Omapaja Holding Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kempele, rekisteröity vuonna 2016. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 59 t€ ja liikevoitto 2 713 €; omavaraisuusaste -8,9 %.
Liikevaihto 202559 t€-16 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto2 713 €4,6 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos2 712 €käyttökate 2 713 €
Omavaraisuusaste-8,9 %quick ratio 0,92
Toiminut10 vrekisteröity 22.4.2016
Kempele: 7 uutta yritystä 30 päivässä
- Joke's on OyMuu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus
- Hostmate OyMuu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta
- Oulun Laatukaihdin OyMattojen ja verhojen vähittäiskauppa
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 59 t€ | 69 t€ | 41 t€ | 0 € |
| Liikevaihdon muutos | -15,5 % | 67,8 % | – | – |
| Käyttökate | 2 713 € | 7 303 € | 8 414 € | -2 517 € |
| Käyttökate-% | 4,6 % | 10,5 % | 20,4 % | – |
| Liikevoitto | 2 713 € | 7 303 € | 8 414 € | -2 517 € |
| Liikevoitto-% | 4,6 % | 10,5 % | 20,4 % | – |
| Tilikauden tulos | 2 712 € | 6 533 € | 5 888 € | 59 t€ |
| Henkilöstökulut | -53 t€ | 56 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Omavaraisuusaste | -8,9 % | -10,3 % | -12,6 % | -14,5 % |
| Quick ratio | 0,92 | 0,77 | 0,73 | 1,18 |
| Current ratio | 0,92 | 0,77 | 0,73 | 1,18 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 382,8 % | 324,8 % | 597,0 % | – |
| Taseen loppusumma | 206 t€ | 204 t€ | 219 t€ | 230 t€ |
| Oma pääoma | -18 t€ | -21 t€ | -28 t€ | -33 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 782 € | 1 067 € | 8 543 € | 40 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 59 t€ | 69 t€ | 41 t€ | 0 € |
| Henkilöstökulut | 53 t€ | -56 t€ | -30 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 2 481 € | -5 754 € | -3 328 € | -2 517 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 713 € | 7 303 € | 8 414 € | -2 517 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 € | -770 € | -2 526 € | 62 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 712 € | 6 533 € | 5 888 € | 59 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 712 € | 6 533 € | 5 888 € | 59 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 190 t€ | 190 t€ | 190 t€ | 190 t€ |
| Saamiset | 12 t€ | 13 t€ | 20 t€ | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 782 € | 1 067 € | 8 543 € | 40 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 16 t€ | 14 t€ | 29 t€ | 40 t€ |
| Vastaavaa | 206 t€ | 204 t€ | 219 t€ | 230 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | -18 t€ | -21 t€ | -28 t€ | -33 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 207 t€ | 207 t€ | 207 t€ | 230 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 18 t€ | 40 t€ | 34 t€ |
| Vieras pääoma | 224 t€ | 225 t€ | 247 t€ | 263 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 59 t€ | 69 t€ | 41 t€ | 0 € |
| Henkilöstökulut | 53 t€ | -56 t€ | -30 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 2 481 € | -5 754 € | -3 328 € | -2 517 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 713 € | 7 303 € | 8 414 € | -2 517 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 € | -770 € | -2 526 € | 62 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 712 € | 6 533 € | 5 888 € | 59 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 712 € | 6 533 € | 5 888 € | 59 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 190 t€ | 190 t€ | 190 t€ | 190 t€ |
| Saamiset | 12 t€ | 13 t€ | 20 t€ | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 782 € | 1 067 € | 8 543 € | 40 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 16 t€ | 14 t€ | 29 t€ | 40 t€ |
| Vastaavaa | 206 t€ | 204 t€ | 219 t€ | 230 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | -18 t€ | -21 t€ | -28 t€ | -33 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 207 t€ | 207 t€ | 207 t€ | 230 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 18 t€ | 40 t€ | 34 t€ |
| Vieras pääoma | 224 t€ | 225 t€ | 247 t€ | 263 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ | 165 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 2 712 € | 6 533 € | 5 888 € | 59 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 240 € | 240 € | 240 € | 0 € |
| Eläkekulut | 8 000 € | -8 779 € | -5 446 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 360 € | 360 € | 1 386 € | 25 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 2 € | 0 € |
| Vastattavaa | 206 t€ | 204 t€ | 219 t€ | 230 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 13 t€ | 14 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 12 t€ | 13 t€ | 20 t€ | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 € | -770 € | -2 532 € | -3 257 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 23 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 136 € | 4 340 € | 5 242 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 12 t€ | 13 t€ | 20 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 0 € | 5 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -28 t€ | -35 t€ | -41 t€ | -100 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | – | 0 € | 65 t€ |
| Sijoitukset | 190 t€ | 190 t€ | 190 t€ | 190 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 23 t€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 207 t€ | 207 t€ | 207 t€ | 207 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | 6 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 241 € | -1 045 € | -869 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 44 t€ | -46 t€ | -23 t€ | 0 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).