AVA Tili Häme Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 2015. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 8 600 € ja liikevoitto 5 824 €; omavaraisuusaste 47,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 227 € ja tuloverot 45 €.
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 8 600 € | 6 599 € | 8 132 € |
| Liikevaihdon muutos | 30,3 % | -18,9 % | – |
| Käyttökate | 5 824 € | 5 057 € | 6 027 € |
| Käyttökate-% | 67,7 % | 76,6 % | 74,1 % |
| Liikevoitto | 5 824 € | 5 057 € | 6 027 € |
| Liikevoitto-% | 67,7 % | 76,6 % | 74,1 % |
| Tilikauden tulos | 259 € | 206 € | 182 € |
| Henkilöstökulut | -1 182 € | 0 € | – |
| Omavaraisuusaste | 47,1 % | 49,6 % | 55,8 % |
| Quick ratio | 1,89 | 1,99 | 2,26 |
| Current ratio | 1,89 | 1,99 | 2,26 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 77,2 % | 86,8 % | 53,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,4 % | 3,6 % | 3,3 % |
| Taseen loppusumma | 13 t€ | 11 t€ | 9 753 € |
| Oma pääoma | 5 903 € | 5 644 € | 5 439 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 9 499 € | 9 105 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 8 600 € | 6 599 € | 8 132 € |
| Henkilöstökulut | 1 182 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 595 € | -1 542 € | -2 105 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 5 824 € | 5 057 € | 6 027 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 824 € | 5 057 € | 6 027 € |
| Tuloverot | 65 € | -51 € | -45 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 259 € | 206 € | 182 € |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Saamiset | 139 € | 1 875 € | 648 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 9 499 € | 9 105 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 13 t€ | 11 t€ | 9 753 € |
| Vastaavaa | 13 t€ | 11 t€ | 9 753 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 5 903 € | 5 644 € | 5 439 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 642 € | 5 730 € | 4 315 € |
| Vieras pääoma | 6 642 € | 5 730 € | 4 315 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (29)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 8 600 € | 6 599 € | 8 132 € |
| Henkilöstökulut | 1 182 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 595 € | -1 542 € | -2 105 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 5 824 € | 5 057 € | 6 027 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 824 € | 5 057 € | 6 027 € |
| Tuloverot | 65 € | -51 € | -45 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 259 € | 206 € | 182 € |
| Saamiset | 139 € | 1 875 € | 648 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 9 499 € | 9 105 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 13 t€ | 11 t€ | 9 753 € |
| Vastaavaa | 13 t€ | 11 t€ | 9 753 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 5 903 € | 5 644 € | 5 439 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 642 € | 5 730 € | 4 315 € |
| Vieras pääoma | 6 642 € | 5 730 € | 4 315 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 3 144 € | 2 939 € | 2 757 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 259 € | 206 € | 182 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 57 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 € | 1 € | 1 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 008 € | 878 € | 1 469 € |
| Konserniavustukset | 5 500 € | -4 800 € | -5 800 € |
| Palkat ja palkkiot | 1 072 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 138 € | 1 875 € | 647 € |
| Muut henkilösivukulut | 17 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 77 € | 51 € | 45 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 139 € | 1 875 € | 648 € |
| Eläkekulut | 93 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 5 500 € | 4 800 € | 2 800 € |
| Vastattavaa | 13 t€ | 11 t€ | 9 753 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna AVA Tili Häme Oy kuuluu toimialaluokassa laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta pienempään puoliskoon (2191 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 13 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.