Aura Productions Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Porvoo, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2026, liikevoitto -294 €; omavaraisuusaste -2891,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3 178 € ja tuloverot 636 €.
Porvoo: 10 uutta yritystä 30 päivässä
- Aaltonen Creative OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
- Godere OyMuu laitteisto- ja tietotekninen palvelutoiminta
- SetSnitch OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 4 000 € | 0 € | 61 t€ |
| Liikevaihdon muutos | – | -100,0 % | – | -100,0 % | – |
| Käyttökate | -294 € | -441 € | 3 353 € | 1 699 € | -7 653 € |
| Käyttökate-% | – | – | 83,8 % | – | -12,5 % |
| Liikevoitto | -294 € | -441 € | 3 353 € | 1 699 € | -7 653 € |
| Liikevoitto-% | – | – | 83,8 % | – | -12,5 % |
| Tilikauden tulos | -294 € | -448 € | 2 521 € | -1 064 € | -7 921 € |
| Henkilöstökulut | – | – | – | 0 € | 41 t€ |
| Omavaraisuusaste | -2891,3 % | -3469,7 % | -562,2 % | -382,0 % | -67,2 % |
| Quick ratio | 0,03 | 0,03 | 0,15 | 0,21 | 0,60 |
| Current ratio | 0,03 | 0,03 | 0,15 | 0,21 | 0,60 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | 95,7 % | – | 19,2 % |
| Taseen loppusumma | 138 € | 107 € | 578 € | 1 510 € | 7 003 € |
| Oma pääoma | -3 991 € | -3 697 € | -3 249 € | -5 770 € | -4 706 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 138 € | 107 € | 578 € | 115 € | 3 956 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 4 000 € | 0 € | 61 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 4 876 € |
| Materiaalit ja palvelut | – | – | 0 € | 10 t€ | -1 771 € |
| Henkilöstökulut | – | – | – | 0 € | -41 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 294 € | -441 € | -647 € | -8 701 € | -31 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -294 € | -441 € | 3 353 € | 1 699 € | -7 653 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | -7 € | -196 € | -2 763 € | -268 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -294 € | -448 € | 3 157 € | -1 064 € | -7 921 € |
| Tuloverot | – | 0 € | -636 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | -294 € | -448 € | 2 521 € | -1 064 € | -7 921 € |
Tase
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Saamiset | – | – | 0 € | 1 396 € | 3 047 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 138 € | 107 € | 578 € | 115 € | 3 956 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 138 € | 107 € | 578 € | 1 510 € | 7 003 € |
| Vastaavaa | 138 € | 107 € | 578 € | 1 510 € | 7 003 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | -3 991 € | -3 697 € | -3 249 € | -5 770 € | -4 706 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 129 € | 3 804 € | 3 827 € | 7 281 € | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 4 129 € | 3 804 € | 3 827 € | 7 281 € | 12 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (34)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 4 000 € | 0 € | 61 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 4 876 € |
| Materiaalit ja palvelut | – | – | 0 € | 10 t€ | -1 771 € |
| Henkilöstökulut | – | – | – | 0 € | -41 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 294 € | -441 € | -647 € | -8 701 € | -31 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -294 € | -441 € | 3 353 € | 1 699 € | -7 653 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | -7 € | -196 € | -2 763 € | -268 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -294 € | -448 € | 3 157 € | -1 064 € | -7 921 € |
| Tuloverot | – | 0 € | -636 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | -294 € | -448 € | 2 521 € | -1 064 € | -7 921 € |
| Saamiset | – | – | 0 € | 1 396 € | 3 047 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 138 € | 107 € | 578 € | 115 € | 3 956 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 138 € | 107 € | 578 € | 1 510 € | 7 003 € |
| Vastaavaa | 138 € | 107 € | 578 € | 1 510 € | 7 003 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | -3 991 € | -3 697 € | -3 249 € | -5 770 € | -4 706 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 129 € | 3 804 € | 3 827 € | 7 281 € | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 4 129 € | 3 804 € | 3 827 € | 7 281 € | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 1 396 € | 3 019 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 129 € | 3 804 € | 3 191 € | 7 281 € | 971 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -6 197 € | -5 749 € | -8 270 € | -7 206 € | 715 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | – | – | 0 € | 28 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | – | – | 0 € | 11 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | – | – | 0 € | 400 € | -400 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -294 € | -448 € | 2 521 € | -1 064 € | -7 921 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | – | – | 0 € | 1 396 € | 3 047 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -7 € | -196 € | -2 763 € | -268 € |
| Palkat ja palkkiot | – | – | – | 0 € | -39 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 636 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 138 € | 107 € | 578 € | 1 510 € | 7 003 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | – | – | 0 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | – | – | – | 0 € | -572 € |
| Palvelujen ostot | – | – | 0 € | 10 t€ | -1 371 € |
| Eläkekulut | – | – | – | 0 € | -1 860 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Aura Productions Oy kuuluu toimialaluokassa elokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto pienempään puoliskoon (440 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.