Matintalon Sonni Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Huittinen, rekisteröity vuonna 2016. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,8 M€ ja liikevoitto 147 t€; omavaraisuusaste 20,4 %.
Liikevaihto 20251,8 M€+5 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto147 t€8,0 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos103 t€käyttökate 9 681 €
Omavaraisuusaste20,4 %quick ratio 0,26
Toiminut10 vrekisteröity 19.1.2016
Huittinen: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- Psykoterapiapalvelut Kotiranta OyPsykologi- ja psykoterapiapalvelut pois lukien lääkäripalvelut
- FieldIT OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Pihkatyö OyMetsänhoito
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 5,2 % | – |
| Käyttökate | 9 681 € | 85 t€ |
| Käyttökate-% | 0,5 % | 4,9 % |
| Liikevoitto | 147 t€ | 235 t€ |
| Liikevoitto-% | 8,0 % | 13,5 % |
| Tilikauden tulos | 103 t€ | 96 t€ |
| Henkilöstökulut | -102 t€ | -93 t€ |
| Omavaraisuusaste | 20,4 % | 18,9 % |
| Quick ratio | 0,26 | 0,37 |
| Current ratio | 1,13 | 1,22 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 122,8 % | 117,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 17,9 % | 20,2 % |
| Taseen loppusumma | 2,8 M€ | 2,5 M€ |
| Oma pääoma | 575 t€ | 472 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,3 M€ | 1,0 M€ |
| Henkilöstökulut | 102 t€ | 93 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 137 t€ | 150 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 258 t€ | 241 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 147 t€ | 235 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 44 t€ | 140 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 103 t€ | 96 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 103 t€ | 96 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 968 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 392 t€ | 468 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Vastaavaa | 2,8 M€ | 2,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 575 t€ | 472 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 756 t€ | 776 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Vieras pääoma | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,3 M€ | 1,0 M€ |
| Henkilöstökulut | 102 t€ | 93 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 137 t€ | 150 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 258 t€ | 241 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 147 t€ | 235 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 44 t€ | 140 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 103 t€ | 96 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 103 t€ | 96 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 968 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 392 t€ | 468 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Vastaavaa | 2,8 M€ | 2,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 575 t€ | 472 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 756 t€ | 776 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Vieras pääoma | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 641 t€ | 665 t€ |
| Sijoitukset | 106 t€ | 92 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 383 t€ | 468 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 33 t€ | 44 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 70 t€ | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 470 t€ | 374 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 202 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1,3 M€ | 1,0 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1 783 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 1,2 M€ | 816 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 103 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 392 t€ | 468 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 58 t€ | 148 t€ |
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | 3 818 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,0 M€ | 876 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 297 t€ | 140 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 81 t€ | 73 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 125 € | 55 t€ |
| Vastattavaa | 2,8 M€ | 2,5 M€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 169 t€ | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 96 € | 12 € |
| Muut henkilösivukulut | 12 t€ | 12 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 573 t€ | 776 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 6 788 € | 8 485 € |
| Koneet ja kalusto | 378 t€ | 202 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 137 t€ | 150 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 1,0 M€ | 930 t€ |
| Palvelujen ostot | 189 t€ | 202 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 148 t€ | 158 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -157 t€ | 1 000 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 106 t€ | 92 t€ |
| Eläkekulut | 8 947 € | 8 472 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 9 555 € | 7 935 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 14 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).