LundénTop Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 52 t€ ja liikevoitto 7 364 €; omavaraisuusaste 55,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 7 712 € ja tuloverot 1 542 €.
Turku: 44 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 52 t€ | 58 t€ | 52 t€ | 47 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -9,1 % | 10,5 % | 11,1 % | – |
| Käyttökate | 7 364 € | 3 966 € | -2 127 € | 6 679 € |
| Käyttökate-% | 14,1 % | 6,9 % | -4,1 % | 14,3 % |
| Liikevoitto | 7 364 € | 3 966 € | -2 127 € | 6 679 € |
| Liikevoitto-% | 14,1 % | 6,9 % | -4,1 % | 14,3 % |
| Tilikauden tulos | 6 022 € | 2 220 € | -3 319 € | 5 849 € |
| Henkilöstökulut | -36 t€ | 49 t€ | 38 t€ | 27 t€ |
| Omavaraisuusaste | 55,9 % | 36,6 % | 26,6 % | 46,7 % |
| Quick ratio | 2,27 | 1,58 | 1,36 | 1,87 |
| Current ratio | 2,27 | 1,58 | 1,36 | 1,87 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 15,4 % | 13,0 % | 11,0 % | 14,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 59,1 % | 51,7 % | -159,7 % | 97,3 % |
| Taseen loppusumma | 18 t€ | 12 t€ | 7 810 € | 13 t€ |
| Oma pääoma | 10 t€ | 4 298 € | 2 078 € | 6 008 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 € | 4 241 € | 1 197 € | 0 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 52 t€ | 58 t€ | 52 t€ | 47 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 055 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 766 € | 1 372 € | 0 € | -1 424 € |
| Henkilöstökulut | 36 t€ | -49 t€ | -38 t€ | -27 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 11 t€ | -6 416 € | -16 t€ | -12 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 364 € | 3 966 € | -2 127 € | 6 679 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 342 € | -549 € | -1 192 € | -830 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 022 € | 3 417 € | -3 319 € | 5 849 € |
| Tuloverot | 0 € | -1 197 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 022 € | 2 220 € | -3 319 € | 5 849 € |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 18 t€ | 7 516 € | 6 613 € | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 € | 4 241 € | 1 197 € | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 18 t€ | 12 t€ | 7 810 € | 13 t€ |
| Vastaavaa | 18 t€ | 12 t€ | 7 810 € | 13 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 10 t€ | 4 298 € | 2 078 € | 6 008 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 029 € | 7 458 € | 5 732 € | 6 870 € |
| Vieras pääoma | 8 029 € | 7 458 € | 5 732 € | 6 870 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 52 t€ | 58 t€ | 52 t€ | 47 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 055 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 766 € | 1 372 € | 0 € | -1 424 € |
| Henkilöstökulut | 36 t€ | -49 t€ | -38 t€ | -27 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 11 t€ | -6 416 € | -16 t€ | -12 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 364 € | 3 966 € | -2 127 € | 6 679 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 342 € | -549 € | -1 192 € | -830 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 022 € | 3 417 € | -3 319 € | 5 849 € |
| Tuloverot | 0 € | -1 197 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 022 € | 2 220 € | -3 319 € | 5 849 € |
| Saamiset | 18 t€ | 7 516 € | 6 613 € | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 € | 4 241 € | 1 197 € | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 18 t€ | 12 t€ | 7 810 € | 13 t€ |
| Vastaavaa | 18 t€ | 12 t€ | 7 810 € | 13 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 10 t€ | 4 298 € | 2 078 € | 6 008 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 029 € | 7 458 € | 5 732 € | 6 870 € |
| Vieras pääoma | 8 029 € | 7 458 € | 5 732 € | 6 870 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 6 022 € | 2 220 € | -3 319 € | 5 849 € |
| Eläkekulut | 2 093 € | -1 997 € | -1 847 € | -1 857 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 5 952 € | 5 247 € | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 355 € | 306 € | 67 € | 0 € |
| Vastattavaa | 18 t€ | 12 t€ | 7 810 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 956 € | 1 314 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 16 t€ | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 230 € | 0 € | 2 266 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | – | 0 € | 508 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 350 € | -549 € | -1 192 € | -830 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 16 t€ | 250 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 777 € | 6 922 € | 5 665 € | 4 104 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 956 € | 7 266 € | 6 613 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1 897 € | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 250 € | 250 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 1 366 € | 459 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1 663 € | -422 € | 2 897 € | -2 341 € |
| Lyhytaikaiset pääomalainat | – | – | 0 € | 500 € |
| Ostot tilikauden aikana | 766 € | 1 372 € | 0 € | -1 424 € |
| Muut henkilösivukulut | 413 € | -679 € | -1 033 € | -656 € |
| Palkat ja palkkiot | 33 t€ | -46 t€ | -35 t€ | -25 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna LundénTop Oy kuuluu toimialaluokassa työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta pienempään puoliskoon (1008 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.