Truckshop Häggblom Ab Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 2016. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 3,1 M€ ja liikevoitto 279 t€; omavaraisuusaste 46,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 136 t€ ja tuloverot 28 t€.
Pietarsaari: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 16,7 % | -1,2 % | – |
| Käyttökate | 191 t€ | 261 t€ | 362 t€ |
| Käyttökate-% | 6,1 % | 9,8 % | 13,4 % |
| Liikevoitto | 279 t€ | 159 t€ | 295 t€ |
| Liikevoitto-% | 9,0 % | 5,9 % | 10,9 % |
| Tilikauden tulos | 196 t€ | 107 t€ | 226 t€ |
| Henkilöstökulut | -987 t€ | 707 t€ | 776 t€ |
| Omavaraisuusaste | 46,2 % | 44,1 % | 59,3 % |
| Quick ratio | 0,90 | 0,83 | 1,29 |
| Current ratio | 1,88 | 1,96 | 2,38 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 37,4 % | 43,2 % | 22,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 19,8 % | 11,8 % | 26,1 % |
| Taseen loppusumma | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,5 M€ |
| Oma pääoma | 989 t€ | 903 t€ | 866 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 86 t€ | 15 € | 1 232 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 13 t€ | 8 787 € | 5 652 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,3 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ |
| Henkilöstökulut | 987 t€ | -707 t€ | -776 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 88 t€ | -103 t€ | -67 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 456 t€ | -376 t€ | -323 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 279 t€ | 159 t€ | 295 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 31 t€ | -18 t€ | -11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 248 t€ | 140 t€ | 284 t€ |
| Tuloverot | 49 t€ | -27 t€ | -59 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 196 t€ | 107 t€ | 226 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 963 t€ | 1,1 M€ | 468 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 625 t€ | 566 t€ | 455 t€ |
| Saamiset | 488 t€ | 410 t€ | 537 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 86 t€ | 15 € | 1 232 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 976 t€ | 994 t€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 989 t€ | 903 t€ | 866 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 9 539 € | 6 445 € | 0 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 527 t€ | 654 t€ | 179 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 636 t€ | 497 t€ | 417 t€ |
| Vieras pääoma | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 596 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (58)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 13 t€ | 8 787 € | 5 652 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,3 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ |
| Henkilöstökulut | 987 t€ | -707 t€ | -776 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 88 t€ | -103 t€ | -67 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 456 t€ | -376 t€ | -323 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 279 t€ | 159 t€ | 295 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 31 t€ | -18 t€ | -11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 248 t€ | 140 t€ | 284 t€ |
| Tuloverot | 49 t€ | -27 t€ | -59 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 196 t€ | 107 t€ | 226 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 963 t€ | 1,1 M€ | 468 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 625 t€ | 566 t€ | 455 t€ |
| Saamiset | 488 t€ | 410 t€ | 537 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 86 t€ | 15 € | 1 232 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 976 t€ | 994 t€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 989 t€ | 903 t€ | 866 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 9 539 € | 6 445 € | 0 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 527 t€ | 654 t€ | 179 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 636 t€ | 497 t€ | 417 t€ |
| Vieras pääoma | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 596 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 64 t€ | 101 t€ | 66 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 520 t€ | 547 t€ | 104 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 7 475 € | 8 970 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 196 t€ | 107 t€ | 226 t€ |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | 3 093 € | -6 445 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 141 t€ | 198 t€ | 162 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 75 t€ | 75 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 148 t€ | -105 t€ | -115 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 56 t€ | 48 t€ | 83 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 217 t€ | 232 t€ | 180 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 4 837 € | 112 t€ |
| Vastattavaa | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,5 M€ |
| Poistoero | 9 539 € | 6 445 € | 0 € |
| Valmiit tuotteet | 625 t€ | 566 t€ | 455 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 167 t€ | 97 t€ | 101 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 425 t€ | 306 t€ | 343 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 32 t€ | -20 t€ | -14 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 115 t€ | 137 t€ | 55 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 137 t€ | 31 t€ | 82 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 488 t€ | 410 t€ | 537 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 000 € | 362 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 791 t€ | 794 t€ | 638 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 € | 349 € | 1 058 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 230 t€ | 230 t€ | 134 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -59 t€ | 111 t€ | 107 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 88 t€ | -103 t€ | -67 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 956 t€ | 1,1 M€ | 468 t€ |
| Palvelujen ostot | 32 t€ | -62 t€ | -4 456 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 6 800 € | 52 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 452 t€ | 579 t€ | 179 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,3 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 805 € | 1 166 € | 3 000 € |
| Muut henkilösivukulut | 51 t€ | -31 t€ | -25 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 788 t€ | -571 t€ | -636 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 7 475 € | 8 970 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Truckshop Häggblom Ab Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään 10 %:iin (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 6,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.