698 t€ | 677 t€ | 659 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 174 t€ | 176 t€ | 519 t€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 160 t€ | 160 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Eklund Invest Ab kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.