Sarotek Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Rovaniemi, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 208 t€ ja liikevoitto 132 t€; omavaraisuusaste 71,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 90 t€ ja tuloverot 18 t€.
Rovaniemi: 23 uutta yritystä 30 päivässä
- Toimintaterapia Konsti OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
- Pirtu ja Party OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Roihe OyAutojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 208 t€ | 177 t€ | 199 t€ | 202 t€ | 143 t€ | 169 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 17,4 % | -11,0 % | -1,1 % | 40,6 % | -15,0 % | – |
| Käyttökate | 125 t€ | 108 t€ | 126 t€ | 133 t€ | 95 t€ | 81 t€ |
| Käyttökate-% | 59,8 % | 60,8 % | 63,2 % | 66,1 % | 66,0 % | 48,1 % |
| Liikevoitto | 132 t€ | 99 t€ | 114 t€ | 117 t€ | 95 t€ | 81 t€ |
| Liikevoitto-% | 63,1 % | 55,6 % | 57,0 % | 57,8 % | 66,0 % | 48,1 % |
| Tilikauden tulos | 89 t€ | 86 t€ | 99 t€ | -18 t€ | 89 t€ | 65 t€ |
| Henkilöstökulut | -40 t€ | 43 t€ | 29 t€ | 36 t€ | 34 t€ | 55 t€ |
| Omavaraisuusaste | 71,5 % | 68,8 % | 62,7 % | 51,4 % | 89,7 % | 80,7 % |
| Quick ratio | 7,96 | 16,22 | 12,38 | 6,85 | 7,32 | 3,14 |
| Current ratio | 7,96 | 16,22 | 12,38 | 6,85 | 7,32 | 3,14 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 77,7 % | 88,1 % | 83,7 % | 92,3 % | 18,6 % | 22,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 22,0 % | 25,1 % | 35,4 % | -9,1 % | 38,3 % | 41,7 % |
| Taseen loppusumma | 568 t€ | 500 t€ | 447 t€ | 383 t€ | 260 t€ | 194 t€ |
| Oma pääoma | 406 t€ | 344 t€ | 280 t€ | 197 t€ | 233 t€ | 156 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 79 t€ | 85 t€ | 149 t€ | 103 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 208 t€ | 177 t€ | 199 t€ | 202 t€ | 143 t€ | 169 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 9 615 € | 9 030 € | 8 954 € | 8 152 € | 12 t€ | 5 525 € |
| Materiaalit ja palvelut | 10 t€ | -6 170 € | -26 t€ | -10 t€ | -7 044 € | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | 40 t€ | -43 t€ | -29 t€ | -36 t€ | -34 t€ | -55 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 031 € | -9 375 € | -13 t€ | -17 t€ | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -29 t€ | -27 t€ | -30 t€ | -19 t€ | -25 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 132 t€ | 99 t€ | 114 t€ | 117 t€ | 95 t€ | 81 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 18 t€ | 5 704 € | 8 800 € | -111 t€ | 17 t€ | 442 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 114 t€ | 104 t€ | 122 t€ | 5 297 € | 112 t€ | 82 t€ |
| Tuloverot | 24 t€ | -18 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 89 t€ | 86 t€ | 99 t€ | -18 t€ | 89 t€ | 65 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 75 t€ | 82 t€ | 92 t€ | 104 t€ | 65 t€ | 76 t€ |
| Saamiset | 91 t€ | 67 t€ | 46 t€ | 31 t€ | 15 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 79 t€ | 85 t€ | 149 t€ | 103 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 493 t€ | 418 t€ | 355 t€ | 278 t€ | 195 t€ | 118 t€ |
| Vastaavaa | 568 t€ | 500 t€ | 447 t€ | 383 t€ | 260 t€ | 194 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 406 t€ | 344 t€ | 280 t€ | 197 t€ | 233 t€ | 156 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 100 t€ | 131 t€ | 138 t€ | 145 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 62 t€ | 26 t€ | 29 t€ | 41 t€ | 27 t€ | 37 t€ |
| Vieras pääoma | 162 t€ | 156 t€ | 167 t€ | 186 t€ | 27 t€ | 37 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 208 t€ | 177 t€ | 199 t€ | 202 t€ | 143 t€ | 169 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 9 615 € | 9 030 € | 8 954 € | 8 152 € | 12 t€ | 5 525 € |
| Materiaalit ja palvelut | 10 t€ | -6 170 € | -26 t€ | -10 t€ | -7 044 € | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | 40 t€ | -43 t€ | -29 t€ | -36 t€ | -34 t€ | -55 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 031 € | -9 375 € | -13 t€ | -17 t€ | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -29 t€ | -27 t€ | -30 t€ | -19 t€ | -25 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 132 t€ | 99 t€ | 114 t€ | 117 t€ | 95 t€ | 81 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 18 t€ | 5 704 € | 8 800 € | -111 t€ | 17 t€ | 442 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 114 t€ | 104 t€ | 122 t€ | 5 297 € | 112 t€ | 82 t€ |
| Tuloverot | 24 t€ | -18 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 89 t€ | 86 t€ | 99 t€ | -18 t€ | 89 t€ | 65 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 75 t€ | 82 t€ | 92 t€ | 104 t€ | 65 t€ | 76 t€ |
| Saamiset | 91 t€ | 67 t€ | 46 t€ | 31 t€ | 15 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 79 t€ | 85 t€ | 149 t€ | 103 t€ | 28 t€ | 31 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 493 t€ | 418 t€ | 355 t€ | 278 t€ | 195 t€ | 118 t€ |
| Vastaavaa | 568 t€ | 500 t€ | 447 t€ | 383 t€ | 260 t€ | 194 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 406 t€ | 344 t€ | 280 t€ | 197 t€ | 233 t€ | 156 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 100 t€ | 131 t€ | 138 t€ | 145 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 62 t€ | 26 t€ | 29 t€ | 41 t€ | 27 t€ | 37 t€ |
| Vieras pääoma | 162 t€ | 156 t€ | 167 t€ | 186 t€ | 27 t€ | 37 t€ |
| Palvelujen ostot | 9 507 € | -6 098 € | -27 t€ | -10 t€ | -5 354 € | -11 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 505 € | 8 € | -9 € | -11 t€ | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 314 t€ | 255 t€ | 178 t€ | 212 t€ | 141 t€ | 89 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 29 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 9 441 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 89 t€ | 86 t€ | 99 t€ | -18 t€ | 89 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 53 € | 400 € | 717 € | 617 € | 0 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 7 031 € | -9 375 € | -13 t€ | -17 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 288 € | 1 005 € | 424 € | 889 € | 2 694 € | 3 314 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 119 € | 90 € | 64 € | 534 € | 461 € |
| Rahoitusarvopaperit | 323 t€ | 266 t€ | 160 t€ | 144 t€ | 151 t€ | 48 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 974 € | -71 € | 425 € | -100 € | -1 690 € | -1 822 € |
| Palkat ja palkkiot | 35 t€ | -39 t€ | -26 t€ | -34 t€ | -32 t€ | -53 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 89 t€ | 60 t€ | 44 t€ | 30 t€ | 15 t€ | 38 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 14 t€ | -13 t€ | -4 430 € | -3 810 € | -2 055 € | -45 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 622 € | 3 091 € | 5 807 € | 2 646 € | 19 t€ | 26 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 005 € | -766 € | -755 € | -696 € | -671 € | -947 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 21 t€ | 28 t€ | 38 t€ | 50 t€ | 0 € | – |
| Muut arvopaperit | 323 t€ | 266 t€ | 160 t€ | 144 t€ | 151 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 402 € | 607 € | 3 837 € | 12 t€ | 11 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 91 t€ | 67 t€ | 46 t€ | 31 t€ | 15 t€ | 38 t€ |
| Eläkekulut | 3 255 € | -3 300 € | -2 148 € | -1 970 € | -1 516 € | -1 497 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 100 t€ | 131 t€ | 138 t€ | 145 t€ | 0 € | – |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 6 602 € | 15 t€ | 7 343 € | -100 t€ | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 21 t€ | 28 t€ | 38 t€ | 50 t€ | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 65 t€ | 76 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 31 t€ | 7 522 € | 7 411 € | 7 360 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 717 € | 6 143 € | 872 € | 637 € | 148 € | 118 € |
| Sijoitukset | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 65 t€ | 76 t€ |
| Vastattavaa | 568 t€ | 500 t€ | 447 t€ | 383 t€ | 260 t€ | 194 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Sarotek Oy kuuluu toimialaluokassa muu rakennustekninen palvelu ylimpään neljännekseen (823 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€, 4,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.