Textura Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2023, liikevaihto oli 674 t€ ja liikevoitto 1 325 €; omavaraisuusaste 49,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 2 300 € ja tuloverot 460 €.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 674 t€ | 720 t€ | 450 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -6,4 % | 59,9 % | – |
| Käyttökate | 3 225 € | 4 093 € | -11 t€ |
| Käyttökate-% | 0,5 % | 0,6 % | -2,4 % |
| Liikevoitto | 1 325 € | 2 193 € | -13 t€ |
| Liikevoitto-% | 0,2 % | 0,3 % | -2,8 % |
| Tilikauden tulos | 1 561 € | 819 € | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | 187 t€ | 163 t€ | 115 t€ |
| Omavaraisuusaste | 49,2 % | 41,9 % | 59,2 % |
| Quick ratio | 1,87 | 1,65 | 2,28 |
| Current ratio | 1,97 | 1,70 | 2,37 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,6 % | 11,2 % | 10,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 3,1 % | 1,4 % | -17,4 % |
| Taseen loppusumma | 101 t€ | 139 t€ | 114 t€ |
| Oma pääoma | 50 t€ | 58 t€ | 67 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 50 t€ | 37 t€ | 13 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 674 t€ | 720 t€ | 450 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 13 t€ | 0 € | 46 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -432 t€ | -498 t€ | -329 t€ |
| Henkilöstökulut | -187 t€ | -163 t€ | -115 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 900 € | -1 900 € | -1 900 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -64 t€ | -55 t€ | -63 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 325 € | 2 193 € | -13 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -131 € | -111 € | -48 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 194 € | 2 082 € | -13 t€ |
| Tuloverot | 367 € | -1 264 € | 987 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 561 € | 819 € | -12 t€ |
Tase
| 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 0 € | 1 900 € | 3 800 € |
| Vaihto-omaisuus | 4 857 € | 4 149 € | 4 230 € |
| Saamiset | 47 t€ | 96 t€ | 93 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 50 t€ | 37 t€ | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 101 t€ | 137 t€ | 110 t€ |
| Vastaavaa | 101 t€ | 139 t€ | 114 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 50 t€ | 58 t€ | 67 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 51 t€ | 81 t€ | 46 t€ |
| Vieras pääoma | 51 t€ | 81 t€ | 46 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 674 t€ | 720 t€ | 450 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 13 t€ | 0 € | 46 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -432 t€ | -498 t€ | -329 t€ |
| Henkilöstökulut | -187 t€ | -163 t€ | -115 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 900 € | -1 900 € | -1 900 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -64 t€ | -55 t€ | -63 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 325 € | 2 193 € | -13 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -131 € | -111 € | -48 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 194 € | 2 082 € | -13 t€ |
| Tuloverot | 367 € | -1 264 € | 987 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 561 € | 819 € | -12 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 0 € | 1 900 € | 3 800 € |
| Vaihto-omaisuus | 4 857 € | 4 149 € | 4 230 € |
| Saamiset | 47 t€ | 96 t€ | 93 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 50 t€ | 37 t€ | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 101 t€ | 137 t€ | 110 t€ |
| Vastaavaa | 101 t€ | 139 t€ | 114 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 50 t€ | 58 t€ | 67 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 51 t€ | 81 t€ | 46 t€ |
| Vieras pääoma | 51 t€ | 81 t€ | 46 t€ |
| Valmiit tuotteet | 4 857 € | 4 149 € | 4 230 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 155 € | 4 717 € | 2 646 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 45 t€ | 2 215 € | 1 688 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 0 € | 1 900 € | 3 800 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 46 t€ | 55 t€ | 77 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 180 € | 1 178 € | 3 684 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 4 339 € | 30 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 37 t€ | 90 t€ | 86 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -408 t€ | -472 t€ | -275 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 1 561 € | 819 € | -12 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 47 t€ | 96 t€ | 93 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -138 € | -119 € | -54 € |
| Palkat ja palkkiot | -159 t€ | -137 t€ | -98 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 769 € | 49 t€ | 29 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 0 € | 1 900 € | 3 800 € |
| Vastattavaa | 101 t€ | 139 t€ | 114 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 4 590 € | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 8 € | 5 € |
| Muut henkilösivukulut | -5 803 € | -2 741 € | -4 578 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -1 900 € | -1 900 € | -1 900 € |
| Palvelujen ostot | -25 t€ | -26 t€ | -55 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 708 € | -80 € | 997 € |
| Eläkekulut | -22 t€ | -24 t€ | -12 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 6 € | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Textura Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta pienempään puoliskoon (687 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 8 177 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.