Fastighetsbolag Brisa Ab Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 51 t€ ja liikevoitto 21 t€; omavaraisuusaste 10,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 8 003 € ja tuloverot 1 601 €.
Pietarsaari: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 51 t€ | 51 t€ | 59 t€ | 51 t€ | 51 t€ | 51 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,0 % | -14,0 % | 15,8 % | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Käyttökate | -2 453 € | 43 t€ | 43 t€ | 38 t€ | 44 t€ | 44 t€ |
| Käyttökate-% | -4,8 % | 85,4 % | 72,5 % | 74,6 % | 85,6 % | 86,2 % |
| Liikevoitto | 21 t€ | 19 t€ | 16 t€ | 8 809 € | 12 t€ | 9 862 € |
| Liikevoitto-% | 40,5 % | 36,4 % | 26,9 % | 17,2 % | 23,2 % | 19,3 % |
| Tilikauden tulos | 7 875 € | 6 255 € | 5 176 € | 785 € | 4 090 € | 1 303 € |
| Omavaraisuusaste | 10,0 % | 7,5 % | 5,7 % | 4,3 % | 4,1 % | 2,9 % |
| Quick ratio | 0,34 | 0,38 | 0,33 | 0,40 | 0,51 | 0,66 |
| Current ratio | 0,34 | 0,38 | 0,33 | 0,40 | 0,51 | 0,66 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 541,3 % | 599,2 % | 559,0 % | 698,8 % | 760,0 % | 820,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 25,7 % | 25,4 % | 25,9 % | 4,9 % | 24,4 % | 10,3 % |
| Taseen loppusumma | 306 t€ | 330 t€ | 351 t€ | 373 t€ | 405 t€ | 432 t€ |
| Oma pääoma | 31 t€ | 25 t€ | 20 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 564 € | 8 568 € | 5 174 € | 4 966 € | 7 945 € | 11 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 51 t€ | 51 t€ | 59 t€ | 51 t€ | 51 t€ | 51 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 23 t€ | -25 t€ | -27 t€ | -29 t€ | -32 t€ | -34 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 225 € | -7 423 € | -16 t€ | -13 t€ | -7 359 € | -7 064 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | 19 t€ | 16 t€ | 8 809 € | 12 t€ | 9 862 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 11 t€ | -11 t€ | -9 415 € | -7 828 € | -7 372 € | -8 233 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 9 911 € | 7 856 € | 6 488 € | 981 € | 4 507 € | 1 629 € |
| Tuloverot | 2 036 € | -1 601 € | -1 312 € | -196 € | -417 € | -326 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 7 875 € | 6 255 € | 5 176 € | 785 € | 4 090 € | 1 303 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 292 t€ | 315 t€ | 340 t€ | 363 t€ | 392 t€ | 415 t€ |
| Saamiset | 5 317 € | 5 757 € | 5 290 € | 5 566 € | 5 351 € | 5 809 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 564 € | 8 568 € | 5 174 € | 4 966 € | 7 945 € | 11 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 14 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Vastaavaa | 306 t€ | 330 t€ | 351 t€ | 373 t€ | 405 t€ | 432 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 31 t€ | 25 t€ | 20 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 13 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 235 t€ | 267 t€ | 299 t€ | 331 t€ | 362 t€ | 394 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 40 t€ | 38 t€ | 32 t€ | 27 t€ | 26 t€ | 25 t€ |
| Vieras pääoma | 276 t€ | 305 t€ | 331 t€ | 357 t€ | 389 t€ | 419 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 51 t€ | 51 t€ | 59 t€ | 51 t€ | 51 t€ | 51 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 23 t€ | -25 t€ | -27 t€ | -29 t€ | -32 t€ | -34 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 225 € | -7 423 € | -16 t€ | -13 t€ | -7 359 € | -7 064 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | 19 t€ | 16 t€ | 8 809 € | 12 t€ | 9 862 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 11 t€ | -11 t€ | -9 415 € | -7 828 € | -7 372 € | -8 233 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 9 911 € | 7 856 € | 6 488 € | 981 € | 4 507 € | 1 629 € |
| Tuloverot | 2 036 € | -1 601 € | -1 312 € | -196 € | -417 € | -326 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 7 875 € | 6 255 € | 5 176 € | 785 € | 4 090 € | 1 303 € |
| Pysyvät vastaavat | 292 t€ | 315 t€ | 340 t€ | 363 t€ | 392 t€ | 415 t€ |
| Saamiset | 5 317 € | 5 757 € | 5 290 € | 5 566 € | 5 351 € | 5 809 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 564 € | 8 568 € | 5 174 € | 4 966 € | 7 945 € | 11 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 14 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Vastaavaa | 306 t€ | 330 t€ | 351 t€ | 373 t€ | 405 t€ | 432 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 31 t€ | 25 t€ | 20 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 13 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 235 t€ | 267 t€ | 299 t€ | 331 t€ | 362 t€ | 394 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 40 t€ | 38 t€ | 32 t€ | 27 t€ | 26 t€ | 25 t€ |
| Vieras pääoma | 276 t€ | 305 t€ | 331 t€ | 357 t€ | 389 t€ | 419 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 284 t€ | 305 t€ | 328 t€ | 353 t€ | 380 t€ | 400 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 8 € | 69 € | 1 € | 527 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 13 t€ | 12 t€ | 6 656 € | 1 755 € | 2 986 € | 1 585 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 1 369 € | 2 281 € | 3 193 € | 4 106 € | 5 018 € | 5 931 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 20 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 10 t€ | 8 854 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 35 € | 475 € | 0 € | 214 € | 68 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 315 € | 0 € | 0 € | 349 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 282 € | 5 282 € | 5 282 € | 5 282 € | 5 282 € | 5 282 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 7 875 € | 6 255 € | 5 176 € | 785 € | 4 090 € | 1 303 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 5 317 € | 5 757 € | 5 290 € | 5 566 € | 5 351 € | 5 809 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 11 t€ | -11 t€ | -9 415 € | -7 828 € | -7 375 € | -8 233 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 291 t€ | 313 t€ | 337 t€ | 359 t€ | 387 t€ | 409 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 2 458 € | 5 113 € | 3 973 € | 3 095 € | 1 687 € | 2 122 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 369 € | 2 281 € | 3 193 € | 4 106 € | 5 018 € | 5 931 € |
| Vastattavaa | 306 t€ | 330 t€ | 351 t€ | 373 t€ | 405 t€ | 432 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 0 € | 0 € | 0 € | 3 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 165 t€ | 186 t€ | 208 t€ | 229 t€ | 250 t€ | 272 t€ |
| Koneet ja kalusto | 2 327 € | 3 103 € | 4 137 € | 5 516 € | 7 151 € | 9 534 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 23 t€ | -25 t€ | -27 t€ | -29 t€ | -32 t€ | -34 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 4 572 € | 4 572 € | 4 572 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 70 t€ | 81 t€ | 91 t€ | 102 t€ | 112 t€ | 122 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Fastighetsbolag Brisa Ab Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.