JKL Asennus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Laukaa, rekisteröity vuonna 2016. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 98 t€ ja liikevoitto 27 t€; omavaraisuusaste 86,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 958 € ja tuloverot 192 €.
Laukaa: 6 uutta yritystä 30 päivässä
- Kuhankosken Puustelli OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Hellsinki Metal Festival OyTaiteen ja kulttuurin live-tapahtumien järjestäminen
- Peksin Palvelut OyMuu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 98 t€ | 92 t€ | 116 t€ | 148 t€ | 140 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 5,8 % | -20,3 % | -21,9 % | 5,6 % | – |
| Käyttökate | 27 t€ | 17 t€ | 22 t€ | -5 027 € | 48 t€ |
| Käyttökate-% | 27,2 % | 18,9 % | 18,7 % | -3,4 % | 33,9 % |
| Liikevoitto | 27 t€ | 9 887 € | 11 t€ | -18 t€ | 35 t€ |
| Liikevoitto-% | 28,1 % | 10,7 % | 9,2 % | -12,3 % | 24,9 % |
| Tilikauden tulos | 23 t€ | 9 537 € | 10 t€ | -19 t€ | 28 t€ |
| Henkilöstökulut | -6 514 € | 6 508 € | 4 956 € | 17 t€ | 18 t€ |
| Omavaraisuusaste | 86,8 % | 80,5 % | 81,8 % | 86,1 % | 91,8 % |
| Quick ratio | 7,21 | 4,17 | 3,90 | 5,59 | 7,95 |
| Current ratio | 7,44 | 4,17 | 3,90 | 5,59 | 8,65 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 17,3 % | 25,2 % | 18,0 % | 9,8 % | 7,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 20,5 % | 9,9 % | 11,0 % | -20,8 % | 23,8 % |
| Taseen loppusumma | 128 t€ | 119 t€ | 115 t€ | 105 t€ | 129 t€ |
| Oma pääoma | 111 t€ | 96 t€ | 94 t€ | 90 t€ | 118 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 70 t€ | 81 t€ | 66 t€ | 42 t€ | 24 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 98 t€ | 92 t€ | 116 t€ | 148 t€ | 140 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 1 000 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 23 t€ | -21 t€ | -33 t€ | -44 t€ | -37 t€ |
| Henkilöstökulut | 6 514 € | -6 508 € | -4 956 € | -17 t€ | -18 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 905 € | -7 510 € | -11 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 39 t€ | -49 t€ | -56 t€ | -92 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 27 t€ | 9 887 € | 11 t€ | -18 t€ | 35 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 084 € | -158 € | -315 € | -930 € | 430 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 29 t€ | 9 729 € | 10 t€ | -19 t€ | 35 t€ |
| Tuloverot | 5 695 € | -192 € | 0 € | 350 € | -7 167 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 23 t€ | 9 537 € | 10 t€ | -19 t€ | 28 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2 716 € | 23 t€ | 33 t€ | 40 t€ | 38 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 984 € | 0 € | – | 0 € | 7 455 € |
| Saamiset | 52 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 24 t€ | 59 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 70 t€ | 81 t€ | 66 t€ | 42 t€ | 24 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 126 t€ | 97 t€ | 81 t€ | 65 t€ | 91 t€ |
| Vastaavaa | 128 t€ | 119 t€ | 115 t€ | 105 t€ | 129 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 111 t€ | 96 t€ | 94 t€ | 90 t€ | 118 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 2 892 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 15 t€ | 11 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 98 t€ | 92 t€ | 116 t€ | 148 t€ | 140 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 1 000 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 23 t€ | -21 t€ | -33 t€ | -44 t€ | -37 t€ |
| Henkilöstökulut | 6 514 € | -6 508 € | -4 956 € | -17 t€ | -18 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 905 € | -7 510 € | -11 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 39 t€ | -49 t€ | -56 t€ | -92 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 27 t€ | 9 887 € | 11 t€ | -18 t€ | 35 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 084 € | -158 € | -315 € | -930 € | 430 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 29 t€ | 9 729 € | 10 t€ | -19 t€ | 35 t€ |
| Tuloverot | 5 695 € | -192 € | 0 € | 350 € | -7 167 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 23 t€ | 9 537 € | 10 t€ | -19 t€ | 28 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2 716 € | 23 t€ | 33 t€ | 40 t€ | 38 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 984 € | 0 € | – | 0 € | 7 455 € |
| Saamiset | 52 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 24 t€ | 59 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 70 t€ | 81 t€ | 66 t€ | 42 t€ | 24 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 126 t€ | 97 t€ | 81 t€ | 65 t€ | 91 t€ |
| Vastaavaa | 128 t€ | 119 t€ | 115 t€ | 105 t€ | 129 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 111 t€ | 96 t€ | 94 t€ | 90 t€ | 118 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 2 892 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 15 t€ | 11 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | – | – | – | 0 € | 7 455 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 23 t€ | 9 537 € | 10 t€ | -19 t€ | 28 t€ |
| Koneet ja kalusto | 2 716 € | 23 t€ | 33 t€ | 40 t€ | 38 t€ |
| Eläkekulut | 5 335 € | -4 307 € | -4 120 € | -3 981 € | -3 900 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 46 t€ | 0 € | – | 0 € | 3 081 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 941 € | 1 736 € | 741 € | 2 268 € | 681 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 692 € | 1 402 € | 2 206 € | 10 000 € | 2 853 € |
| Vastattavaa | 128 t€ | 119 t€ | 115 t€ | 105 t€ | 129 t€ |
| Valmiit tuotteet | 3 984 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 2 695 € | 192 € | 0 € | 0 € | 3 085 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 688 € | 12 t€ | 9 736 € | 12 t€ | 53 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 18 € | -206 € | -393 € | -1 003 € | -225 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 2 795 € | 4 549 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 12 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 4 877 € | 6 749 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 52 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 24 t€ | 59 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 343 € | 2 072 € | 3 217 € | 1 159 € | 13 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 86 t€ | 84 t€ | 81 t€ | 107 t€ | 88 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -813 € | 0 € | 0 € | -7 455 € | 7 455 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 905 € | -7 510 € | -11 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 716 € | 23 t€ | 33 t€ | 40 t€ | 38 t€ |
| Palvelujen ostot | 3 082 € | -1 936 € | -2 606 € | -2 386 € | -11 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 2 892 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 21 t€ | -19 t€ | -31 t€ | -34 t€ | -33 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 102 € | 48 € | 78 € | 73 € | 655 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 179 € | -2 201 € | -836 € | -1 055 € | -751 € |
| Palkat ja palkkiot | – | – | 0 € | -12 t€ | -13 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna JKL Asennus Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus pienempään puoliskoon (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.