Stone Capital Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Liperi, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevoitto -67 t€; omavaraisuusaste 95,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1,2 M€ ja tuloverot 244 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | 0 € | 48 t€ |
| Liikevaihdon muutos | – | – | -100,0 % | – |
| Käyttökate | -67 t€ | -160 t€ | -35 t€ | 24 t€ |
| Käyttökate-% | – | – | – | 49,3 % |
| Liikevoitto | -67 t€ | -160 t€ | -35 t€ | 24 t€ |
| Liikevoitto-% | – | – | – | 49,3 % |
| Tilikauden tulos | 246 t€ | 975 t€ | 78 t€ | 2,3 M€ |
| Henkilöstökulut | -61 t€ | 66 t€ | 27 t€ | 22 t€ |
| Omavaraisuusaste | 95,1 % | 92,8 % | 99,3 % | 81,6 % |
| Quick ratio | 0,32 | 1,02 | 12,39 | 5,42 |
| Current ratio | 0,32 | 1,02 | 12,39 | 5,42 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | – | 1145,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 8,5 % | 31,1 % | 3,3 % | 93,6 % |
| Taseen loppusumma | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ | 3,0 M€ |
| Oma pääoma | 2,9 M€ | 3,1 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 33 t€ | 240 t€ | 201 t€ | 3,0 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | 0 € | 48 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 311 € |
| Henkilöstökulut | 61 t€ | -66 t€ | -27 t€ | -22 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 5 809 € | -95 t€ | -7 783 € | -2 154 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -67 t€ | -160 t€ | -35 t€ | 24 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -374 t€ | 1,4 M€ | 116 t€ | 2,8 M€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 308 t€ | 1,2 M€ | 81 t€ | 2,8 M€ |
| Tuloverot | 62 t€ | -244 t€ | -3 581 € | -550 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 246 t€ | 975 t€ | 78 t€ | 2,3 M€ |
Tase
| 30.4.2026 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 2,2 M€ | 10 t€ |
| Saamiset | 14 t€ | 9 434 € | 61 € | 61 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 33 t€ | 240 t€ | 201 t€ | 3,0 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 47 t€ | 249 t€ | 201 t€ | 3,0 M€ |
| Vastaavaa | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ | 3,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 2,9 M€ | 3,1 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 149 t€ | 244 t€ | 16 t€ | 550 t€ |
| Vieras pääoma | 149 t€ | 244 t€ | 16 t€ | 550 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 30.4.2026 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | 0 € | 48 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 311 € |
| Henkilöstökulut | 61 t€ | -66 t€ | -27 t€ | -22 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 5 809 € | -95 t€ | -7 783 € | -2 154 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -67 t€ | -160 t€ | -35 t€ | 24 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -374 t€ | 1,4 M€ | 116 t€ | 2,8 M€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 308 t€ | 1,2 M€ | 81 t€ | 2,8 M€ |
| Tuloverot | 62 t€ | -244 t€ | -3 581 € | -550 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 246 t€ | 975 t€ | 78 t€ | 2,3 M€ |
| Pysyvät vastaavat | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 2,2 M€ | 10 t€ |
| Saamiset | 14 t€ | 9 434 € | 61 € | 61 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 33 t€ | 240 t€ | 201 t€ | 3,0 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 47 t€ | 249 t€ | 201 t€ | 3,0 M€ |
| Vastaavaa | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ | 3,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 2,9 M€ | 3,1 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 149 t€ | 244 t€ | 16 t€ | 550 t€ |
| Vieras pääoma | 149 t€ | 244 t€ | 16 t€ | 550 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 87 t€ | 0 € | – | – |
| Palkat ja palkkiot | 55 t€ | -62 t€ | -25 t€ | -19 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 0 € | 5 223 € | 5 658 € | 10 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 426 t€ | 1,6 M€ | 117 t€ | 2,7 M€ |
| Eläkekulut | 4 670 € | -2 859 € | -2 008 € | -2 976 € |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 3 018 € | 0 € | – | – |
| Vastattavaa | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ | 3,0 M€ |
| Sijoitukset | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 2,2 M€ | 10 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 1 035 € | -719 € | -382 € | -258 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 7 597 € | 0 € | – | – |
| Tuotot osuuksista omistusyhteysyrityksissä | – | – | 0 € | 87 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 246 t€ | 975 t€ | 78 t€ | 2,3 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2,6 M€ | 2,2 M€ | 2,3 M€ | 153 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 61 t€ | -201 t€ | -299 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 974 € | 9 373 € | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 9 052 € | 18 t€ | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset saamiset | 3 018 € | 0 € | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 2,2 M€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 62 t€ | 244 t€ | 16 t€ | 550 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 11 t€ | 9 434 € | 61 € | 61 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 2 260 € | 61 € | 61 € | 61 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 12 € | -749 € | 0 € | -5 930 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Stone Capital Oy kuuluu toimialaluokassa holdingyhtiöiden toiminta ylimpään 10 %:iin (704 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 61-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Liperi
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta