Especia Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 341 t€ ja liikevoitto 228 t€; omavaraisuusaste 98,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 252 t€ ja tuloverot 51 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 341 t€ | 368 t€ | 311 t€ | 286 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -7,4 % | 18,5 % | 8,8 % | – |
| Käyttökate | 225 t€ | 254 t€ | 209 t€ | 193 t€ |
| Käyttökate-% | 65,9 % | 68,9 % | 67,2 % | 67,4 % |
| Liikevoitto | 228 t€ | 249 t€ | 202 t€ | 184 t€ |
| Liikevoitto-% | 66,9 % | 67,6 % | 65,1 % | 64,4 % |
| Tilikauden tulos | 183 t€ | 202 t€ | 163 t€ | 147 t€ |
| Henkilöstökulut | -33 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 29 t€ |
| Omavaraisuusaste | 98,5 % | 97,9 % | 98,4 % | 99,3 % |
| Quick ratio | 67,20 | 46,93 | 62,15 | 131,10 |
| Current ratio | 67,20 | 46,93 | 62,15 | 131,10 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,3 % | 5,2 % | 4,0 % | 1,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 18,7 % | 22,6 % | 20,9 % | 21,1 % |
| Taseen loppusumma | 993 t€ | 911 t€ | 790 t€ | 701 t€ |
| Oma pääoma | 978 t€ | 892 t€ | 777 t€ | 695 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 140 t€ | 178 t€ | 175 t€ | 204 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 341 t€ | 368 t€ | 311 t€ | 286 t€ |
| Henkilöstökulut | 33 t€ | -33 t€ | -32 t€ | -29 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 648 € | -4 864 € | -6 485 € | -8 647 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 76 t€ | -82 t€ | -70 t€ | -64 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 228 t€ | 249 t€ | 202 t€ | 184 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -510 € | 2 864 € | 825 € | -28 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 229 t€ | 252 t€ | 203 t€ | 184 t€ |
| Tuloverot | 46 t€ | -50 t€ | -41 t€ | -37 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 183 t€ | 202 t€ | 163 t€ | 147 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 11 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 26 t€ |
| Saamiset | 22 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 140 t€ | 178 t€ | 175 t€ | 204 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 982 t€ | 896 t€ | 770 t€ | 675 t€ |
| Vastaavaa | 993 t€ | 911 t€ | 790 t€ | 701 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 978 t€ | 892 t€ | 777 t€ | 695 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 19 t€ | 12 t€ | 5 146 € |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 19 t€ | 12 t€ | 5 146 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 341 t€ | 368 t€ | 311 t€ | 286 t€ |
| Henkilöstökulut | 33 t€ | -33 t€ | -32 t€ | -29 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 648 € | -4 864 € | -6 485 € | -8 647 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 76 t€ | -82 t€ | -70 t€ | -64 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 228 t€ | 249 t€ | 202 t€ | 184 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -510 € | 2 864 € | 825 € | -28 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 229 t€ | 252 t€ | 203 t€ | 184 t€ |
| Tuloverot | 46 t€ | -50 t€ | -41 t€ | -37 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 183 t€ | 202 t€ | 163 t€ | 147 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 11 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 26 t€ |
| Saamiset | 22 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 140 t€ | 178 t€ | 175 t€ | 204 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 982 t€ | 896 t€ | 770 t€ | 675 t€ |
| Vastaavaa | 993 t€ | 911 t€ | 790 t€ | 701 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 978 t€ | 892 t€ | 777 t€ | 695 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 19 t€ | 12 t€ | 5 146 € |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 19 t€ | 12 t€ | 5 146 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 15 € | 2 € | 1 € | 20 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 12 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 5 146 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 793 t€ | 688 t€ | 612 t€ | 546 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 598 € | 4 634 € | 5 909 € | 5 273 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 020 € | 2 721 € | 1 892 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 15 t€ | 14 t€ | 9 461 € | 5 361 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 183 t€ | 202 t€ | 163 t€ | 147 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 22 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 11 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 35 € | -25 € | -35 € | -28 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 11 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 26 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 29 t€ | -29 t€ | -29 t€ | -27 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 6 374 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 993 t€ | 911 t€ | 790 t€ | 701 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 545 € | 2 889 € | 860 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 830 € | -464 € | -612 € | -514 € |
| Koneet ja kalusto | 11 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 26 t€ |
| Muut arvopaperit | 820 t€ | 700 t€ | 580 t€ | 460 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 820 t€ | 700 t€ | 580 t€ | 460 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 648 € | -4 864 € | -6 485 € | -8 647 € |
| Eläkekulut | 3 217 € | -3 128 € | -2 445 € | -1 974 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Especia Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut ylimpään neljännekseen (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€, 3,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.